הסנקציות על איראן יוחרפו, אך לא יוטל אמברגו על הנפט

שרי החוץ של האיחוד האירופי לא הסכימו על אמברגו נפט על טהראן. שר החוץ הצרפתי: לא נוותר, נפעל להחרמת הנפט האיראני

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שרי החוץ של האיחוד האירופי סיכמו היום (חמישי) בפגישתם בבריסל על הידוק הסנקציות הכלכליות על איראן וסוריה. גורם רשמי באיחוד אישר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בפגישה סוכם על הוספת 180 שמות של חברות מסחריות ואישים מאיראן, וכן 11 חברות ואישים מסוריה לרשימה השחורה.

עם זאת, בניגוד לעמדתן של כמה מדינות, ובראשן צרפת, לא יוטל בשלב זה אמברגו על יבוא נפט איראני, צעד שהיה צפוי לפגוע באורח חסר תקדים באיראנים, אך להביא במקביל גם להאמרת מחירי הנפט בעולם. לדברי שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, הם ימשיכו לפעול להטלת סנקציות שכאלה על איראן אולם יש לעשות זאת בזהירות כיוון שמדינות דוגמת יוון, תלויות בנפט האיראני, ויש לוודא שהמדינות האחרות שמוכרות נפט לאיחוד יוכלו למלא את החסר.

מספר בירות אירופיות התעקשו כי מוקדם מדי לאמץ את האמברגו או לאסור על חברות אירופיות לסחור עם הבנק האיראני המרכזי, משום שצעדים כאלה עלולים להחריף את המשבר הכלכלי באירופה. ייתכן כי הדיון על הסנקציות הכלכליות יושלם בשבוע הבא, כשראשי מדינות האיחוד האירופי יפגשו בוועידה. משרד החוץ האמריקאי אמר היום כי הממשל יתמוך בסנקציות ממוקדות על הבנק האיראני במידה ועיתוי יהיה ראוי.

שרי החוץ של גרמניה, לוקסמבורג ובריטניה, היום בבריסלצילום: רויטרס

גרומים במטה האו"ם בניו יורק, ובהם מומחים לענייני הגרעין האיראני, הגיבו להחלטת האיחוד האירופי להרחיב את הסנקציות, ואמרו כי הן אומנם יסבו נזק משמעותי לכלכלה ולמשק של איראן, אבל לא "יכופפו" את המשטר ולא יניאו את מנהיגי המדינה מלהמשיך במאמץ להשיג יכולת גרעינית.

לדבריהם, הסיכויים שהחרפת הסנקציות בלבד תניב תוצאות שואפים לאפס. הסיבה לכך היא שתוכנית הגרעין האיראנית זוכה לתמיכה גורפת בקרב העם האיראני, שכן השאיפה להשיג מעמד של מעצמה אזורית גרעינית מקובלת ואהודה על כל המחנות והחוגים הפעילים בזירה הפנימית באיראן.

שר החוץ של בריטניה וויליאם הייג אמר הבוקר בראיון מבריסל לתחנת הרדיו של הבי-בי-סי כי בכוונתו לקרוא בוועידה לאימוץ סנקציות חריפות יותר, שיפעלו ל"בידוד איראן בסקטור הכלכלי". דיפלומט צרפתי בכיר מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי "מנקודת מבט פוליטית, הפריצה לשגרירות לא תעבוד לטובת מדינות המבקשות להפחית את הלחץ על איראן". בנוסף לדיון בסנקציות, הממשלות האירופיות צפויות להוציא היום הודעת אזהרה חריפה לטהראן לאור המתקפה אתמול.

אתמול הודיעו גרמניה, צרפת והולנד על החזרת שגריריהן מטהראן בעקבות האירועים בשגרירות הבריטית, בהם התפרצו עשרות מפגינים למתחם, החזיקו לזמן קצר ב-6 בני ערובה, לקחו מסמכים סודיים ושרפו את סמלי הממלכה. על פי הדיווח הגרמני, שר החוץ הגרמני גידו ווסטרוולה הוא שהודיע לשגריר ברנרד אבל על החזרתו לברלין "לצורך התייעצויות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ