דגן מודאג: מדברי ברק עולה שישראל חייבת לפעול באיראן תוך פחות משנה

ראש המוסד לשעבר חלק על הקביעה שפצצה איראנית תהיה "שואה", והגיב "באופן תיאורטי" לביקורת על התקלות בחיסול מבחוח: "דובאי עצרה מישהו?"

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן אינו עושה כל מאמץ להסתיר את חששותיו ממדיניותו של הצמד בנימין נתניהו ואהוד ברק. היום, בראיון לאילנה דיין בתוכנית "עובדה", תקף את דבריו של ברק בחודש שעבר כאילו נותר לישראל חלון זמנים בן פחות משנה לפעולה צבאית לעצירת הגרעין. "אני מאוד מוטרד", אמר. "מה שאני מבין (מדברי ברק. ע"ה) הוא שמדינת ישראל חייבת לפעול בטווח הזמן הזה. אני לא שותף להערכה הזו". "לא שר הביטחון, לא ראש הממשלה ולא שר האוצר ימנעו ממני להביע את דעתי. אנחנו לא חיים במדינה לא דמוקרטית", הוסיף.

דגן הביע דאגה מטעויות אפשריות של ההנהגה בישראל והסביר כי אם תסתמן החלטה לתקוף באיראן, עליו להיות "מתריע בשער לפני שיקרה אסון". תקיפה יזומה כעת, טען, תהיה כניסה "בעיניים פקוחות למלחמה אזורית. זה מתחייב רק כשאנחנו מותקפים או כשהחרב מתחילה לחתוך בבשר החי".

איראן תגיב בירי טילים וכמוה גם חיזבאללה, חמאס "ולאור מצבה הבעייתי של סוריה, צריך להניח שיש סיכוי סביר שהסורים יצטרפו", כדי להסיט את תשומת הלב מהמהומות נגד המשטר. "אני לא יודע להתנבא על כמות ההרוגים במתקפה כזו", עקץ את ברק. "אני חייב להניח שרמת ההרס, שיתוק החיים הנורמליים, המחירים שייגבו מאתנו בחיי אדם יהיו יותר גבוהים".

הוא מנה את ההבדלים בין תקיפת הכור הגרעיני הסורי, המיוחסת לישראל, לפי פרסומים זרים, לתקיפה אפשרית באיראן: ליוזמי ההפצצה "מותר היה להניח מראש שבשאר אסד לא יגיב". במקרה האיראני, אמר, האלטרנטיבה הצבאית הישראלית חייבת להיות ברירה אחרונה בלבד. ראש המוסד לשעבר חלק על קביעתה של דיין שפצצה גרעינית בידי איראן תהיה "שואה" לישראל. איראן, הוסיף דגן, היא מדינה "מתוחכמת, שפועלת באופן רציונלי".

מאיר דגןצילום: פיטוסי אוליבייה

להערכתו, אם תיפול ההחלטה אצל האייתוללות בטהראן בדבר ייצור נשק גרעיני, ידע המודיעין המערבי על כך בזמן ואיראן רק תעמיק את הסתבכותה עם הקהילה הבינלאומית. דברים דומים אמר השבוע גם ראש אמ"ן לשעבר, האלוף (מיל') עמוס ידלין.

בתשובה על "שאלתה התיאורטית" של אילנה דיין לגבי התקלות בחיסול מבחוח, ענה דגן: "יש בישראל נטיה לאוברדרמטיזציה של מצבים. יש אצלנו ועדות חקירה על כל דבר קטן. כל אחד מתכונן לוועדת החקירה הבאה...אני אשאל אותך שאלה - יש לדובאי מישהו עצור? האם שמעת על מישהו שנעצר כתוצאה מחשיפת התמונות האלה?

"... במציאות שבה אתה פועל בתנאים שמשתנים כל הזמן זה לא ריאלי להגיע למצב של אפס תקלות...במקרים שחשבתי שהאחריות יוצרת בעיה למדינת ישראל הצעתי לסיים את תפקידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ