פיאד ל"הארץ": לא אעמוד בראש ממשלת האחדות

ראש הממשלה הפלסטינית אומר כי "הקמת מדינה בגבולות 67' לא תושג ללא אחדות", ומבהיר: "הממשלה הנוכחית מוכנה ללכת הצידה בכל רגע"

אבי יששכרוף
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
רמאללה

"התשובה הקצרה שלי היא לא", עונה סלאם פיאד לשאלה אם יהיה ראש ממשלת האחדות הפלסטינית לאחר הקמתה. בראיון ל"הארץ" בלשכתו ברמאללה, מגיב ראש הממשלה הפלסטיני לראשונה להבנות הפיוס בין חמאס לפתח, הסוללות את דרכו החוצה. "אמרתי כמה פעמים, הרבה לפני סבב השיחות האחרונות, שלא אסכים להיות המכשול בדרך לאחדות. אני לא רוצה להמשיך להיות ראש ממשלה לתמיד. עשיתי זאת ארבע שנים".

שבוע אחרי פגישתם בקהיר של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הלשכה המדינית של החמאס, חלאד משעל, מבהיר פיאד כי טובתו האישית לא תמנע הסכמה בין הפלגים, ובמיוחד מצדו של החמאס. "אתה מכיר את ההיסטוריה של ההצהרות שלהם נגד המינוי שלי לתפקיד ראש ממשלת האחדות. חמאס אמר זאת מפורשות וזו העמדה של הארגון. ומאחר שזו עומדת להיות ממשלת קונצנזוס שדורשת את הסכמת כל הפלגים, אני גם לא מצפה להיות ראש הממשלה", אמר.

"אני קראתי בדרך המפורשת ביותר לפלגים השונים להסכים על זהותו של ראש ממשלה חדש. אני סומנתי כמכשול המרכזי בדרך לאחדות ואמרתי כמה פעמים, עוד הרבה לפני סבב השיחות האחרון שהסתיים ביום חמישי שעבר בקהיר, שאיני מוכן להסכים לכך שאהיה המכשול", הוא מסביר. "אנחנו מדברים כאן על מטרה חשובה מאוד ולכן אני שולל זאת. ועדיין נשמעו אי אלו טענות ש'סלאם פיאד לבדו הוא המכשול בדרך לאחדות'. הפעם החלטתי לעצור זאת אפילו כספקולציה לא הוגנת. אני קורא בצורה הכי ברורה שיכולה להיות, להסכים על מינוי ראש ממשלה חדש. חדש. זו עמדתי".

אם מוסכם שלא תהיה ראש הממשלה, מדוע לא הוקמה כבר ממשלת אחדות?

"אני מקווה שהשיחות הללו יובילו לאחדות, אבל תשאל את אלה שטענו שאני המכשול".

למה אתה מפחיד את פתח והחמאס?

"אתה יודע שבפוליטיקה לא ייתכן שכולם יתמכו בך. זה טבעי. לאנשים שונים יש סיבות שונות להיות בעדך או נגדך. כל מה שאני יכול לומר לך זה שנבחרתי לתפקיד ביוני 2007 על ידי הנשיא אבו מאזן, בנסיבות קשות במיוחד. במצב קריטי. לא רק בגלל עזה, אלא גם בגלל המצב בגדה, שהיה בלתי נסבל מבחינת אנרכיה והיעדר חוק. ניסיתי יחד עם הקולגות שלי לעשות הכל כדי לסייע בפתרון המצב.

"טכנית, הממשלה הנוכחית היא ממשלת טכנוקרטים, שמוכנה ללכת הצידה בכל רגע נתון. האחדות, מבחינתי, היא נושא חשוב בהרבה מכל דיון על זהות ראש הממשלה. אני מוכן לעשות הכל ואמשיך לעשות הכל עד לרגע שבו מישהו יהיה מוכן להחליף אותנו, וגם אז אעשה הכל כדי לעזור לו. אני לא רוצה להמשיך להיות ראש ממשלה לתמיד. עשיתי זאת ארבע שנים".

האיש שאוהבים לשנוא

ואולי את הסיבה לעוינות שרוכשים בחמאס ובפתח לאיש הזה, ניתן למצוא בסקר שפורסם בשבוע שעבר בשטחים. הסקר, שאותו עשה "מכון העולם הערבי למחקרי פיתוח" ברמאללה, מצביע על כך שכ-57% מהנשאלים רוצים לראות את סלאם פיאד מכהן כראש ממשלת האחדות. אפילו בקרב תומכי חמאס, נהנה פיאד מפופולריות מסוימת: כ-20% מהם אמרו שהיו רוצים לראותו בתפקיד, בעוד 78% מקרב תומכי פתח אמרו שפיאד הוא המועמד המועדף עליהם לראשות ממשלת המעבר.

מדובר במנהיג שהתמיכה בו מאז מונה לתפקיד ראש הממשלה בפעם האחרונה ביוני 2007, לא הפסיקה לעלות, אך עמה גם האיבה שרחשו לו בכירים בשתי התנועות הגדולות - בעיקר בגלל הצלחתו יוצאת הדופן בייצוב המצב הכלכלי והביטחוני בגדה. פיאד ניקה את האורוות, הנהיג רפורמות במגזר הציבורי, שיפר את הכלכלה, הצליח להביא תרומות מהקהילה הבינלאומית ולא דיבר בשני קולות. דווקא הצלחתו הקימה עליו אויבים רבים מקרב תנועתו של אבו מאזן - פתח - וסייעה להם להגיע לקונצנזוס בשיחות הפיוס שנערכו מול החמאס: ראש הממשלה החדש לא יהיה פיאד.

אתה מרגיש שעבאס נטש אותך?

"ממש לא. מוניתי לתפקיד על ידו. הייתי הבחירה שלו ושל כל ההנהגה הפלסטינית, פה אחד. כולם נדרשו לרשום שם של ראש ממשלה שירצו בו וכולם רשמו אותי. הנשיא תמך בי לאורך כל הדרך, כולל בסבב השיחות הקודם שבו הבהיר שאני המועמד היחיד מבחינתו לתפקיד. אז איך אני יכול לחשוב שהוא נטש אותי? כפי שאמרתי, אני מוכן לזוז הצידה ללא התראה. זה היה כבוד מבחינתי לשרת ואמשיך לשרת עד יומי האחרון במשרה".

הוא התייעץ איתך בנוגע למהלכים האחרונים?

"אנחנו מדברים על בסיס יומי. אבל יש לך מצבים שבהם דברים צריכים לקרות. אני מרגע כניסתי לתפקיד דיברתי על אחדות. המטרה שלנו, הקמת מדינה פלסטינית ריבונית בגבולות 1967 לא תושג ללא אחדות. זה בלתי אפשרי בלי עזה. זו המטרה שלנו, אלה האנשים שלנו. 1.6 מיליון פלסטינים שגרים שם, ולא תהיה שום התקדמות לעבר מדינה ללא אחדות. ואנחנו נקים מדינה".

אתה תתמודד בבחירות לנשיאות?

"אני לא מתכוון לרוץ לנשיאות או לכל דבר אחר".

ואם תתבקש להיות שר אוצר בממשלת המעבר?

"זה משני לגמרי. קודם כל שיבחרו ראש ממשלה והשאר פחות חשוב. אבל זה הכל ספקולציות. אף אחד לא התייעץ עמי בנושא והתחושה שלי שהדברים הללו נשמעים משתי קבוצות. אחת, שרוצה וחושבת לתת לי תפקיד מתוך סימפטיה, שחושבת שזה לא יפה שלא לתת לי תפקיד אחרי כל השנים הללו. אני מכבד זאת אבל אני לא חושב במונחים האלה. כאשר אעזוב את התפקיד אני אעזוב עם תחושה גדולה של שביעות רצון, שעשיתי הכל. וזה מה שאפשר רק לייחל לו בשירות הציבורי".

"יש קבוצה שנייה שרוצה בי כנראה כשר אוצר ואינה רוצה בי כראש ממשלה כי הם חושבים 'האיש הזה חשוב לנו כדי להמשיך ולקבל מימון לרשות'. הגישה הזו מופיעה בעיקר בתקשורת הבינלאומית. אני נתפס שם כציר חשוב לקבלת תרומות. ולאלה אני אומר: 'אני לא כספומט'. I'm not an ATM . התרגיל הזה שקוף מדי. העולם יבין זאת. זה סוס טרויאני ברור מדי. אני מעולם לא הייתי כספומט ולא אהיה, וזה לא יעבוד. ולכן, זה לא נשקל אפילו. מדובר ב- NON ISSUE."

מה תעשה אם לא תהיה ראש ממשלה?

"אני לא חושב על זה כרגע. אני מתמקד במה שאני חייב לעשות עכשיו".

סיפור אהבה אמריקאי

כמעט מדי בוקר מגיע פיאד ללשכתו במשרד האוצר ברמאללה, שם גם נערך הראיון אתמול, כמה שעות לפני שיצא לביקור נוסף בארה"ב. סיפור האהבה הגדול בינו לבין וושינגטון החל כבר ב-2003, עת כיהן כשר אוצר בממשלתו של יאסר ערפאת. מקורות אמריקאים סיפרו ל"הארץ" כי בעת פגישה עם היועצת לביטחון לאומי, קונדוליזה רייס, הכניסה אותו בהפתעה לחדר הסגלגל והוא שוחח עם נשיא ארה"ב דאז, ג'ורג' בוש. סיפור האהבה הזה פגע לא מעט בתדמיתו הציבורית בשטחים. למרבה ההפתעה, פיאד לא היסס לצאת להגנתו של ערפאת, שהיה אז תחת מצור במוקטעה ופנה לנשיא בוש בבקשה שיפעל להסרת המצור. לדברי המקורות האמריקאים, פיאד אמר לבוש כי המצור על ערפאת אינו רק סוגיה פוליטית מהותית עבור הפלסטינים, אלא גם בעיה מוסרית אישית עבורו. דובר מטעמה של רייס אישר את הדברים.

השבוע התבשר פיאד כי הקונגרס האמריקאי החליט לחדש את העברת כספי הסיוע לרשות, שהוקפאו במשך כמה חודשים. במקביל, הודיעה שלשום ממשלת ישראל כי היא מחדשת את העברת כספי המסים לרשות. התגובה של פיאד לצעד, אולי כתמיד, אינה מתלהמת אך בהחלט ביקורתית. "ההחלטה הישראלית באה 30 יום מאוחר מדי. הכסף היה צריך להיות מועבר בתחילת החודש שעבר. לא היה צריך להתחיל בכך. בעשרת הימים האחרונים הרשות התקרבה לנקודה שבה לא תוכל לפעול בכלל. החודש הזה יצר אצלנו את המצב הכספי הגרוע ביותר מבחינה פיננסית מאז הקמת הרשות".

"מדובר בצעד שנוגד את ההסכמים בין הממשלות וזה פסול להשתמש במשאבים שלנו באופן של הענשה. אני שמעתי הצהרות של בכירים ישראלים שאמרו שזה עונש. זו אמירה עצובה, במאה ה-21 'להעניש פלסטינים'. זה פסול. זה תורם להחלשת הרשות שצריכה לזכות בחיזוקים. אני מקווה שממשלת ישראל לא תעשה זאת שוב ויש עוד כמה צעדים שאנחנו מנסים לעשות כדי למנוע מלהפוך את הכספים הללו למשחק כדורגל פוליטי. מדובר בכסף פלסטיני שכבר שולם על ידי משלמי המסים הפלסטינים. זו אינה החלטה ריבונית של ממשלת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ