עליית מדרגה בסנקציות על איראן: הסנאט בארה"ב אסר לסחור עם הבנק המרכזי

העיצומים החדשים עדיין טעונים את אישורו של הבית הלבן, שמתנגד להם בטענה שהם יפגעו בבעלות בריתה של ארה"ב ויעלו את מחירי הנפט

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

הסנאט האמריקאי אישר הלילה (שישי) פה אחד הטלת סנקציות נוספות על איראן, שעיקרן איסור על מסחר עם הבנק המרכזי במדינה. זאת, לאחר שאתמול הסכימו שרי האיחוד האירופי להדק את הסנקציות, ולהוסיף 180 חברות ואישים איראנים לרשימה השחורה. הסנקציות טעונות עדיין את אישור בית הנבחרים והנשיא ברק אובמה.

העיצומים החדשים, אם יעברו, יאסרו על חברות וגופים פיננסיים לסחור בשוק האמריקאי אם יעשו עסקים עם הבנק המרכזי באיראן. "הפעולות של איראן לא מקובלות ומהוות סכנה לארה"ב ולעולם כולו", אמר הארי רייד, מנהיג הרוב בסנאט, לאחר אישור הסנקציות.

הבית הלבן מתח ביקורת על המהלך שאושר. לדברי גורמי ממשל, הסנקציות עלולות להזיק דווקא לבעלות בריתה של ארה"ב, ולהחליש את החזית הבינלאומית נגד איראן. בנוסף, הם הביעו חשש כי הסנקציות יגרמו להעלאת מחירי הנפט בעולם.

נשיא איראן אחמדינג'אד במתקן העשרת האורניום בנתנזצילום: אי-פי

החלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי מאתמול להידוק הסנקציות כוללת 11 חברות ואישים מסוריה לצד 180 חברות מסחריות ואישים מאיראן. בניגוד לעמדתן של כמה מדינות, ובראשן צרפת, לא יוטל בשלב זה אמברגו על יבוא נפט איראני, צעד שהיה צפוי לפגוע באורח חסר תקדים באיראנים, אך להביא במקביל גם להאמרת מחירי הנפט בעולם. לדברי שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, הם ימשיכו לפעול להטלת סנקציות שכאלה אולם יש לעשות זאת בזהירות כיוון שמדינות דוגמת יוון, תלויות בנפט האיראני, ויש לוודא שהמדינות האחרות שמוכרות נפט לאיחוד יוכלו למלא את החסר.

מספר בירות אירופיות התעקשו כי מוקדם מדי לאמץ את האמברגו או לאסור על חברות אירופיות לסחור עם הבנק האיראני המרכזי, משום שצעדים כאלה עלולים להחריף את המשבר הכלכלי באירופה. ייתכן כי הדיון על הסנקציות הכלכליות יושלם בוועידת ראשי מדינות האיחוד האירופי בשבוע הבא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ