ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה להפסיק את הקמפיין של משרד הקליטה בארה"ב שמזהיר ישראלים החיים בארה"ב מפני התבוללות. הקמפיין בוטל לאחר ביקורת חריפה ומחאות מצד ארגונים יהודים בארה"ב שטענו כי מדובר בקמפיין מבזה שעושה דה-לגיטמציה ליהדות ארה"ב .

שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, קיים הערב (שישי) סבב שיחות וראיונות עם עיתונאים יהודים בארה"ב ועדכן אותם בהחלטתו של נתניהו. עם זאת ובאופן תמוה, גם השגריר אורן וגם לשכת ראש הממשלה נמנעו מלדווח על ההחלטה לתקשורת הישראלית.

"הקמפיין של משרד הקליטה לא לקח בחשבון את הרגישויות של יהודי ארה"ב ואנחנו מתנצלים אם מישהו נפגע", אמר אורן בהודעה שפרסם לכתבים יהודיים בארה"ב. הוא הוסיף כי "הקמפיין נוהל בלא ידיעתו או אישורו של ראש הממשלה נתניהו ולשכתו או של שגרירות ישראל בוושינגטון. ברגע שראש הממשלה שמע על הקמפיין הוא הורה להסיר את סרטוני הוידאו מאתר האינטרנט יו טיוב וכן להסיר את שלטי החוצות שהוצבו בכמה ערים בארה"ב. ראש הממשלה מעריך באופן עמוק את הקהילה היהודית בארה"ב ומחויב להעמקת הקשרים בינה לבין מדינת ישראל", נאמר בהודעה.

משרד הקליטה החל לפרסם את הקמפיין על שלטי חוצות בריכוזי ישראלים בניו-יורק, לוס-אנג'לס ופאלו-אלטו ליד סן-פרנסיסקו בספטמבר. שלטי החוצות כללו מסרים כמו "לפני שחנוכה יהפוך לכריסטמס – הגיע הזמן לחזור לישראל" או "לפי שאבא יהפוך ל-DADDY – הגיע הזמן לחזור לישראל".

במקביל לשלטי החוצות, הפיץ משרד הקליטה דרך אתר האינטרנט שלו ובאתרים אחרים באינטרנט, שלושה סרטונים שהופקו על ידי לשכת הפרסום הממשלתית ובהם מסרים זהים. באחד הסרטונים נראית צעירה ישראלית צופה במחשב באירועי יום הזיכרון כאשר לידה דולק נר נשמה. בן זוגה האמריקאי שחוזר הביתה סבור שהצעירה הכינה לו ערב רומנטי. "הם תמיד יישארו ישראלים - בני הזוג שלהם לא תמיד יבינו מה זה אומר", מדגיש הקריין בסרטון. "עזרו להם לחזור לארץ".

הקמפיין עורר סערה בקהילה היהודית בארה"ב כיוון שהוא מרמז על כך שיהודים שחיים בארה"ב נדונו להתבוללות ולהתנתקות מישראל. פעילים יהודים רבים וגם עוזרים ויועצים של חברי קונגרס יהודים ולא-יהודים פנו מתחילת נובמבר לקונסוליות ישראל בניו יורק, לוס אנג'לס וסן פרנסיסקו והביעו תרעומת על הקמפיין.

בשבוע האחרון הגיעה המחאה נגד הקמפיין להנהגה הארצית של יהדות ארה"ב. יו"ר הליגה נגד השמצה, אייב פוקסמן, אחד מהבולטים במנהיגי יהדות ארה"ב פרסם הודעה מיוחדת שבה תקף בחריפות את הקמפיין.

"סרטוני הווידיאו הללו מגושמים ומבזים", אמר. "אנחנו מבינים את ההגיון מאחורי הפנייה של ממשלת ישראל לאזרחיה שחיים בארה"ב ואת הקריאה לשוב לישראל, אבל אנחנו מודאגים שיהיה מי שייפגע מהמסר שעלול לעלות מהסרטונים לגבי יהדות אמריקה".

גם התנועה הקונסרווטיווית לשר לענייני התפוצות יולי אדלשטיין, בקריאה להסיר את מסע ההסברה מכלי התקשורת. "האופן בו הוצג הקמפיין הוא כה מעליב עבור יהודי התפוצות, עד כי יותר מאשר לעודד ישראלים לבוא הביתה, המודעות רק מגבירות את הנזק לתדמיתה של ישראל, במיוחד בין אנשים צעירים", כתב לו דיוויד ליסי, מנכ"ל הקרן המסורתית בארה"ב.

אמש אמר עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיווית בישראל, כי "בעידן של דה לגיטימציה למדינת ישראל, קשה להפריז בנזק שחולל משרד הקליטה. מנהיגים יהודיים מרכזיים בארה"ב מרגישים שישראל ירקה בפרצופם. רובם יהודים רפורמים וקונסרבטיווים, מחויבים מאוד לזהותם היהודית, לישראל. והנה באה מדינת ישראל ובשחצנות אומרת להם שהם אינם יהודים טובים. הקמפיין החדש הציב מראה בפני יהודי אמריקה. הוא הזכיר להם שמדינת ישראל חפצה בכספם ובתמיכתם הפוליטית, אך לא תכיר בגיוריהם ובחתונותיהם. כמו בחוק הגיור לפני שנה, גם כאן, היוזמה מגיעה מבית היוצר של ישראל ביתנו. השרה לקליטת עלייה הייתה מגלה רגישות מופלגת אם היה מדובר במסר ישיר או עקיף שעלול היה להשפיל את יהודי רוסיה או את לזיקתם ליהדות ובצדק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ