פאנטה הפציר בישראל לא לפעול לבד נגד איראן

"ביחד, ביחד. המפתח הוא לפעול ביחד" שב ואמר שר ההגנה האמריקאי במושב הפתיחה של פורום סבן. בנוגע לפלסטינים אמר: "שובו למו"מ, לעזאזל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובה לשאיפות הגרעין של איראן מחייבת שיתוף פעולה הדוק בין שתי הידידות, ארה"ב וישראל - הצהיר שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה בנאום מדיני שנשא במושב הפתיחה של "פורום סבן" שהתקיים אמש (שישי) בוושינגטון.

המסר המרכזי של פאנטה לישראל ביחס לאיראן היה, "ביחד, ביחד. המפתח הוא לפעול ביחד". שר ההגנה חזר בנאומו ב"פורום סבן" למעשה על עמדות שהשמיע בביקור שקיים לא כבר בישראל, אז העביר מעין אזהרה מפני מהלך צבאי ישראלי נגד איראן בלי תיאום מוקדם עם ארה"ב והסכמתה. "תמיד קיימת אופציה צבאית", אמר. "אבל היא צריכה להיות מהלך אחרון".

כמו כן הביע פאנטה ספקות לגבי יעילותה של מתקפה צבאית נגד תוכנית הגרעין של איראן. "זה תלוי בזיהוי המטרות שלחלק מהן קשה לחדור", התריע. בנוסף אמר, "מהלך צבאי לא יהרוס את היכולות של איראן אלא ישעה את תוכנית הגרעין ויעניק למשטר המבודד בטהראן ארכה להשיג תמיכה".

פאנטה גם התייחס ל"השלכות הקשות שיהיו מהלך צבאי נגד איראן על הכלכלה האירופית והאמריקאית".

"על ארה"ב ובעלות בריתה לוודא שהקהילה הבינלאומית עושה כל מה שביכולתם להבטיח שאיראן לעולם לא תגיעה לנשק גרעיני. איראן ממשיכה לפתח יכולות גרעיניות, כולל פעילויות מדאיגות של העשרה ועבודה על נשק, וממשיכה את התמיכה שלה בארגונים כמו חיזבאללה, החמאס וארגוני טרור נוספים. זה מבהיר שהמשטר בטהראן הוא איום גדול על כולנו".

בשלב זה, אמר פנטה, ארה"ב מאמינה ב"שילוב של סנקציות כלכליות ודיפלומטיות שהיתה להן השפעה רצינית על איראן. איראן מבודדת את עצמה משאר העולם, היא באמת הופכת למנודה באזור. אני מאמין שזו הדרך הטובה להחליש את האומה הזאת כדי שהם יהיו חייבים לקבל את ההחלטה, האם הם רוצים להשאר מנודים או להצטרף לקהילה הבינלאומית. התקדמנו טוב במאמצים האלה.עלינו להמשיך את הלחץ והמאמצים הכלכליים והדיפלומטיים".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את החדשות והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

שר ההגנה האמריקאי התייחס למשבר ביחסים שבין ישראל לבין מי שהגדיר "בעלות בריתה המסורתיות" - טורקיה, ירדן ומצרים. הוא הביע דאגה מבידודה של ישראל ודחק בממשלת ישראל לפעול לשיפור היחסים הדיפלוטיים עמן.

"ביטחון תלוי בצבא חזק אבל גם בדיפלומטיה חזקה", אמר. "לדאבוני בשנה האחרונה ראינו שישראל מבודדת מבעלות בריתה המסורתיות באיזור. גם על ישראל מוטלת האחריות
לקדם את היעדים המשותפים לארה"ב ולה".

פאנטה קרא לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים בצורה שחשפה שוב את התסכול של הממשל מהכשלון לחדש את השיחות בין הצדדים - "פשוט תגיעו לשולחן המו"מ, לעזאזל", אמר.

"במקום לפגוע ברשות הפלסטינית, זה באינטרס של ישראל לחזק אותה באמצעות העברת כספי המסים הפלסטינית וקידום ערוצי שיתוף פעולה נוספים", הוסיף שר ההגנה האמריקאי.

ראש האופוזיציה ציפי לבני נועדה עם פאנטה, ואמרה לו כי "העולם צריך לעצור את איראן. סנקציות חריפות וקשות יותר נדרשות ללא דיחוי". עוד אמרה, כי "המאבק נגד אירן גרעינית והתנעתו מחדש של משא ומתן מדיני עם הפלשתינים יחזקו את מחנה הפרגמטים באזור. הברית האסטרטגית בין המדינות בכלל התחומים, ובראש ובראשונה במישור הבטחוני, חייבת להשמר מכל משמר".

Read this article in English: Panetta urges Israel to 'reach out' to Turkey, Egypt and Palestinians

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ