הארץ

שר הביטחון אהוד ברק אמר הערב (שבת) כי הפיצוצים האחרונים באיראן לא מעידים על תחילת מתקפה צבאית נגדה. בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 אמר ברק כי ישנה פעילות נגד איראן במישור הדיפלומטי, בתחום הסנקציות ובפעולתן של סוכנויות הפיקוח הבינלאומיות. כשנשאל האם כבר מתנהלת מלחמה חשאית נגד איראן, אמר ברק כי הוא "חושב שהתשובה לשאלה זו שלילית".

"איראן מתקרבת לפצצה, הסנקציות צריכות להיות מהירות, תכליתיות ומועצמות. האיראנים מתארגנים בצורה שיטתית על מנת ליצור מצב בו תכנית הגרעין שלהם תהיה עמידה בפני התערבות. אנחנו לא יכולים לחכות ולומר – נראה אם יש להם פצצה, ואז נפעל. מה אם אז לא נוכל לפעול?". לדבריו, טווח הפעולה שנותר למניעת הפצצה האיראנית הוא של מספר שנים, לכל היותר.

בתגובה לדבריו של שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה מאמש, שהפציר בישראל שלא לפעול לבד נגד איראן, אמר ברק כי דבריו המלאים של פאנטה נשמעים יותר מורכבים. "אנחנו בשיח רצוף עם האמריקאים. את פאנטה פגשתי כתריסר פעמים בשנתיים-שלוש האחרונות. בארבע עיניים אנחנו משוחחים באופן יותר מעמיק".

"אין מחלוקת בעולם על כך שיש למצות את הדרך הדיפלומטית ואת הסנקציות. אבל אין להוריד שום אופציה מהשולחן. ישראל אחראית לביטחונה, עתידה וקיומה, ולא יכולה לשחרר עצמה מקבלת החלטות כמדינה ריבונית", אמר.

לדברי ברק, הממשלה לא שינתה את מדיניותה בנוגע לאיראן. "כשאמרתי בעבר שישראל צריכה להגן על האינטרסים שלה בעצמה, לא דיברתי בהכרח על הגרעין האיראני. העמדה של הממשלה נותרה אותה עמדה: איראן גרעינית היא בלתי קבילה, וזו גם עמדה אמריקאית. אסור להוריד שום אופציה מהשולחן, וזו עמדה ישראלית, שהצלחנו באמצעות עבודה קשה לשכנע בה את מרבית העולם".

שר הביטחון הגיב גם לדבריהם של בכירים שיצאו לאחרונה נגד אפשרות המתקפה הישראלית באיראן, ונגד אופן ההתנהלות שלו ושל ראש הממשלה בנימין נתניהו. "את ההחלטות לא מקבלים אני וראש הממשלה לבד. כל החלטה מתקבלת לאחר ששומעים את כל הגופים, אנשי המקצוע וההמלצות. הנושאים הביטחוניים נשקלים בדיונים מקיפים, מורכבים ומעמיקים". ברק הוסיף כי יש מקום לשיח ציבורי בנושא הגרעין האיראני, אולם האופן בו השיח מתנהל מזיק.

ברק דיבר גם על תוצאות הבחירות לפרלמנט במצרים, בהן ניצחו המפלגות האיסלאמיות. לדבריו, "תהליך האיסלאמיזציה במדינות ערב מטריד מאוד. אלו שינויים שמוקדם לומר איך הם ישפיעו על האזור. אני מקווה שכל ממשלה שתקום במצרים תבין שאין ברירה, אלא לשמור על מסגרת ההסכמים הבינלאומיים, ובתוכם הסכם השלום עם ישראל". ברק אמר גם כי הוא מקווה שהממשלה החדשה במצרים תתפנה לטפל בסיני. "אני יודע שנעשים מאמצים. אנחנו בקשר הדוק עם המצרים, אבל ההתפתחויות מטרידות", אמר.

בנוגע לקיפאון המשא ומתן עם הפלסטינים, אמר שר הביטחון כי "התהליך המדיני הוא יעד מרכזי של מדינת ישראל, ולא רק בדיבורים. מי שקורא בין השורות רואה שינוי בעמדה הישראלית. הממשלה מוכנה בכל רגע להכנס למשא ומתן ישיר בלי תנאים מוקדמים. אנחנו חייבים לנוע למשא ומתן, אולם הדברים לא קורים בחלל ריק". ברק אמר כי הוא "מוכן להיפגש עם אבו מאזן עכשיו".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ