ארה"ב לפלסטינים: הפסיקו להדליף משיחות הקוורטט

"אנו מוטרדים מכך שפרטים הופיעו בתקשורת", אמר גורם אמריקאי בכיר להארץ. בארה"ב כועסים על הימנעות הפלסטינים לכניסה למו"מ ישיר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הממשל האמריקאי פנה לבכירים ברשות הפלסטינית ודרש מהם להפסיק להדליף פרטים מתוך השיחות שקיימו שליחי הקוורטט עם נציגי ישראל והרשות בחודש האחרון. לדברי פקיד בכיר בממשל האמריקאי, הקוורטט סיכם עם ישראל והפלסטינים כי תוכן השיחות יישאר חשאי. "אנחנו מוטרדים מאוד מכך שפרטים הופיעו בתקשורת", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר.

הפקיד הוסיף כי הפלסטינים אמנם העבירו לקוורטט מסמכים בנושא גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון עם ישראל, אולם הקוורטט הדגיש בפני הפלסטינים כי המסמכים לא יועברו לצד הישראלי. "נציגי הקוורטט אמרו לסאיב עריקאת שההצעות שהציג אינן רלוונטיות, כיוון שלא הוצגו בשיחות ישירות עם ישראל.

האמריקאים רותחים על הפלסטינים בין השאר כיוון שעד כה לא הסכימו האחרונים לקיים מפגש ישיר עם נציגים ישראלים. הממשל האמריקאי רואה במהלך הפלסטיני של הצגת מסמכים והצעות לקוורטט ללא פגישה ישירה עם ישראל, כנסיון לשנות את חוקי המשחק. ב-13 וב-14 בדצמבר יבקרו בישראל פעם נוספת נציגי הקוורטט וייפגשו בנפרד עם ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת ועם יועצו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו.

"הקוורטט קרא לשיחות ישירות בין הצדדים", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר. "קודם צריכה להתקיים פגישה בין נציגים ישראלים ופלסטינים ורק אז צריך להציג הצעות אחד לשני. עד עכשיו זה לא קרה ואנחנו ממשיכים לעבוד על זה. אנחנו מצפים מהצדדים להציג הצעות אבל זה יכול לקרות רק במו"מ ישיר".

ביום חמישי דיווח "הארץ" כי ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת הגיש לנציגי הקוורטט ב-14 בנובמבר הצעה לגבולות המדינה הפלסטינית ולסידורי הביטחון עם ישראל. ההצעה כללה נכונות פלסטינית לחילופי שטחים עם ישראל בסך 1.9% משטח הגדה המערבית. נציגו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו הבהיר לקוורטט כי ישראל מסרבת לשתף פעולה עם המהלך הפלסטיני ולא תציג כל עמדה בנושא הגבולות וסידורי הביטחון, אלא בפגישה ישירה עם הפלסטינים.


ההצעה הפלסטינית הוגשה במסגרת מתווה הקוורטט, שעליו הוכרז בשולי עצרת האו"ם בניו יורק ב-23 בספטמבר, לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו. לפי המתווה, בתוך שלושה חודשים מהפגישה הראשונה בין הצדדים, שנערכה ב-26 באוקטובר, יידרשו הפלסטינים והישראלים להגיש הצעות בנושא גבולות וביטחון, שיוגדרו כעמדות הפתיחה במשא ומתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ