רה"מ הבטיח, אך ההצבעה על המלצות טרכטנברג נדחתה

ישיבת הממשלה הסתיימה מבלי שהשרים הצביעו על המלצות הפרק בדו"ח שעוסק ביוקר המחייה ושיפור עבודת הממשלה. ההצעה נדחתה לשבוע הבא

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק

ישיבת הממשלה שהתכנסה הבוקר (ראשון) במטרה להצביע על המלצות דו"ח טרכטנברג להורדת יוקר המחייה בישראל התפזרה ללא הכרעה. ההצבעה על יישום הפרק השני בדו"ח, העוסק ביוקר המחייה ובשיפור עבודת הממשלה נדחתה ליום ראשון הבא, למרות דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם פתיחתה לפיהם הממשלה תוזיל את יוקר המחיה כבר היום.

לפני שנעל את הישיבה אמר נתניהו כי הממשלה נדרשת לבצע שינויים חשובים, בנושאים הנהוגים בארץ שנים רבות - עד 20 שנה. לפיכך תידרש להכרעה בנושאים אלו ישיבה נוספת. יש לציין כי ישיבת הממשלה היום הייתה קצרה מהרגיל  שכן ראש הממשלה וחלק מהשרים מיהרו לטקס האזכרה השנתי לראש הממשלה הראשון של ישראל, דוד בן גוריון, בשדה בוקר

עם פתיחת הישיבה אמר ראש הממשלה כי "נצביע היום על הטבות נוספות להפחתת יוקר המחייה בישראל". לדברי נתניהו, "ההטבות מוזילות את מחירי הדיור, הנסיעה בתחבורה הציבוריות ומיועדות לסייע בהורדת מחירי הגז והדלק. ישנה גם בשורה נוספת לרוכשים מוצרים באינטרנט - יהיה פטור ממכס לרכישה ששוויה עד 1,000 שקל"

נתניהו וטרכטנברגצילום: אבי אוחיון, לע"מ

הישיבה היתה אמורה לדון באישור פרק התחרות של דו"ח ועדת טרכטנברג שגיבשה את מסקנותיה בעקבות המחאה החברתית ישראל בחודשי הקיץ. אישור הסעיפים שנדחו לעת עתה אמור להוות נדבך נוסף של יישום המלצות הדו"ח לאחר שלפני כחודש אישרה הממשלה את פרק המסים בדו"ח.

שורת ההצעות בהן לא הספיקה הממשה לדון נועדו כאמור להוריד מחירים לציבור הרחב על ידי הפחתת חסמי הייבוא, ייעול ושיפור הרגולציה הממשלתית, הגברת האכיפה בתחום ההגבלים העסקיים, בחינת עלויות הייצור והשיווק של מוצרים מפוקחים על ידי הממשלה, קידום פיתוח נמלי הים, צמצום הריכוזיות והגברת התחרות בתחבורה הציבורית, קיום התחרות בשוק הגז לבישול והגברת התחרות בין תחנות הדלק.

מקורות בממשלה אמרו כי לנתניהו היה חשוב מאוד לאשר תחילה את פרקי המסים והמחירים, כדי שאזרחי ישראל ירגישו בכיסם את ההשפעה של ההמלצות. לדברי גורמים אלה, בשבועות הקרובים ייעשה מאמץ להעביר בממשלה את הפרקים הנותרים של דו"ח טרכטנברג.

לדברי נתניהו, ההמלצות שיאושרו מהוות "צעדים נוספים שאנו עושים בהמשך להטבות המס שכבר אישרנו, הטבות ששוות יחד מאות אלפי שקלים בחודש. אנחנו מסוגלים ללכת בתוואי הזה בזכות הדרך האחראית שבה אנחנו מנהלים את כלכלת ישראל. אנחנו ננהג באותה אחריות בהמשך, בבואנו לתת את המענה הראוי לצורכי החברה, הכלכלה והביטחון של מדינת ישראל אל מול הטלטלה הכלכלית בעולם ואל מול הטלטלה הגיאו-פוליטית באזורנו".

בעקבות הדחייה היום והעיכובים בעבר נראה כי הממשלה לא תצליח לעמוד בהבטחתם של ראש הממשלה ושר האוצר שהצהירו כי המלצות הוועדה ייצאו לדרך ב-1 לינואר 2012.

Read this article in English: Vote delayed on measures to reduce cost of living for Israelis

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ