שרים עונים לקלינטון: "שנבחרי ציבור יתרכזו במדינותיהם"

הביקורת החריפה שהטיחה שרת החוץ של ארה"ב בפגיעה במעמדן של נשים בישראל הביאה לתגובות לא פחות חריפות מצד שרים בממשלה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הביקורת החריפה שהטיחה שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון בפגיעה במעמדן של נשים בישראל ובהצעות החוק להגבלת ארגוני השמאל הביאה לתגובות לא פחות חריפות מצד שרים בממשלה. שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי הביקורת האמריקאית "מוגזמת לגמרי", בעוד השר גלעד ארדן הציע ש"נבחרי ציבור יתרכזו בנעשה במדינותיהם".

אמש נשאה שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון נאום בפורום סגור בוושינגטון. קלינטון מתחה ביקורת על יוזמות החקיקה האחרונות להגבלת ארגוני השמאל, והביעה זעזוע מהאפליה הגוברת נגד נשים בישראל. היא אף הזכירה את המקרים של עזיבת חיילים במהלך טקסים צבאיים בהם שרות חיילות ואת העובדה שנשים עולות לחלק האחורי של האוטובוס במקומות מסוימים בישראל. קלינטון ציינה כי חלק מהתופעות האלה מזכירות לה את איראן.

השר שטייניץ אמר לפני ישיבת הממשלה השבועית כי "ישראל היא דמוקרטיה חיה, ליברלית ונושמת. אני לא מכיר הרבה דמוקרטיות טובות יותר בעולם. יש כמובן צורך לעתים לתקן דברים. הנושא של הדרת נשים ושל הפרדת נשים הוא נושא שאינו מקובל לחלוטין ושצריך לשים לו סוף, אבל מכאן ועד הטענה שיש איום על הדמוקרטיה הישראלית - המרחק גדול".

השר ארדן, שדחה את ההתערבות של קלינטון במדיניות הפנים של ישראל, הסכים עם זאת כי יש לטפל בסוגיה של הדרת נשים. "אני בהחלט שותף לדאגה מהדרת נשים. דווקא אני, כמי שבא מבית דתי, חושב שהצעדים האלה משניאים את הדת היהודית ואני מקווה שנעשה צעדים מטעם הממשלה שיפגינו את מחויבותנו לשוויון בין נשים וגברים במדינת ישראל", אמר.

שר הפנים, אלי ישי, אמר כי הכנסת בישראל היא שמחוקקת חוקים לאחר בדיקה מעמיקה. "מדינת ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון. אני מניח שכל מה שייעשה כאן, ייעשה במסגרת החוק ואני לא מוטרד מכך", אמר.

"ידידי ישראל ואוהביה החיים בישראל ובחוץ מודאגים מהתהליכים שישראל עוברת", אמרה היום יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בתגובה לגבריה של קלינטון. "הדאגה הזאת מגיעה מאלה שנאבקים עבורינו באו"ם ומול כל המקטרגים ושפועלים כדי שישראל תשמור על היתרון הביטחוני שלה באזור. הדאגה הזאת צריכה להעיר את כל אלה שעדיין עיוורים לגל העכור ששוטף את ישראל מבפנים".

ח"כ אחמד טיבי, המבקר בגרמניה, אמר היום כי הוא מברך על ההתעוררות "המפתיעה אך המאוחרת" של קלינטון. עם זאת, הוא הביע מורת רוח מכך שהממשל לא מבקר את "החקיקה הגזענית נגד הציבור הערבי שמשתוללת ללא מעצורים".

Read this article in English: Government ministers react sharply to Clinton's criticism of Israeli democracy


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ