המחלוקת, התנאים, העיכוב: מה עמד ברקע עסקת הצוללת

לפי עיתון גרמני, לראשונה קשרה ברלין בין מחלוקת פוליטית עם ישראל לנושא ביטחוני. מרקל עצמה אחראית לעיכוב העסקה, "מסיבות הקשורות להתנחלויות"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

הצוללת הגרמנית שישראל רכשה מגרמניה יכולה לשאת טילים גרעיניים ומשמשת כ"ביטוח חיים" עבור ישראל. כך פורסם הבוקר בעיתון הגרמני הנפוץ "וולט אם זונטאג". העיתון חשף, כי השלמת רכישת הצוללת התאפשרה בשבוע שעבר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו נכנע ללחץ הגרמני, והורה להעביר לפלסטינים את כספי המסים והמכסים שהוקפאו בידי ישראל.

לפי העיתון, קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, היתה זו שהחזיקה את "תיק הצוללת" בידיה. עד כה היא זו שמנעה את מכירתה לישראל, באופן חסר תקדים בפוליטיקה הגרמנית, אשר מעולם לא קשרה בין מחלוקות פוליטיות עם ישראל לבין נושאים ביטחוניים-קיומיים.

בשבוע שעבר, לאחר שישראל הסכימה לשחרר את כספי המסים לפלסטינים, התירה מרקל להשלים את עסקת הצוללת, לאחר שהיתה מעוכבת יותר משנה. בסך הכל, הוקפאו כמאה מיליון דולר שנגבו מהפלסטינים במהלך אוקטובר. שבעה משרי השמינייה תמכו בהחלטה, ושר החוץ אביגדור ליברמן התנגד. בנוסף החליטה השמינייה כי לא יהיה עיכוב בהעברת כספי המסים שנגבו במהלך נובמבר והם יועברו גם כן בימים הקרובים.

נתניהו ומרקל. החזיקה באופן אישי את תיק הצוללותצילום: לע"מ

זו הצוללת השישית מסוגה שישראל רוכשת מגרמניה, במימון חלקי גרמני. המחיר שלה הוא 407 מיליון יורו. גרמניה משתתפת בשליש מהעלות – 135 מיליון יורו.

המגעים למכירתה החלו כבר בתחילת 2010, במפגש של ממשלת ישראל וגרמניה בתל אביב. כבר אז התנו הגרמנים את השלמת העסקה בהתקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים. מאז עוכבה העסקה עד להשלמתה בשבוע שעבר. חברי פרלמנט גרמנים מסרו ל"וולט אם זונטאג" כי נאמר להם ש"הסיבה להקפאת עסקת הצוללת קשורה במדיניות ההתנחלויות של ישראל".

הצוללת, מסוג "דולפין", יכולה לשאת טילים לטווח בינוני, מדווח העיתון. "העובדה שלישראל יש נשק גרעיני נחשבת לסוד ידוע", כותב העיתון בהקשר של סוג החימוש שאפשר לצייד בו את הצוללות האלה. "ישראל היא מדינה קטנה ולכן הצוללות והטילים האלה נחשבים לאמצעי הרתעה חשוב. ההנהגה האיראנית חולמת בגלוי על השמדת המדינה היהודית ומקדישה מאמצים רבים לבניית נשק גרעיני", מוסיף העיתון. "הודות לצוללות הגרמניות, איראן לא תוכל לפרק את ישראל מנשקה לאחר התקיפה הגרעינית הראשונה", מוסיף העיתון.

לפי סוכנות הידיעות אי–פי, לישראל יש כיום שלוש צוללות מסוג דולפין, כולן תוצרת גרמניה. שתי צוללת מומנו באופן מלא ע"י הגרמנים, והשלישית מומנה רק בחציה. שתי צוללות נוספות – גם הן תוצרת גרמניה – נמצאות בבנייה, ויגיעו לישראל בשנים הקרובות. העיתון מוסיף עוד, כי יתר הצוללות שמכרה גרמניה לישראל יצאו משימוש תוך שבע עד עשר שנים, ולכן מכירת הצוללת החדשה היתה חשובה ביותר לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ