נתניהו: גם על בן גוריון הופעל לחץ בינלאומי

ראש הממשלה שלח רמז למבקרים מבית ומחוץ בנושא הגרעין האיראני בנאומו בטקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה הראשון

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יום וחצי לאחר ששר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה הזהיר מפני השלכות חמורות של פעולה צבאית ישראלית נגד איראן, ועל רקע אזהרות דומות של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, ניצל ראש הממשלה בנימין נתניהו את נאומו בטקס האזכרה השנתי לדוד בן גוריון כדי לשגר מסר מרומז לקהילה הבינלאומית.

נתניהו הזכיר כיצד גם על ראש הממשלה הראשון הופעל לחץ כבד מתוך היישוב העברי ומצד גורמים בינלאומיים, אולם הוא החליט בכל זאת להכריז על הקמת מדינת ישראל. "הוא האמין שיהיה מחיר עוד יותר כבד לאי קבלת החלטה", אמר נתניהו.

על אף שנתניהו לא אמר זאת בצורה ישירה, ניתן היה להבין מדבריו כי הוא עושה השוואה בין ההכרעה שהיה על בן-גוריון לעשות כאשר הכריז על הקמת מדינת ישראל, לבין הכרעות שהוא כראש ממשלה צריך לבצע. למרות שנתניהו לא הזכיר זאת במפורש, יש להניח שכוונתו הייתה לסוגיה האיראנית.

"מבפנים ומבחוץ – מתוך היישוב ומכל רחבי העולם הופעלו עליו לחצים אדירים לא לעשות את הצעד הזה", אמר נתניהו. "בין הלוחצים היו מדינאים חשובים והיו גם ידידים נאמנים של הישוב העברי ושל הציונות. הם הזהירו את בן-גוריון שההכרזה על מדינה תביא לפלישה של צבאות ערב למדינה העברית ולמערכה כבדה וקשה. בן-גוריון לא התעלם מאזהרות אלה. הוא הבין שיש מחיר כבד להחלטה אבל הוא האמין שיהיה מחיר עוד יותר כבד לאי קבלת ההחלטה".

נתניהו הוסיף: "כולנו נמצאים כאן היום כי בן-גוריון קיבל את ההחלטה בזמן הנכון. הוא שקל והתלבט זמן רב אך בסופו של יום היה מוכן לקבל החלטות קשות למען עתיד העם. היום כולנו מסכימים שזו היתה החלטה שקולה נכונה ואחראית. אני רוצה להאמין שתמיד נפעל בשיקול דעת, אומץ לב ונחישות כדי לקבל את ההחלטות הנכונות שיבטיחו את עתידנו וביטחוננו".

נתניהו גם התייחס בנאומו בשדה בוקר לבחירות לפרלמנט המצרי. "אנו מקווים שכל ממשלה שתקום במצרים תכיר בחשיבות קיום חוזה השלום עם ישראל גם כערך בפני עצמו וגם כמסד ליציבות הביטחונית והכלכלית של האזור", אמר נתניהו.

ביום שישי הזהיר שר ההגנה האמריקאי ליאון פנטה את ישראל שלא לתקוף את איראן. "ביחד, ביחד - זה המפתח. תמיד יש אופציה של מבצע צבאי, אבל זה צריך להיות המהלך האחרון", אמר פאנטה. לדבריו, תקיפה על מתקני הגרעין של איראן "לא תהרוס את היכולות שלהם, אלא תשהה את הגרעין ותאפשר למשטר מבודד לצבור תמיכה אזורית". הוא הוסיף: "יהיו לכך השלכות קשות על הכלכלה האירופית ועל הכלכלה שלנו... זה יכניס את המזרח התיכון לעימותים שנצטער עליהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ