חיים לוינסון

יו"ר מד"א נעם יפרח, בגיבוי משרד החוץ, התחייב כי מד"א תפסיק לממן רכישת אמבולנסים בשטחים ותחליף את המדים של כל עובדיה באזור. זאת, כחלק מיישום ההסכם עם אגודת הצלב האדום הבינלאומי. ההתחייבויות נעשו בפגישה עם שר החוץ לשעבר של פינלנד, פר סטנבק, ויו"ר הסהר האדום הפלסטיני, בפגישה בפינלנד בחודש יוני. מד"א תמשיך להפעיל את מערך האמבולנסים בשטחים, אך תעשה זאת דרך הרשויות המקומיות, שאליהן הועברה האחריות על האמבולנסים.

בשנת 2005 הצטרפה מד"א לצלב האדום. לשם כך חתמה על הסכם הבנות עם הסהר האדום הפלסטיני לחלוקת אזורי הפעולה ביניהם. לדברי מקור בכיר בצלב האדום הבינלאומי, ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, אישר אישית את ההסכם. כדי לתרגם את ההסכם לצעדים בשטח ולוודא את יישומם, מונה הדיפלומט הפיני סטנבק כמשגיח ליישום ההסכם.

לפי מסמך המסכם את עיקרי ההתחייבויות שסוכמו בפגישה, שהגיע לידי "הארץ", אחד הצעדים המרכזיים עליהם סוכם הוא הפסקת פעולת מד"א בשטחים - תחום הפעולה של הסהר האדום. בשנת 2009 הודיעה מד"א לסטנבק כי האמבולנסים בשטחים עברו לאחריות הרשויות המקומיות, אך אין אפשרות לשנות את הסימול עליהם. אולם ב-22 במארס 2011, בדיון של הנהלת הצלב האדום בז'נווה, הוחלט כי יש להתעקש על נקודה זו.

בפגישה נוספת בין סטנבק, יו"ר הסהר האדום הפלסטיני ויו"ר מד"א נעם יפרח, הגיעו הצדדים להבנות שמטרתן לחדד את ההבדלים בין אמבולנסים של מד"א שנמצאים בהתנחלויות, לבין אמבולנסים הפועלים בישראל, וסוכם כי יוחלף הסימול על האמבולנסים בשטחים. יפרח הביא עמו לפגישה דוגמאות לסמל החדש. עוד סוכם כי יוחלפו כל המדים של עובדי מד"א בשטחים, כדי להבדילם מעובדי מד"א בישראל. יפרח גם הבטיח שכסף שמתקבל כתרומות מחו"ל עבור רכישת אמבולנסים למד"א לא יועבר לרכישת אמבולנסים להתנחלויות.

באוקטובר הגיע סטנבק לפגישות בישראל ונפגש עם נציגי משרד החוץ, שאמרו לו כי הם "נותנים את תמיכתם ליישום מלא של החלק הגיאוגרפי בהסכם". באוגוסט החלו במד"א להזמין אמבולנסים מהשטחים להחלפת הסימול, מה שגרר זעם בהתנחלויות וחולל סערה פוליטית. אף על פי כן הצהירו במד"א ב-13 בנובמבר כי הוחלף הסמל של 62 מתוך 68 האמבולנסים המוצבים בהתנחלויות.

ממד"א נמסר בתגובה: "במד"א לא מכירים את המסמך הנטען בשאלתכם. מגן דוד אדום פועל כרגיל וללא כל שינוי בכל שטחי יהודה ושומרון, עם סמל הארגון כפי שהיה עד כה.השינוי התפעולי של סימול אמבולנסים המוחכרים למפעלים ויישובים אינו קשור לאיו"ש, אלא לתפעול המבצעי של אותם אמבולנסים הפרוסים בעשרות יישובים ברחבי הארץ".

ממשרד החוץ נמסר כי "מדובר בהסכמים של מד"א, לא בהסכמים ממשלתיים. מד"א הגיע להסכם עם הצלב האדום הבינלאומי, וכדי להתקבל לשורותיו הסדיר באופן מוסכם את יחסיו עם הסהר האדום הפלסטיני. משרד החוץ בירך על קבלת מד"א לארגון הצלב האדום, ולא מצא לנכון להתערב בהסכמות המפורטות לעיל, שסללו את הדרך להצטרפות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ