שרים בממשלה: שרת החוץ קלינטון הגזימה כשהשוותה בין החוקים בישראל לאיראן

בכינוס סגור הביעה שרת החוץ האמריקאית דאגה עמוקה משחיקת ערכי הדמוקרטיה בארץ: "אני לא מבינה מה הולך אצלכם"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שלוש דקות לקראת סוף הרצאה סגורה של שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, בפורום סבן בוושינגטון בשבת, חשפו עד כמה התהום בין ממשלת ישראל לממשל האמריקאי מעמיקה. אם עד היום התמקדו המחלוקות בתהליך השלום או בעתיד ההתנחלויות, נראה כי הממשל האמריקאי מודאג מהשאלה אם ערכי הדמוקרטיה עדיין משותפים לשתי המדינות.

מקור שנכח בהרצאה של קלינטון סיפר, שהיא דיברה ארוכות על הגרעין האיראני ועל הצורך בקידום המשא ומתן עם הפלסטינים, ולא חידשה דבר. אלא שאז הגיע שלב השאלות. "מה צריכה ישראל לעשות כדי לעזור לארצות הברית לעזור לה?", שאל אחד המשתתפים.

קלינטון, שאי אפשר לפקפק בידידותה ובמחויבותה העמוקה לישראל, נאנחה ופצחה במונולוג של שלוש דקות שהתייחסה בו דווקא למצב הפנימי בישראל. השרה הסבירה כי היא עומדת משתוממת מול המתרחש: "אגיד לכם את האמת, אני לא מבינה מה קורה אצלכם", אמרה קלינטון, כפי שהעיד אחד הנוכחים בחדר. "כשאני שומעת את החוקים להגבלת ארגונים בלתי-ממשלתיים, אני פשוט לא מבינה איך זה עובר. ארצות הברית פועלת עם מדינות רבות כדי לקדם פעילות של חברה אזרחית, ואז ישראל מחוקקת חוקים הפוכים".

קלינטון סיפרה לנוכחים כי קראה מאמר ב"וושינגטון פוסט" יום קודם לכן, פרי עטה של רות מרקוס. המאמר, בכותרת "זכויות הנשים בישראל תחת מצור", הביא דוגמאות להדרה של נשים מהמרחב הציבורי כמו: נטישת טקסים צבאיים על ידי חיילים דתיים בשל שירת נשים, או העובדה שבקווי אוטובוס מסוימים נשים מחויבות לשבת בירכתיים.

"זה מזכיר לי יותר את איראן מאשר את ישראל", אמרה. "אני לא מבינה איך התהליכים האלה קורים בישראל. אתם לא מבינים כמה ישראל נראית רע ברחבי העולם. אם תהיתם איך נראית שיחה ביני לבין נתניהו - היא נראית בדיוק ככה".

לשכת ראש הממשלה נמנעה מלהגיב על דבריה של קלינטון, אבל כמה משרי הממשלה דחו את הביקורת שהשמיעה. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר כי הביקורת "מוגזמת לגמרי", בעוד שהשר גלעד ארדן ציין ש"עדיף שנבחרי ציבור יתרכזו בנעשה במדינותיהם".

שטייניץ אמר לפני ישיבת הממשלה השבועית כי "הנושא של הדרת נשים ושל הפרדת נשים הוא נושא שאינו מקובל לחלוטין ושצריך לשים לו סוף, אבל מכאן ועד הטענה שיש איום על הדמוקרטיה הישראלית - המרחק גדול".

שר הפנים, אלי ישי, אמר כי הכנסת מחוקקת חוקים לאחר בדיקה מעמיקה: "ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה במזה"ת. אני מניח שכל מה שייעשה כאן, ייעשה במסגרת החוק ואני לא מוטרד".

קלינטון נואמת בסוף השבוע. השר ישי: "עדיף שנבחרי ציבור יתרכזו בנעשה במדינותיהם"צילום: אי-פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ