האלוף במיל' יואב גלנט: נצטרך להיכנס לעזה עם בולדוזרים

האלוף במיל' טוען ש"קצרנו את הדשא" ביהודה ושומרון וכך ירד מפלס הטרור, אך בעזה "צמחו קוצים שהפכו לגזעים"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בעזה "לא קצרנו את הדשא" כמו ביהודה ושומרון, ולכן בסוף נצטרך להיכנס לשם "עם בולדוזרים" - כך אמר כך אמר הערב (שני) האלוף יואב גלנט, ששימש בעברו כמפקד פיקוד הדרום והיה מיועד להיות הרמטכ"ל.

בכנס של המועדון העסקי אקדמי של אוניברסיטת תל אביב, אמר גלנט על שלטון חמאס בעזה: "כל הדבר הזה נראה כמשהו ששייך לגוש האיסלאמי. זו מציאות שאף אחד לא יודע איך היא תיפתר".

לדבריו, "הדילמה הצבאית שנוצרה הביאה אותנו, בגלל מרכזיותם של יהודה ושומרון, לכך שלפני עשור עשינו את חומת מגן והתוצאה - הורדנו את רמת הטרור לאפס. אי טיפול והזנחה מתמשכת במרכאות של הצד הצבאי, הביאו לכך שאם בשטחים קצרנו את הדשא, בעזה, מאחר שלא קצרנו, צמחו קוצים שהפכו לגזעים ובסוף - צריך להיכנס עם בולדוזרים והתמונה ברורה".

יואב גלנט, הערבצילום: ניר כפרי

  עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  בנוגע להסכם הפיוס של הפתח והחמאס טען כי "אי אפשר במילים לפתור את חילוקי הדעות בין החמאס לפתח, לאיו"ש ולעזה. הפיצול הוא אתגר עבורנו".

  בדבריו התייחס גלנט גם לטענות על תקיפות ישראליות באיראן. "אומרים שתקפנו כור בסוריה ב-2007, תקפנו כור בעיראק לפני 30 שנה, לוב במהלך השנים התפרקה מנשקה - ואיראן. הסיפור (איראן גרעינית, ג"כ) כאן, הוא חי והוא נושם. זה לא רק במישור הצבאי. אלה נשקים שההרסניות שלהם מוכרת וברורה" - הוסיף האלוף במיל'.

  גלנט הוסיף כי איראן הבינה "שלא כדאי להילחם נגד הערבים, ולכן היא יוצרת סכסוך בין ישראל למצרים. הם תוקפים דרך לבנון, עזה, השטחים, השגרירויות בחו"ל, גיוס של ערבים ישראלים ועוד", אמר.

  לדבריו, "כשאתה מסתכל על המציאות, בחסות המשטר שמתחכך בישראל כל יום, נצברת העוצמה שאני לא רוצה להרחיב עליה. המשמעויות הולכות ומתבהרות, גם אם התכוונו - וגם אם לא התכוונו".

  גלנט בחר להציב סימן שאלה סביב אפקטיביות ממד הזמן בשאלת הקשורות למציאות הביטחוניות בישראל. ההקשר עבור תקיפה אפשרית באיראן כמעט מובן מאליו: "התחושה שלי היא שאי-עשייה או חידלון בעשייה איננו מביא לשיפור במצב", אמר. "אני לא אומר עשייה צבאית או מדינית, אבל האמירה 'יהיה בסדר' היא האויב הכי גדול, כמו שאמר יצחק רבין. כשאתה לא מטפל במשהו יש לכך משמעויות מרחיקות לכת".

  מפקד פיקוד הדרום הקודם הוסיף ואמר כי "במבצע עופרת יצוקה נהרגו 700 מחבלים. 300 לא-מחבלים, ועוד 200 שאנחנו לא יודעים עד הסוף מי הם, אבל ככל הנראה מדובר בשיעור דומה. כשבאירופה גינו אותנו בכל הרמות (על הרג חפים מפשע במהלך המבצע, ג"כ), הם שלחו את הגנרלים שלהם כדי ללמוד. גם הם לומדים איך להמיר דם בכסף. והיחסים של 1 ל-3 עבור הרג אזרח-מחבל, הם טובים פי שלושים מקוסובו ומעיראק. רק אין לנו למי לספר את זה".

  גלנט סקר את התמורות בכל אחת מהמדינות הסובבות את ישראל. בקשר לסוריה אמר גלנט כי "בטווח הארוך, שליטה של איסלאם סוני קיצוני זה לא דבר שנייחל לו, על כל המשתמע מכך".

  בהתייחסו למצרים אמר כי "כרסום מתמיד של הסכם השלום יכול להיגרר לצבא מצרי חונה בסיני, מה שהוביל לפרוץ מלחמת ששת הימים". את ירדן הגדיר גלנט כבת הברית הכי טובה שלנו חוץ מאמריקה", אך הדגיש ש"גם שם המציאות לא כל כך טובה".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ