השופט רובינשטיין: "ביהמ"ש העליון לא נמצא בתוך בועה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין משיב מלחמה למתקפה על בית המשפט העליון. בכנס בנושא ביטחון, שהתקיים אתמול באוניברסיטת בר אילן, אמר רובינשטיין כי "בית המשפט העליון לא נמצא בתוך בועה ולא בשכונות יוקרה. השם 'רחביה' נהיה פתאום חלילה למילת גנאי".

בכך הצטרף רובינשטיין לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, שבשבוע שעבר תקפה בחריפות פוליטיקאים המסיתים, לדבריה, נגד בית המשפט העליון ושופטיו, ולביקורת של שופטת העליון מרים נאור בסוף השבוע על תיוג שופטים כמשתייכים למחנה פוליטי זה או אחר.

רובינשטיין, ששימש לפני שמונה לכהונה בבית המשפט העליון היועץ המשפטי לממשלה, אמר: "אני קורא חלק מהדברים שנכתבים על בית המשפט, והם נראים לי בנושאים מסוימים תלושים מהמציאות. בית המשפט, כמו כל גוף, אינו חסין מפני ביקורת: ברוכה באה ביקורת". הוא הוסיף כי "לגבי המשפט הציבורי, אני יכול לומר בפה מלא כי אני מאמין שאם נשים על כף מאזניים אחת ביקורת שאפשר למתוח והיא כמובן לגיטימית, ובכף האחרת את התועלת למדינה ולשרות הציבורי מתרומתו של בית המשפט - אין לי שום צל של ספק שכף התועלת תכריע בגדול... תחשבו על אזרחים, מינויים, תקציבים, קרקעות, נושאי שוויון, נושאים ערכיים ששווים לכל נפש. אילולא בית המשפט ומבלי לפגוע במערכת הפוליטית הם היו נופלים לביצות פוליטיות עכורות".

לחצו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בהמשך דבריו הציע רובינשטיין לשאול עובדי ציבור בכירים מה היה מתרחש לולא בג"ץ היה קיים. "אילולא היה הבג"ץ היה צריך להמציא אותו", אמר, "לאו דווקא בשביל נושאים כמו פלסטינים, אלא לאזרח המוחלש, בעל המוגבלות, מי שעלול להיפגע ע"י רוב וגם בשביל התחום הביטחוני - בג"ץ הביא תועלת רבתי".

רובינשטיין הוסיף כי בג"ץ לא נטל לו סמכות חוקתית, אלא קיבל אותה מחוקי היסוד, וכי הוא נוהג בזהירות בהפעלתה ואינו "מהגג" כיצד לפגוע בממשלה או בכנסת, כפי שלדבריו יש מי שטוען. עוד אמר רובינשטיין כי הוא אינו "מתפעל" מהוויכוח על אקטיביזם שיפוטי, והוסיף כי "תמיד צריך לבדוק ללא מורא כל נושא".

נוסף על כך, רובינשטיין דן בכך כי לצד שיקולי הביטחון, יש לבחון ערכים כמו כבוד אדם, שכולל זכות לחיים. "לא כל אמירה ביטחונית היא תורה מסיני, והיא אחד מעשרת הדברות, המשפט מנסה לראות תמונה רחבה של זכויות אדם, למשל". לדבריו, בג"ץ דווקא הביא לשיפור המערכת הביטחונית במרוצת השנים.

הוא הוסיף אמירה חריגה ביחס לג'ונתן פולארד, שנעצר לפני 26 בשערי השגרירות בוושינגטון, בעת שרובינשטיין שימש ציר בשגרירות: "היו שגיאות רבות, אבל 26 שנה, המספר הזה מדבר בעדו... ארה"ב היא מדינה שבנויה כמדינת חוק ומדינה הגונה אבל 'enough is enough'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ