ועדת שמגר תמליץ על קווי יסוד נוקשים לעסקות שבויים

הוועדה, שבחנה גיבוש כללים למשא ומתן על חטופים, אמורה להגיש את מסקנותיה לברק בתוך כשבועיים

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

הוועדה בראשותו של השופט בדימוס מאיר שמגר, שבחנה גיבוש כללים חדשים למשא ומתן על שחרור מחבלים תמורת חטופים ישראלים, אמורה להגיש את מסקנותיה לשר הביטחון אהוד ברק בתוך כשבועיים. הוועדה תמליץ על גיבוש קווי יסוד נוקשים, שאמורים להגביל במידה ניכרת את חופש התמרון של הממשלה במשא ומתן עתידי על עסקאות חילופים.

ברק מינה את הוועדה בראשות שמגר, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, לפני כשנתיים. חברים בה גם האלוף (מיל') עמוס ירון, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, והפרופסור לפילוסופיה אסא כשר, מאוניברסיטת תל אביב. המלצות הוועדה גובשו עוד בטרם שובו של החייל החטוף גלעד שליט, אולם בדרג המדיני הוחלט להחילן רק במקרה של משא ומתן בעתיד. ברק אמר בעבר כי "לא יהיה נכון לשנות את הכללים על גבו של חייל אחד".

מאז החזרת שליט, בסוף אוקטובר, שבה ונפגשה הוועדה עם כמה מבכירי מערכת הביטחון, זאת בטרם תגיש את הדו"ח הסופי שלה. בין היתר, נועדו חבריה עם הנציג הישראלי במשא ומתן על שליט, בכיר המוסד דוד מידן, ועם בכירים בצה"ל, בשב"כ ובאמ"ן.

ברק טוען כי דרוש שינוי עמוק בכללי המשא ומתן, משום ש"מדינה חפצת חיים לא יכולה להרשות לעצמה" עוד עסקאות בקנה מידה של החזרת 1,027 אסירים תמורת שליט. עם זאת, רבים במערכת הביטחון מביעים ספק באשר לשאלה אם ניתן יהיה לעגן מראש כללים שיחייבו ממשלות בעתיד, בשל הלחץ הציבורי שצפוי להיווצר למען החזרת שבויים, גם אם הדבר יצריך שוב תשלום מחיר כבד.

השופט מאיר שמגרצילום: וקנין עופר

ברק עומד למנות בקרוב ועדה נוספת במערכת הביטחון, שמטרתה לגבש המלצות לצמצום הסיכון לחטיפות מחד גיסא ולשיפור ההתמודדות המבצעית והמודיעינית עם חטיפות, במקרה שיתרחשו, מאידך גיסא. בכוונת השר למנות ועדה בראשות קצין בכיר בדימוס, בעל רקע מודיעיני. בוועדה יהיו חברים נציגים בשירות פעיל בארגוני המודיעין השונים. ברק מעכב את ההודעה על מינוי הוועדה עד השלמת בדיקות פנימיות בפרשת שליט בגופי המודיעין.

הרמטכ"ל בני גנץ מינה באחרונה צוות צה"לי למניעת חטיפות, בראשותו של תת-אלוף נועם תיבון. לשכת שר הביטחון למדה מפרסום בשבועון הצבאי "במחנה" לפני כמה שבועות כי אחד מחברי הצוות הוא אל"מ ארז וינר, עוזרו לשעבר של הרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי. וינר הודה כי היה מעורב בהוצאת "מסמך הרפז" מלשכת הרמטכ"ל, מהלך שבסופו פורסם המסמך בערוץ 2. ברק האשים בעבר פומבית את וינר במעורבות בצעדים נגד שר הביטחון.

בלשכת השר קיבלו בהפתעה ובהסתייגות את החלטת גנץ על מינוי וינר. על-פי החלטת הרמטכ"ל הקודם אשכנזי, וינר אמור היה להתמנות לקצין חינוך ראשי בצה"ל, בדרגת תת-אלוף. אולם, המינוי של וינר לקח"ר הוקפא בהתערבות ברק עד לסיום חקירת מבקר המדינה בפרשת הרפז.

אתמול, שב וסיפר נועם שליט, אביו של גלעד שליט ששוחרר באוקטובר משבי החמאס, השתתף על תהליך ההסתגלות של בנו לחיי החופש ועל ההתנהלות התקשורתית של המשפחה בקמפיין לשחרורו. בכינוס אילת לתקשורת אמר שליט: "גלעד בסדר, מצבו הרבה יותר טוב מהרגע שבו הגיע אלינו. הוא מחלים מהניתוח, עובר טיפולים ומתאושש מהחיים בעזה". הוא הכחיש את הדיווח על כך שבנו שבת רעב בשבי, אולם אישר כי הוא עמד בסכנת חיים. "הוא היה במצב גופני ירוד עד כדי כך שחיברו לו ישר אינפוזיה. הוא לא שבת רעב, אלא זו תוצאה של מכלול דברים שקשורים לתנאי השבי, חוסר אור יום במשך שנים למשל", אמר. לדבריו, שליט הוסיף כי "היציאה מהחושך הביתה וקבלת הפנים שחיכתה לו ביישוב הקטן שלנו הדהימה אותו. הוא לא היה מוכן לזה".

השתתפה בהכנת הידיעה:

גילי איזיקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ