אופיר בר-זהר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז אתמול באופן רשמי על החלטתו לקיים בחירות מקדימות לראשות הליכוד ב-31 בינואר, יחד עם הבחירות לוועידת הליכוד. נתניהו אמר בפתיחת ישיבת סיעת הליכוד כי "מלבד החיסכון הכספי, נהיה פנויים לטפל, כתנועה מובילה, באתגרים הביטחוניים והכלכליים העומדים בפנינו". נתניהו הוסיף, במה שנראה כהתייחסות לדברי המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, כי "הליכוד היא תנועה דמוקרטית, שקופה, יש בה כללים וכל אחד יכול להתחרות ולהציג מועמדות". מקורביו של שלום טענו כי הצעד אינו חוקי.

אנשיו של שלום אמרו ביום ראשון בערב כי הוא בוחן צעדים משפטיים בעניין, אך לא פירטו איזה. לפי חוקת הליכוד, בחירות מקדימות ליו"ר צריכות להתקיים עד חצי שנה לפני הבחירות לכנסת, אך אין הגבלה מבחינת הזמן המקסימלי שיש לקיימן לפני הבחירות. אנשי ליכוד התייחסו אמש בביטול לאפשרות שלפיה ניתן יהיה לשנות את החלטת נתניהו בהליכים משפטיים. יחד עם זאת, ההחלטה תצטרך לקבל את אישור מרכז הליכוד שיתכנס ביום חמישי הבא. שלום הגיע לדיון בסיעה אתמול אך לא אמר דבר, ובכלל זה לא הודיע אם בכוונתו להתמודד מול נתניהו. עם זאת, יו"ר מנהיגות יהודית משה פייגלין הודיע כי בכוונתו להתמודד.

ואולם למעט סילבן שלום, נראה כי הצעד של נתניהו זוכה לתמיכה מקיר לקיר בקרב חברי הליכוד. שר החינוך גדעון סער אמר אתמול בבוקר לגל"צ כי "זו הצעה טובה. המנהיגות של נתניהו חזקה ולא מעורערת ואני לא חושב שמישהו יכול להתמודד עמו במטרה לנצח". בישיבת הסיעה הוסיף סער כי "כשראש הממשלה חזק הליכוד כולו חזק. אם נדע להתנהג באופן אחראי בתקופה הרגישה הזאת נצא מחוזקים".

שר האוצר שטייניץ התבטא אף הוא בישיבה בעד המהלך: "הליכוד ייצא מחוזק, יש לנו הישגים והציבור רואה זאת", אמר. יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה הכהן יצא באופן חריף נגד שלום ואמר כי "הוא מחליף את טקטיקת החתרנות בבכיינות עלובה", וכי "הדבר דומה לכך שקבוצת הפועל ג'לג'וליה תלין שקבוצת מנצ'סטר יונייטד מנסה לגנוב ניצחון עליה על ידי קביעת שעת פתיחת המשחק".

גם יו"ר הכנסת רובי ריבלין הודיע על תמיכה במהלך. לדבריו, "ההחלטה על קיום הבחירות לראשות הליכוד בסוף ינואר איננה סותרת את הכללים הדמוקרטיים הנהוגים בתנועה. נדמה לי שאין צורך לדון בהחלטה באופן וולונטרי, אלא אם אחד מחברי התנועה קורא עליה תגר ואז יש להביאה בפני הגורמים המוסמכים לפי הנהוג בליכוד. נכון לעכשיו, מבין המתמודדים במרוץ לראשות התנועה, שלפי הידוע לי מספרם מסתכם באחד, אני תומך בנתניהו".

הקדמת הפריימריז מתבצעת בשעת כושר, שבה יכול נתניהו להבטיח לעצמו מערכה קלה. הבחירות לוועידה מבטיחות נוכחות גבוהה של פעילים, שכן במסגרת בחירות אלה מתמנים חברי מועצות הסניפים ורבים מגיעים לממש הצבעתם, דבר שעתיד לשרת את נתניהו. בליכוד הסבירו כי בפעם הקודמת שבה העמיד נתניהו את עצמו לבחירה פנימית, היו רבים בטוחים שניצחונו ודאי ולכן לא הגיעו לקלפיות, מה ששירת את המתחרים. כמו כן, נתניהו נמצא כיום בנקודת שיא: לפי סקר שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, זכה ראש הממשלה לנתוני תמיכה גבוהים - 49% מהנסקרים אמרו כי הם מרוצים מתפקודו.

אפשרות משמעותית נוספת היא כי נתניהו נערך להקדמת הבחירות. הדבר יכול לנבוע מסיבות שונות, החל מבקיעים בקואליציה בשל השימוע הצפוי לליברמן או דו"חות מבקר חמורים שבדרך, ועד להערכה שלפיה נתניהו מעוניין לקיים מערכת בחירות באותה העת שבה מתנהלות הבחירות בארה"ב. זאת, כדי שיוכל לקבל התחייבויות שונות מהמתמודדים האמריקאים. על ידי ניצחון בפריימריז ואפשרות להקדים את הבחירות, יכול נתניהו גם להפעיל לחץ על יריביו בקדימה, שייוותרו האחרונים שלא קיבלו הכרעה בשאלת ההנהגה. על נקודה אחת היתה הסכמה גורפת - נתניהו יזכה בבחירות הפנימיות ברוב גדול כאשר שום מועמד אחר לא יכול לסכן את ניצחונו.

איור: עמוס בידרמן
אלקין ונתניהו בישיבת סיעת הליכוד, אתמול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ