רק 6% מתלונות פלסטינים נגד צה"ל מסתיימות בכתב אישום

מדו"ח של "יש דין" עולה כי רק 112 אישומים הוגשו ב-1,949 חקירות שנפתחו בעשור האחרון. בארגון טוענים לכשלים חמורים בהליכי החקירה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דו"ח של ארגון "יש דין" על חקירות צה"ל בנוגע לחשדות לעבירות של חיילים נגד פלסטינים מעלה כי רק 6% מתיקי החקירה שנפתחים בגין דיווחי עבירות מתגבשים לכדי הגשת כתב אישום. לפי הדו"ח, בשנים 2000-2010 נמסרו 3,150 הודעות על עבירות של פגיעה באזרחים פלסטינים וברכושם בידי אנשי צבא. מתוך כלל ההודעות, נפתחו 1,949 חקירות, אולם עבור 38% מההודעות כלל לא נפתחה חקירת מצ"ח. מתוך החקירות שכן נפתחו בידי אנשי מצ"ח, הוגשו 112 כתבי אישום בלבד. כלומר, למעלה מ-94% מתיקי החקירה מסתיימים ללא כתב אישום.

ב"יש דין" מציינים כי הסיבה לכישלון החקירות נוגע לליקויים חמורים של מצ"ח בזמן תהליכי החקירה עצמם. בדו"ח מתואר כי החוקרים "כמעט אינם עושים שימוש בכלי חקירה שגרתיים: בדיקות פוליגרף, עימותים בין עדי ראייה פלסטינים לחשודים, או מסדרי זיהוי חיים". עוד מסבירים בארגון כי עדים מרכזיים אינם נחקרים; שישנו מחסור במתורגמנים המעכב ואף מסרבל את החקירה; וכי ישנה סחבת בביצוע פעולות חקירה בסיסיות. עוד נטען בדו"ח, כי מדיניות התחקיר המבצעי אותה נוקטים מפקדי הצבא, שנועדה לברר את שהתרחש בזמן האירוע המדווח, עלולה לפגום בהליך חקירה תקין.

בחודש אפריל האחרון הודיעו רשויות הצבא, בתגובה לעתירה לבג"ץ של ארגוני זכויות אדם, כי צה"ל ישנה באופן מהותי את מדיניות החקירות בשטחים. לפי החלטה זו, כל הרג אזרח פלסטיני מאש חיילים ייחקר. זמן קצר לאחר האינתיפאדה השנייה הוחלט בפרקליטות הצבאית כי לנוכח היקפי הלחימה הרבים, אין אפשרות לחקור כל מקרה של הרג אזרחים כפי שהיה נהוג עד אז. אולם בעקבות השיפור במצב הביטחוני בשטחים בשנים האחרונות, הוחלט לחזור לנוהג הקודם ולחקור כל מקרה הרג. לפי ההחלטה החדשה, כל תקרית בה נהרג אזרח נחשבת לחריגה דיו כדי לפתוח חקירה פלילית באופן מיידי, במקביל לתחקיר המבצעי. עוד נקבע כי מדיניות זו לא תחול על רצועת עזה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הדו"ח מבקש לנתח בכלים סטטיסטיים את הליך קבלת ההחלטות בתיקים פליליים, אך אינו יכול לשקף את טיב ואופי ההחלטות המתקבלות בשדה המשפט הפלילי. החלטות אלה מתקבלות באופן מקצועי וענייני, בהתאם לנסיבות ולראיות הפרטניות. תלונות על התנהלות חיילי צה"ל באזור יהודה ושומרון ובעזה נבחנות על ידי מצ"ח והפרקליטות הצבאית, בהתאם למדיניות הפרקליט הצבאי הראשי. כל החלטה בדבר הגשת כתב אישום נגד חיילים מתקבלת באופן פרטני, רק כשקיים יסוד סביר להרשעה, בהתאם לכללי המשפט הפלילי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ