גלנט למבקר המדינה: לא סיכמתי עם ברק על תקיפה באיראן

עדות גלנט בפרשת מסמך הרפז סותרת את הטענה שברק חפץ במינויו לרמטכ"ל כדי להכשיר את תקיפת מתקני הגרעין, כפי שטענו מקורבי אשכנזי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

האלוף יואב גלנט אומר כי בכל תהליך מינוי הרמטכ"ל לא נשאל מעולם על עמדתו באשר לאפשרות של תקיפה ישראלית עתידית באיראן. גלנט אמר את הדברים גם לאנשי משרד מבקר המדינה, החוקרים את . בניגוד לרושם שנוצר עד כה, נראה שגלנט גם אינו תומך נחרץ בפעולה צבאית בעיתוי הנוכחי.

גלנט מונה באוגוסט 2010 לתפקיד הרמטכ"ל, שאליו אמור היה להיכנס כעבור כשישה חודשים. אולם, בפברואר השנה, כעשרה ימים לפני מועד החילופים המתוכנן עם גבי אשכנזי, החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון על , על רקע דו"ח של מבקר המדינה בדבר פרשת הקרקעות במושב מגוריו של גלנט, עמיקם.

גלנט רואיין בידי שר הביטחון, אהוד ברק, בשני שלבים: תחילה בהתמודדות על תפקיד סגן הרמטכ"ל בקיץ 2009 (שבסיומה נבחר לתפקיד גנץ, כפשרה בין ברק ואשכנזי) וכעבור שנה לקראת מינוי הרמטכ"ל. באחרונה העיד גלנט פעם נוספת אצל אנשיו של המבקר מיכה לינדנשטראוס בפרשת הרפז ואמר כי כל הטענות כאילו הוא וברק סיכמו ביניהם עמדה משותפת בזכות תקיפה עתידית הן "קשקוש מקושקש". גם ברק אמר למבקר כי הסוגיה כלל לא עלתה לדיון בין השניים.

גלנט ואשכנזי. הדו"ח יתמקד בהליכי מינוי הרמטכ"לצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי גלנט, שאלת איראן כלל לא הועלתה בפניו בזמן הליכי המינוי לשני התפקידים וממילא לא נדונה עמדתו בעניין זה. גלנט, שכיהן באותה עת כאלוף פיקוד הדרום, גם לא שותף בהתייעצויות אחרות בצמרת מערכת הביטחון בסוגיה האיראנית.

אנשים ששוחחו עם גלנט באחרונה התרשמו כי עמדתו בשאלת התקיפה מתונה - וכי על הציר שבין מאיר דגן (המתנגד בפומבי לתקיפה בעיתוי הזה) לשר ברק, שנחשב למצדד הראשי בשימור האופציה ההתקפית, ייתכן שגלנט קרוב יותר דווקא לעמדת דגן.

לעדותו של גלנט בנקודה זו ישנה חשיבות גם בהקשר של פרשת הרפז והעימות החריף בין ברק ואשכנזי. מקורבו של אשכנזי, סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, הודה בחקירתו במשטרה בזיוף המסמך. המשטרה חשפה מאות מסרונים סלולריים (אס-אם-אסים) שהוחלפו בין הרפז לרונית אשכנזי, רעייתו של הרמטכ"ל לשעבר (אם כי גרסתה של הגברת אשכנזי כי לא היתה שותפה לזיוף אומתה בבדיקת פוליגרף). ואילו עוזר הרמטכ"ל, אל"מ ארז וינר, הודה כי העביר את המסמך לקצין מילואים, שהעבירו בהמשך לפרסום בערוץ 2.

לנוכח התמיהות על התנהלותו של אשכנזי בפרשה, הציגה סביבתו את קו ההגנה הבא: ברק התעמר באשכנזי בעקביות ולבסוף פעל לזירוז החלפתו, בין היתר באמצעות טרפוד הרעיון להאריך את כהונתו לשנה חמישית, על רקע הוויכוח בפרשת איראן. מטרת ברק, נטען, היתה להחליף את אשכנזי המתון בגלנט הנצי יותר, שעמדותיו מתואמות עם שר הביטחון.

לפי סביבת אשכנזי, בלהט המחלוקת המסלימה עם ברק, גם הרמטכ"ל עשה טעויות, בכך שהיה קשוב לניסיונות הבחישה והסכסוך של אנשים כהרפז ובכך שהותיר את המסמך בידיו במשך כמה חודשים, בלי לעמת את ברק וגלנט עם מה שנכתב בו (בטרם התברר שהמסמך מזויף, הוא הוצג כתוכנית להבטחת מינוי גלנט לרמטכ"ל ולסיכול מועמדותם של גנץ והאלוף גדי אייזנקוט לתפקיד).

ככל הידוע, המבקר ואנשיו אינם נוטים לקבל את הגישה המסבירה את העימות כולו בוויכוח העקרוני על פרשת איראן. טיוטת הדו"ח צפויה לקבוע כי המקור לסכסוך ברק ואשכנזי הוא בעוינות אישית, שהתפתחה אחרי מבצע עופרת יצוקה והעימות על מינוי סגן הרמטכ"ל ב-2009. נראה שבניגוד לחלק מהפרסומים בכלי התקשורת, העיסוק בפרשה האיראנית בדו"ח הרפז יהיה שולי יחסית.

. נראה ששאלת מפתח שאליה יידרש המבקר תהיה אם הפעיל הרמטכ"ל לשעבר מערכה מתואמת נגד השר הממונה עליו. ברק עצמו טוען כך - ומתייחס אל מהלכי סביבת הרמטכ"ל בפרשה כאל "הפוטש בקריה". ההערכה הסבירה, בשלב זה, היא שהדו"ח יכלול אמנם ביקורת על התנהלות ברק בנקודות שונות, אולם הנפגע העיקרי ממנו יהיה אשכנזי.

גנץ וגלנט אינם צפויים להיפגע מהדו"ח. עדיין לא ברור מה ייאמר בדו"ח על המתמודד הנוסף לרמטכ"לות באותה תקופה, גדי אייזנקוט, השוהה כעת בחופשת לימודים. שניים מחבריו הקרובים של האלוף אייזנקוט, אל"מ (מיל') גבי סיבוני וראש המוסד תמיר פרדו, היו מעורבים בהעברת המסמך מלשכת אשכנזי לערוץ 2.

משרד מבקר המדינה חוקר את הפרשה מאז נובמבר אשתקד. עד כה, נדחה תאריך היעד להשלמת הטיוטה פעמים רבות, כנראה משום שהצטברו עוד עדויות בפרשה. כעת נראה שהטיוטה תושלם בסוף החודש הנוכחי. על פי הנוהג במשרד המבקר, מופצת הטיוטה לכל המעורבים בפרשה העשויים להיפגע מהדו"ח, כדי שיוכלו להשמיע את השגותיהם בטרם יתפרסם הדו"ח הסופי.

אולם, הפעם צץ סיבוך נוסף: כיוון שהפרשה זוכה לעיסוק תקשורתי נרחב וממשיכה לעורר מתח עצום בכל הלשכות הבכירות הנוגעות בה, קיימת אפשרות שכל אחד מהצדדים הנצים ידליף לעיתונות מידע מהטיוטה על הביקורת שנמתחה על התנהגות הצד היריב. אחת האפשרויות היא שלמעורבים יישלחו רק חלקי הטיוטה הנוגעים למעשים שלהם, במטרה לצמצם את הסיכוי להדלפה מוקדמת.

לרוב, חולפים כמה חודשים בין הפצת הטיוטה לפרסום הדו"ח הסופי. במקרה הנוכחי קיים תאריך יעד עקרוני לפרסום. ב-29 בפברואר 2012 מסתיימת כהונתו של ראש החטיבה הביטחונית במשרד המבקר, האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור. אור מרכז את העבודה על הדו"ח ולכן סביר שהפרסום ייעשה סביב פרישתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ