המהלך של החמאס להאשמת ישראל בטרפוד הבחירות

הארגון דורש לקיים את הבחירות גם במזרח ירושלים, בציפייה כי ישראל תתנגד לפעילותו בבירה. לא ברור אם תוקם ממשלת אחדות עם הפתח לפני מאי

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

לפני כשבועיים סיכמו חמאס ופתח על בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיניים בחודש מאי הקרוב. הסיכום הושג בפגישה שנערכה בקהיר בין ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, לבין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), במסגרת מאמצי הפיוס בין הצדדים.

ל"הארץ" נודע כי חמאס הציב כמה תנאים מוקדמים לקיום הבחירות בעזה ובגדה. הארגון הודיע כי יסכים לכך רק אם הבחירות ייערכו גם במזרח ירושלים ובהשתתפותו. מדובר בתנאי בעייתי במיוחד, מכיוון שממשלת ישראל צפויה להתנגד לו לנוכח הפעילות הצפויה של חמאס במזרח העיר. הממשלה צפויה לשלול את השתתפות חמאס גם בעקבות ניסיון הבחירות הקודמות לפרלמנט הפלסטיני ב-2006, אז התיר ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט את השתתפות הארגון בבחירות, לאחר שקודמו אריאל שרון הסכים לכך בעקבות לחץ אמריקאי כבד. ההסכמה הישראלית סללה אז את הדרך לבחירות ולניצחון חמאס בבחירות לפרלמנט ובבחירות האזוריות במזרח ירושלים.

נראה שבחמאס וברשות מודעים לסיכויים הנמוכים שהממשלה בראשות נתניהו תאשר את המהלך, ולפיכך רבים מנציגי שני הארגונים אינם מאמינים שהבחירות ייצאו בסופו של דבר לפועל. גורם פלסטיני בכיר העריך באוזני "הארץ" כי מדובר בתנאי מוקדם של חמאס, שנועד לטרפד את הבחירות מחשש שהארגון יאבד את השלטון ברצועת עזה. אלא שבכל מקרה, חמאס צפוי לטעון כי ישראל מונעת מהלך דמוקרטי ובכך להוביל ללחץ בינלאומי כבד עליה, כפי שכבר קרה בסוף 2005, לקראת הבחירות בינואר 2006.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. בינתיים נמשכים מאמצי התיווך המצריים בין הפלגיםצילום: אי-פי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

גורם מדיני ישראלי בכיר אמר ל"הארץ" כי ממשלת ישראל אינה צפויה לאשר בחירות במזרח ירושלים בהשתתפות חמאס. עם זאת, אמר כי ישראל תתקשה למנוע בחירות שכאלה בגדה המערבית ובעזה. הרשות, מבחינתה, תדרוש גם היא בחירות במזרח ירושלים כדי להביך את ממשלת ישראל.

סעיף נוסף שחמאס דורש במסגרת מאמצי הפיוס הוא פתיחה של שגרירות מצרית ברצועת עזה. עד כה הסתפקה מצרים בשגרירות ברמאללה, ולמעשה אין לה נציגים רשמיים בעזה מאז ההפיכה ביוני 2007.

בינתיים נמשכים מאמצי התיווך המצריים בין פתח וחמאס וכך גם המגעים בין שני הארגונים. בעוד פחות משבועיים צפויים להתכנס נציגי כל הארגונים הפלסטיניים בקהיר, ולאחר כמה ימי דיונים צפויה פגישת פסגה של נציגי הארגונים הפלסטיניים המרכזיים כדי לסכם מועד לבחירות.

עם זאת, עדיין לא ברור אם תוקם לפני כן ממשלת מעבר בראשות אישיות מוסכמת על שני הפלגים.

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, הדגיש בסוף השבוע האחרון בראיון ל"הארץ" כי טובתו האישית לא תמנע הסכמה בין הפלגים.

"אמרתי כמה פעמים, הרבה לפני סבב השיחות האחרונות, שלא אסכים להיות המכשול בדרך לאחדות", ציין פיאד, "אני לא רוצה להמשיך להיות ראש ממשלה לתמיד. עשיתי זאת ארבע שנים. אתה מכיר את ההיסטוריה של ההצהרות של חמאס נגד המינוי שלי לתפקיד ראש ממשלת האחדות. הם אמרו זאת מפורשות וזו העמדה של הארגון. מאחר שזו עומדת להיות ממשלת קונצנזוס שדורשת את הסכמת כל הפלגים, אני גם לא מצפה להיות ראש הממשלה".

Read this article in English: Hamas demands Palestinian elections be held in East Jerusalem

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ