עיריית ירושלים הוציאה צו סגירה לגשר המוגרבים

בעירייה דורשים לפרק את המבנה בשל הליקויים הבטיחותיים "שעלולים להוביל לאסון הכרמל 2". נתניהו הורה לפני שבועיים לדחות את ההריסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיריית ירושלים הודיעה כי בכוונת מהנדס העיר להוציא צו סגירה מיידי של מעלה המוגרבים, המחבר את רחבת הכותל המערבי עם הר הבית, בשל העובדה שהוא מהווה סכנה לציבור, היותו דליק ועומד בפני סכנת התמוטטות ממשית. הדבר עולה ממכתב שהעביר לקרן למורשת הכותל, בה כתב מהנדס העיר שלמה אשכול, "בכוונתי ליתן צו לסגור מיד את המבנה, ולא להרשות בו כל שימוש". על פי הנהלים, לקרן למורשת הכותל, יש שבעה ימים להגיש את הסתייגויותיה לצו.

הפנייה הראשונה לקרן מורשת הכותל נעשתה לפני למעלה מחודש ,אז דרש מהנדס העיר  לפרק את המעלה הזמני בתוך 30 יום ולבנות אותו מחדש באופן שלא יסכן חיי אדם. על פי ההערכה משתמשים בגשר מאות בני אדם ביום, בהם תיירים, מתפללים וכוחות ביטחון.

בעירייה מבקשים להדגיש את חומרת המפגע הבטיחותי, ומכנים את המצב בין היתר "אסון הכרמל שתיים". אם תפרוץ אש במקום היא עשויה להתפשט להר הבית נאמר. בהודעת מהנדס העיר הודגש שהמעבר יינתן רק לכוחות ביטחון מצומצמים וגם זה במקרים דחפים בלבד.

גשר המוגרבים צילום: סלמן אמיל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לפני כשבועיים לעיריית ירושלים ולמשרד לביטחון פנים לדחות את הריסת הגשר. גשר המוגרבים הרעוע הפך למוקד מתיחות בין ישראל לפלסטינים ולירדן. בעתירה שהגישה השנה לאונסק"ו הדגישה ירדן כי היא "מודאגת מתוכניתה של ישראל ביחס לגשר המוגרבים, ותובעת כי אונסק"ו יורה לעצור את החפירות הארכיאולוגיות בעיר העתיקה".

לפני כמה חודשים הגיעו ישראל וירדן לטיוטת הסכם בדבר החלפת הגשר הנוכחי בגשר אחר. מזכיר הממשלה צבי האוזר אף יצא בבהילות לעמאן כדי לחתום על ההסכם, אולם ברגע האחרון הירדנים נסוגו ממנו. מאז מנסות שוב שתי המדינות לגבש פתרון לסוגיית הגשר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ