אביגדור ליברמן, המלבין הלאומי

קודם ינוקוביץ', עכשיו פוטין; מאז הוחלט שיואשם בהלבנת הון, עסוק שר החוץ של ישראל בהלבנת מנהיגים מפוקפקים, המשוועים לכל טיפה של אקונומיקה

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

לפני שמונה חודשים הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי החליט להגיש כתב אישום נגד שר החוץ אביגדור ליברמן. האישום הראשון היה הלבנת הון. את הזמן הארוך שחלף מאז ועד סיומו של הליך השימוע, מנצל ליברמן להלבנתם של מנהיגים מפוקפקים, המשוועים לכל טיפה של אקונומיקה. כשהוא מתפנה מהמצאת חוקים נגד ארגוני שמאל ובית המשפט העליון, או בהטלת דופי בתקשורת, מנהיג ישראל ביתנו מתמסר להוצאת דיבת הארץ רעה מעבר לים.

לפני מספר שבועות הוא הסתחבק עם אביר זכויות האדם, נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ', שהשליך את מנהיגת האופוזיציה, יוליה טימושנקו, לבית הסוהר. השבוע, מנהיגה של המפלגה השלישית בגודלה בישראל התייצב לימינו של ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, שמתחרה בחברו הסורי, בשאר אסד, בהומניזם ואהבת הבריות.

הפעם, אולי, תוך כדי שהוא יורה לכל הכיוונים, ליברמן ירה לעצמו ברגל, אם לא בראש. הלבנת הבחירות ברוסיה, על ידי תיאורן "הוגנות, חופשיות ודמוקרטיות", מזכירה את הצהרות התמיכה בנשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, בעיצומן של ההפגנות בכיכר א-תחריר. אם ליברמן היה חבר סיעה שולית באופוזיציה, ראש הממשלה היה יכול וצריך להתנער ממנו. אבל ליברמן נושא בתארים החשובים סגן ראש הממשלה ושר החוץ.

שר החוץ ליברמן בפגישה עם ראש ממשלת רוסיה פוטין, שלשום במוסקווה. הסיטואציה מזכירה את הצהרות התמיכה במובארק בימי ההפגנות בקהירצילום: אי-פי

אתמול הפליג השגריר האמריקאי בישראל, דן שפירו, בדברי שבח לתיאום הנפלא בין שתי המדינות. איך הוא יסביר את הפער בין השבחים שחלק ליברמן לפוטין לבין התביעה של שרת החוץ הילרי קלינטון לפתוח בחקירה מקיפה של הליך הבחירות ברוסיה? זה קרה ימים אחדים אחרי שהממשל האמריקאי מחה על ההשוואה המסולפת שליברמן עשה בין חוק העמותות לחוק "סוכן זר" האמריקאי.

כיצד יסביר שגריר ישראל באיחוד האירופי את הסתירה בין חוות הדעת של ליברמן לבין דבריה של היידי טגליאוויני, ראש צוות המשקיפים מטעם הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, שאמרה כי "ההצבעה התאפיינה בהפרות נהלים תכופות ובמקרים של מניפולציות גלויות, כולל מקרים של מילוי הקלפיות"?

האם השגריר יטען כי עדותה של פאינה קירשנבאום נאמנה יותר? מעניין עד היכן ירחיק לכת ליברמן בתמיכתו במשטר הרוסי, שמזכיר יותר ויותר את המשטר הסובייטי? האם נתניהו ישמור על זכות השתיקה, גם כשליברמן ילמד סנגוריה על הדיכוי האלים של ההפגנות במוסקווה נגד הפיכת הדמוקרטיה הרוסית לבדיחה עצובה?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

הניסיון מלמד שאין לצפות שנתניהו וחבריו בממשלה יתקוממו נגד הנזק שליברמן מסב למה שנותר משמה הטוב של ישראל בעולם. ליברמן הדיר עצמו מעיסוק בתהליך המדיני עם הפלסטינים (לבד ממאמץ לחסל את הרשות) ונאלץ לוותר על עמדת השפעה בציר ישראל-ארה"ב. אירופה הדירה עצמה ממנו. טורקיה ומדינות ערב מחרימות אותו. מה נותר? רוסיה ושאר הארצות דוברות הרוסית. ומה הרקורד הבולט ביותר שליברמן יכול לזקוף לזכותו בערוץ הזה? החלטה של רוסיה למכור טילים ארוכי טווח לסוריה, חרף התנגדותה של ישראל; מגעים עם ראשי החמאס, על אפה וחמתה של ישראל; תמיכה בהכרת האו"ם במדינה פלסטינית וגם וטו בקוורטט על הצעה להכיר בישראל כמדינה יהודית.

יש סימנים לכך שהפעם ליברמן, שנחשב לפוליטיקאי ממולח, שמיטיב לפרוט על המיתרים הרגישים של ציבור דוברי הרוסית בישראל, לא הצליח לאבחן את רגשותיהם. התקשורת הרוסית - שאינה מרבה למתוח ביקורת על ליברמן - חרגה אתמול ממנהגה. כך, במהדורת החדשות המרכזית בערוץ 9 ציטטה המגישה את טענתו של פוטין כי ארה"ב מתערבת בענייניה הפנימיים של רוסיה והוסיפה כי "דברים דומים אמרו מובארק, קדאפי ואסד ברגע שאנשים יצאו לרחובות".

עורך המהדורה, איגור לרנר, הגדיר את הציון לשבח שהשר העניק לבחירות "שקר חצוף וגס" והוסיף: "לא ברור מדוע משרד הפנים עוד לא הגיב על ההודעה המקוממת הזאת". באתר האינטרנט ברוסית כינו את ליברמן "הבושה הלאומית", וב-RTVI (ערוץ רוסי שמשדר מישראל) הגדירו את ישראל ביתנו "הסניף הישראלי של מפלגת הגנבים והנוכלים" (הכינוי שהודבק ברוסיה למפלגת השלטון של פוטין).

השבוע התייצב וינשטיין בנחישות מול ליברמן ובלם את חוק העמותות הבולשוויקי שלו. קשה להבין מדוע היועץ משהה את החלטתו בעניין כתב האישום ומניח לליברמן להלבין את פניה של מדינה שלמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ