750 תלונות על התעללות נגד השב"כ בתוך עשור

ב-2010 לבדה הגיש הצלב האדום לישראל 30 תלונות על עינויים בחקירות של השב"כ

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הצלב האדום הבינלאומי הגיש ב-2010 30 תלונות על עינויים בחקירות של השב"כ. בכל העשור האחרון (משנת 2001 ועד לשנת 2010) הוגשו יותר מ-750 תלונות נגד חוקרי השירות בחשד לעינויים בחקירה. על פי נתוני משרד המשפטים, מלבד 35 תלונות שבהן טרם הסתיים הטיפול בידי המבת"ן (מבקר תלונות נחקרים), כל יתר התלונות נסגרו לפי המלצת המבקר הפנימי של השב"כ מבלי שנפתחה ולו חקירה פלילית אחת. מנתונים שנמסרו לאו"ם בשנת 2008, בארבעה מקרים הועמדו חוקרים לדין משמעתי.

הצלב האדום מחזיק בישראל את המשרד הרביעי בגודלו בעולם, ובו מחלקה גדולה המבקרת אסירים הנמצאים בכלא. את הדיווחים על תצפיותיו מעביר הצלב באופן חסוי לרשויות הישראליות. על פי נתוני משרד המשפטים שנמסרו לוועד נגד עינויים, ב-2010 נפתחו בשב"כ 51 בדיקות פנימיות בעקבות תלונות שהוגשו. 30 על ידי הארגון, 12 על ידי הוועד, שתי תלונות פרטיות ושבע בדיקות בעקבות ממצאים שעלו מדיווחים של חוקרי השב"כ.

נתונים אלו ממחישים את הסחבת שנוקטת פרקליטות המדינה בטיפול בתיקים אלה, שעליה מלינים ארגוני זכויות אדם. כאשר מוגשת תלונה נגד חוקר שב"כ, מועברת התלונה לבירור עובד ותיק של השירות, שמעביר את ממצאיו לממונה על המבת"ן במשרד המשפטים, הכפוף למשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, שי ניצן. אם עולה חשד לפלילים, היועץ המשפטי לממשלה מעביר את התיק למחלקה לחקירות שוטרים.

לחץ להגדלהצילום: שפלן טס

בתוך כך, הגישו אתמול 12 אנשים יחד עם הוועד נגד עינויים עתירה לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בעקבות 12 מקרים של עינויים בחקירה. מהעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד נביל דכואר, עולה כי המתלוננים, 11 פלסטינים וישראלי אחד, התלוננו כי החוקרים מנעו מהם שינה, קשרו אותם בתנוחות מכאיבות והכו אותם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

החקירות היו ב-2007-2010. בכל המקרים הוועד נגד עינויים התלונן שוב ושוב ליועץ המשפטי לממשלה, שלא השיב. "השמירה על שלטון החוק ועל העיקרון שכל אדם יישא באחריות על מעשים פליליים שביצע הוא אינטרס ציבורי מובהק. לציבור יש עניין רב לא רק באכיפת החוק והעמדת עבריינים לדין אלא גם באכיפה שוויונית, כי אחרת ייפגע האמון בינו לבין מערכת אכיפת החוק", נכתב בעתירה.

מהצלב האדום נמסר כי הארגון מנהל דיאלוג חסוי עם הרשויות הישראליות בנושאים אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ