עימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים לאחר הלווית המפגין בנבי סאלח

מאות מתושבי הכפר החלו בעימותים בתום הלוויתו של מוסטפא תמימי, שנהרג אתמול שנפגע בראשו מרימון גז שירה חייל צה"ל

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

מאות מתושבי הכפר נבי סלאח התעמתו היום (ראשון) עם כוחות הביטחון לאחר סיום הלווייתו של מוסטפא תמימי, שמת אתמול יממה לאחר שנפצע במהלך הפגנה בנבי סאלח. שלושה בני אדם נפצעו ושמונה נעצרו על ידי כוחות הביטחון. לטענת התושבים, למרות שתמימי נהרג משימוש לא חוקי בירי בכינון ישיר וממרחק קצר של הגז גם היום ממשיכים החיילים בירי שכזה לעבר המפגינים.

תמימי נפצע ביום שישי מפגיעת רימון גז במהלך ההפגנה השבועית בנבי סאלח, ומת אתמול מפצעיו. מדובר בהרוג הראשון מאז החלו ההפגנות במקום. מידי יום שישי מפגינים במקום תושבי הכפר נבי סאלח נגד הפקעת אדמות לטובת ההתנחלות חלמיש הסמוכה, ונגד השתלטות מתנחלים על מעיין ששימש את התושבים הפלסטינים בשטח שבין הכפר להתנחלות. ההפגנות נמשכות זה כשנתיים. בהפגנה שלשום השתתפו כ-70 מפגינים, בהם ישראלים ופעילי שמאל בינלאומיים.

במהלך ההפגנה ירו כוחות הביטחון גז מדמיע לעבר המפגינים. תמימי, נפגע בראשו מטווח קצר מרימון גז מדמיע והחל לדמם. הוא הובהל לבית החולים בילינסון בפתח תקווה כשהוא מורדם ומונשם. לטענת הפלסטינים, הוא נורה על ידי חייל שהיה בג'יפ ממוגן, בטווח קצר מהמותר ובניגוד להוראות.

המפגין תמימי (משמאל). בעיגול הימני: קנה הרובה. בעיגול השמאלי: רימון הגזצילום: Haim Scwarczenberg

"נכנס דחפור לפנות מחסום אבנים מאולתר שהוקם, כדי למנוע מהג'יפים להיכנס לכפר", מספר הצלם שוורצנברג, שעמד מטרים מתמימי בזמן הירי. "כל הזמן היו חילופים של ידויי אבנים וירי גז. כשהדחפור התחיל לצאת, היו כאלה שיידו אבנים על הג'יפים. חייל מהג'יפ האחרון פתח את הדלת וירה בכינון ישיר על מוסטפא. ממה שאני ראיתי, אין סיכוי שהחייל לא ראה אותו. אחרי הפגיעה, הג'יפ נסע בלי לעצור. מוסטפא נפל, הוא עוד היה כמה שניות בהכרה, ואז התחיל להתיז דם מאזור העין. בתחושה שלי ידעתי שהוא גמור, לא היה לי ספק שהוא לא יוצא מזה".

מוסטפא תמימי, 28, היה מהמפגינים הקבועים בימי שישי נגד תפיסת האדמות על ידי המתנחלים. בהפגנה אתמול השתתפו כ- 70 מפגינים, תושבי נבי סאלח ופעילי שמאל ישראלים ובינלאומיים. "זו הדרך בה הצבא מתמודד עם הפגנות של אזרחים", אמר פעיל השמאל יונתן פולק, דובר הוועדות העממיות. "אין פה מקרה. החיילים ירו מתוך ג'יפ ממוגן ירי מטווח קצר באופן שאסור אפילו על פי נהלי הצבא. ירי מסוג הזה מתרחש בכל שבוע. הדבר הייחודי הפעם הוא שבמקום לפגוע למישהו ברגל הוא נפגע בראשו".

בתמונה (למטה) שצולמה במהלך האירוע נראה תמימי נורה ממרחק של מטרים ספורים מהג'יפ. בצידה הימני של התמונה נראה קנה הרובה שממנו נורה מיכל הגז.

המפגין תמימי אחרי פגיעת הרימון בראשוצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ