ברק מעריך: אסד ייפול בשבועות הקרובים

שר הביטחון טען בוועידה בינ"ל בווינה כי משפחת אסד "סיימה את תפקידה ההיסטורי". היום נערך בסוריה הקרב הקשה ביותר מאז שהחלה המחאה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שר הביטחון, אהוד ברק, העריך היום (ראשון) כי משטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, צפוי להתמוטט בתוך כמה שבועות. "המשפחה הזאת (משפחת אסד. ע"ה) סיימה את תפקידה ההיסטורי. הם ייעלמו כנראה תוך כמה שבועות", אמר ברק בוועידה העולמית למדיניות בווינה.

ברק מנבא מאז יוני השנה את נפילת משטר אסד "תוך כמה חודשים". בשבוע שעבר, בעת ביקור ברמת הגולן, עדכן לראשונה את תחזיתו לשבועות, אולם מאותו סיור הובלטה בעיקר בתקשורת ההתבדחות שלו ושל הרמטכ"ל, בני גנץ, על שירת נשים. התבטאותו של שר הביטחון היום זכתה להדים רבים יותר, כיוון שנאמרה בוועידה בינלאומית.

שר הביטחון הוסיף כי הקרבות בסוריה בימים האחרונים מבטאים את "המשך הידרדרותה של משפחת אסד שיוביל לסיום שלטונה. משפחת אסד ונאמניה הרגו עד היום יותר מ-4,000 איש ברחבי סוריה. הליגה הערבית החליטה להטיל סנקציות על סוריה וגם עבדאללה מלך ירדן הביע את דעתו בנוגע לשלטון שם. לא ניתן לדעת מי ישלוט בסוריה בהמשך, אבל בכל מקרה זו תהיה מכה לציר שבין איראן לחיזבאללה", אמר ברק.

על-פי הערכות המודיעין בישראל, אירועי השבועות האחרונים בסוריה, שבהם הוחרפו ההתנגשויות בין כוחות הביטחון של אסד לבין המורדים, אכן מאיצים את קריסת המשטר. על-פי הערכות אלו, אסד נתון בלחץ פנימי גובר, המקבל "רוח גבית" מעוצמת הגינויים בזירה הבינלאומית לצעדי הדיכוי האלים שהוא נוקט כנגד האופוזיציה. בכמה אזורים מרוחקים במדינה שולטות בפועל קבוצות של מורדים ומחסומים מונעים את כניסתם של נאמני אסד. בד בבד, הוחרפו ההתקפות על בסיסי צבא סוריה.

גורמי המודיעין בישראל מתקשים להעריך בשלב זה מי יתפוס את השלטון לאחר נפילת המשטר. אחד התרחישים שנלקח בחשבון הוא מלחמת אזרחים בין העדות השונות. לא ברור גם עד כמה תישמר הרציפות הגיאוגרפית בסוריה, במקרה שבו תושבי חבלים שבהם מרוכזים מיעוטים אתניים יבקשו לחבור למדינות שכנות כמו טורקיה.

היום נערך בסוריה הקרב הקשה ביותר מאז תחילת המחאה נגד אסד, כשמאות עריקים נלחמו בכוחות משוריינים של הצבא הסורי. חיילים, ברובם מהחטיבה המשוריינת ה-12 של סוריה, שמקום מושבה באיסרה, 40 ק"מ מהגבול עם ירדן, הסתערו על עיירה סמוכה בשם בוסרה אל-חריר. קולות ירי ופיצוצים נשמעים כעת מהעיירה, ומהגבעות הסלעיות שמצפון אליה, שם תפסו מחסה עריקי הצבא התוקפים משם נתיבי אספקה של הצבא, ושלושה רכבים צבאיים עולים באש. קרבות דומים התרחשו במספר מוקדים נוספים בדרום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ