הרב יוסף נעתר לסרקוזי: תומך בשחרור אסיר פלסטיני-צרפתי שרצה להתנקש בו

צרפת מנסה זה תקופה ארוכה להביא לשחרורו של סלאח אל-חמורי, שנעצר ב-2005 לאחר שתכנן לפגוע במנהיג ש"ס. הוא צפוי להשתחרר במסגרת השלב השני בעסקת שליט

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אסיר ביטחוני פלסטיני המחזיק גם באזרחות צרפתית ישוחרר בקרוב מהכלא בישראל כחלק מהשלב השני בעסקת שליט, זאת הודות להתכתבות יוצאת דופן בין מנהיגה הרוחני של ש"ס לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי. הרב עובדיה יוסף קיבל היום (ראשון) בביתו את כריסטוף ביגו, שגריר צרפת בישראל, ומסר לו כי הוא נעתר לבקשת סרקוזי לשחרר את סלאח אל-חמורי, שמרצה עונש מאסר על תכנון התנקשות בחיי הרב.

צרפת מנסה זה תקופה ארוכה להביא לשחרורו של אל-חמורי, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, כיום בן 26, שנעצר ב-2005 לאחר שתכנן יחד עם עוד שני פלסטינים תושבי מזרח ירושלים לפגוע במנהיג ש"ס. הם קנו נשק, ואחד מהמתכננים הוא שהעלה את הרעיון לרצוח את יוסף, שאת כתובת ביתו בשכונת הר-נוף בירושלים הכיר מעבודתו כשליח של חנות בסביבה. אל-חמורי הודה בתכנון הפיגוע, והורשע. לפי גזר הדין, הוא אמור להשתחרר מהכלא בעוד פחות מארבעה חודשים.

מאז משפטו של אל-חמורי בישראל, מנהלת משפחתו מאבק ציבורי בסיוע ארגונים פלסטינים בצרפת להביא לשחרורו. אמו טענה כי היות שבנה הוא אזרח צרפתי, על המדינה לפעול לשחרורו בדומה לדרך בה טיפלה בחייל החטוף גלעד שליט, אף הוא אזרח צרפת. לפני כשנתיים היא אף התקבלה לפגישה בארמון האליזה עם אחד מיועצי סרקוזי, ובעקבות כך סרקוזי הביא את הנושא לפני ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לאחרונה, סביב עסקת שליט, שב סרקוזי ופנה לנתניהו בבקשה לכלול את אל-חמורי בין 550 האסירים הפלסטיניים שאמורים להשתחרר בשלב השני של העסקה. נתניהו הבהיר, כי לא יתנגד לבקשה אם סרקוזי יקבל את הסכמתו למהלך של הרב עובדיה יוסף עצמו, שהיה המטרה של אל-חמורי. הפגישה היום בצהריים נערכה במעורבות של יו"ר ש"ס השר אלי ישי ומקורבו איש העסקים הצרפתי מאיר חדיף.

במכתבו לסרקוזי, שאותו כתב הרב עובדיה בכתב ידו בעברית, ומסר אותו היום לידי ביגו, הרב עובדיה יוסף מכנה את הנמען "הוד כבודו מכובדי הנעלה מר ניקולא סרקוזי שיחיה לאורך ימים ושנים, נשיא מדינת צרפת". הוא כותב לו כי קיבל את מכתבו ובו בקשת השחרור של האסיר, "ולאור הערכתי הרבה לכבוד הנשיא, ואת יחסיו הלבביים והמצוינים עם העם בישראל, ועם אחינו היהודים בני ישראל תושבי מדינת צרפת אני נעתר לבקשתו". הוא חתם את מכתבו בברכה לסרקוזי, "שבכל אשר תפנה תשכיל ותצליח בבריאות טובה לאורך ימים ושנים".

לאחר הפגישה הדגיש ביגו, כי צרפת אינה עושה גזירה שווה בין גלעד שליט שהיה חייל שבוי ובין אל-חמורי. הוא אמר, כי "היה כבוד גדול עבורי שהרב עובדיה יוסף קיבל אותי".

הרב עובדיה יוסףצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ