צה"ל נוקט מדיניות מקלה בירי אמצעים לפיזור הפגנות בנבי סאלח

בצבא מגדירים את הרג המפגין בשישי האחרון כאירוע "חריג". החייל היורה טען כי הוא "לא ראה" את ההרוג, מוסטפא תמימי, בשל שדה ראייה מוגבל

אנשיל פפר
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
חיים לוינסון

בצה"ל מגדירים את הרג המפגין מוסטפא תמימי ביום שישי האחרון בכפר נבי סאלח אירוע "חריג". תמימי, בן 27, נפגע מרימון גז שנורה מתוך ג'יפ סיור מטווח קצר. לדברי גורמים בפיקוד מרכז, החייל היורה "לא ראה" את תמימי. אולם גם אם היורה אכן לא הבחין בתמימי, הוראות הפתיחה באש של צה"ל אוסרות על ירי רימוני גז מרובה בכינון ישיר אל עבר מפגינים אלא רק בכינון עקיף וממרחק של ארבעים מטר לפחות. נוסף על כך, נוהלי הפתיחה באש מחייבים את מי שיורה רימון גז להסתכל דרך כוונות הרובה ולוודא שאיש לא נמצא בקו האש. חטיבת בנימין והמשטרה הצבאית ממשיכות לחקור את האירוע.

תמימי, שהשתתף במחאת תושבי נבי סאלח על לקיחת קרקעות לטובת ההתנחלות חלמיש, נפצע קשה בראשו, ומת בבוקר שלמחרת מפצעיו בבית החולים בילינסון. נוסף לתחקיר המבצעי שנערך בחטיבת בנימין שאחראית על גזרת רמאללה, נפתחה חקירת מצ"ח במסגרת הנוהל שגובש בשנה האחרונה, לפיו על כל מקרה מוות של אזרח בשטחים להיחקר על ידי המשטרה הצבאית. בפיקוד המרכז אמרו אתמול שהחייל מגדוד שמשון בחטיבת כפיר שירה את הרימון, טען בתחקיר המבצעי ש"לא ראה" את המפגין, מכיוון שפתח חרך צר בדלת האחורית של הג'יפ, וכן לבש באותו זמן מסיכת גז שהראות דרכה מצומצמת. לדבריו, תמימי, שרץ אחרי הג'יפ, נכנס לקו האש מבלי שהבחין בו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במקביל, מעדות של סגן מפקד גדוד בגבעתי בבית המשפט הצבאי ביהודה, עולה כי צה"ל נוקט מדיניות מקלה בירי אמצעים לפיזור הפגנות בנבי סאלח, ומתיר שימוש בהם גם במקרים של מחאה לא אלימה. בשנה האחרונה התנהל בבית המשפט הצבאי יהודה משפטו של בסאם תמימי, ממנהיגי הכפר, שהואשם כי הסית אחרים ליידות אבנים על חיילים הנוהגים לפזר את תושבי הכפר, המפגינים מדי שבוע.

בספטמבר האחרון העיד במשפט רס"ן מישל דהאן, סמג"ד גדוד רותם בחטיבת גבעתי. דבריו של דאהן שיקפו מדיניות מקלה מאוד בשימוש באמצעים "גז מדמיע" ו"בואש" - המיועדים למנוע פגיעה ברכוש או בנפש בגדה - לפיזור התקהלויות בתוך הכפרים. לדבריו, "הצומת המרכזי בכפר (נבי סאלח, ח"ל)... מוגדר כשטח צבאי סגור, והתהלוכה לא הייתה מורשית להגיע לציר המרכזי (בתוך הכפר, ח"ל). ברגע שהייתה מגיעה, היינו מכריזים על התקהלות בלתי חוקית. בשלב שבו התהלוכה לא הייתה מתפזרת, היינו משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות. לאחר מכן חלק מההמון היה מתפזר וחלק היה מתחיל ליידות אבנים. מהשלב הזה היה מתחיל מעין משחק, בין יידויי אבנים על הכוחות ובין לפזר את ההפגנה ולתפוס את מיידי האבנים עד החשיכה".

דאהן העיד עוד כי כוחות צה"ל נכנסו לכפר אך ורק כדי לפזר הפגנות, וללא כל קשר ליידוי אבנים. "אני רוצה לתת עדות על יום שישי מסוים... זה היה יום שישי לאחר יום שישי קודם שכוח צבא לא נכנס לכפר, בגלל בקשה של תושבי הכפר לעריכת הלוויה. נענינו לבקשה ולא נכנסו ולא היתה הפגנה. ביום שישי לאחר מכן, ביקשתי מנציג המת"ק (מינהלת תיאום וקישור, ח"ל) שיתקשר למי שמעורב בהפגנות, ויאמר לו שאנחנו לא מתכוונים להכנס לכפר - זאת בתנאי שהפגנה לא תגיע לכיוון הציר ותשאר בכפר בלבד", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ