באישור ברק: ישראל מרחיבה את גוש עציון

40 בתים יוקמו באישור משרד הביטחון סמוך להתנחלות אפרת, באזור שחורג משטח ההתנחלות. ההתיישבות תגיע עד לפאתי בית לחם עם השלמת הבנייה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מערכת הביטחון אישרה הקמה שכונת קבע חדשה וחווה חקלאית ליד ההתנחלות אפרת. השכונה והחווה אמורות להיבנות באזור שחורג מהשטח הבנוי של אפרת, והן יביאו למעשה להרחבה של גוש עציון לכיוון צפון וצפון-מזרח. עם השלמתן, ההתיישבות בצפון גוש עציון תגיע ממש עד פאתי הפרברים הדרומיים של בית לחם.

את האישור לבניית שכונת הקבע נתן שר הביטחון, אהוד ברק. לפי החלטת ברק, 40 בתים צמודי קרקע ישווקו בגבעת הדגן, שכונת קרוואנים בקצה הצפוני של אפרת. החווה החקלאית, שאושרה על ידי הצבא, תוקם בגבעת העיטם, שטח שנמצא ממזרח לתוואי גדר ההפרדה. הקמתה נועדה לשמור על השטח לטובת התפתחות נוספת של אפרת בעתיד.

ההתנחלות אפרת בנויה על רכס של גבעות ממזרח לכביש 60, הציר המחבר את הערים הפלסטיניות בגדה. הגבעה הצפונית ביותר היא גבעת הדגן, המרוחקת כמה מאות מטרים ממחנה הפליטים דהיישה ומאל-חאדר שמדרום לבית לחם. גבעת הדגן תוכננה כשכונה של 500 יחידות דיור, וקיבלה את האישורים הנדרשים לכך עוד בשנות התשעים. אלא שבסופו של דבר, בשל נסיבות מדיניות ובירוקרטיות, הקמת השכונה לא יצאה אל הפועל. בסוף שנות התשעים הקימו המתנחלים על הגבעה שכונת קרוואנים, ללא היתרי בנייה כדין. שכונת הקרוואנים משמשת את ישיבת "שיח יצחק", שהוקמה במקום.

בשנים האחרונות, מאז הוקמה ממשלת הימין בראשות בנימין נתניהו, מפעילים פרנסי אפרת לחצים על אנשי הליכוד לקדם את הבנייה בגבעת הדגן.

כ-40% מתושבי ההתנחלות הצביעו לליכוד בבחירות האחרונות. כמעט כל שרי הליכוד באו לסיור באפרת והביעו תמיכה בבנייה במקום. לחץ זה הניב פרי לפני חודשיים, לאחר ההכרה של אונסק"ו בפלסטינים. 2,000 יחידות דיור אושרו לבנייה בשטחים, מהן 277 בגבעת הזית שבאפרת. מדובר בבנייני קומות בשכונה שרובה כבר בנויה. בנייה זו היא בהתאם למדיניות של ממשלת נתניהו, שלא להרחיב התנחלויות, אלא לבנות בתוך השטח הבנוי של יישובים שלשיטתה זוכים לתמיכת הקונצנזוס הישראלי.

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי, אמר כי "ההחלטה לאשר בשלב זה בנייה של 40 יחידות דיור בגבעת הדגן באפרת - גוש עציון, שהוא לב הקונצנזוס - היא התחלה טובה, אך ממש לא מספיקה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

כעת זכו מתנחלי אפרת לאישור נוסף. מינהל מקרקע ישראל פרסם השבוע מכרזים לשיווק 40 יחידות דיור במקום. יש לציין כי פרסום מכרזים נעשה אך ורק באישור שר הביטחון. יחידות הדיור שייבנו אמורות להחליף את הקרוואנים, ולהיות בתי קבע ראשונים בשכונה, שתרחיב באופן משמעותי את שטחה הבנוי של אפרת. על פי המכרז, 10 בתים יהיו קוטג'ים עד 160 מ"ר ליחידה, ועוד 30 מגרשים ישווקו בשיטת "בנה ביתך". הצפי לסיום בניית 40 יחידות הדיור הוא שנתיים-שלוש, בהתאם לקצב הבירוקרטיה.

המהלך של מינהל מקרקעי ישראל יביא להרחבת גוש עציון לכיוון צפון, אולם אישור שנתן הצבא עשוי להביא בעתיד להרחבה משמעותית עוד יותר של גוש עציון בכלל ואפרת בפרט - לכיוון צפון-מזרח, מעבר לתוואי גדר ההפרדה. הצבא אישר למועצה של אפרת להקים חווה חקלאית על שטח המכונה בפי המתנחלים גבעת העיטם, ובפי הפלסטינים ג'בל אבו זיד. מדובר בשטח רחב ידיים - 1,700 דונם - שעליו מתוכננות להיבנות 2,500 יחידות דיור. הקמת החווה נועדה להשתלט על השטח כדי לסלול את הדרך בעתיד לבניית יחידות הדיור המתוכננות.

כאשר הוקמה גדר ההפרדה באזור אפרת, החליט שר הביטחון דאז, שאול מופז, לכלול את השטח מצדה המערבי של הגדר. בסופו של דבר, בשל הדיונים בבג"ץ, הוחלט להוציא את גבעת העיטם מהתוואי. במקום החלו העבודות להקמת גדר ההפרדה, אולם הן טרם הושלמו. מאז ההחלטה על תוואי הגדר, עולים מדי פעם המתנחלים לקרקע בדרישה לאפשר להם לבנות במקום. כעת, החליטו בצבא לאשר להם הקמה של חווה חקלאית במקום. המתנחלים רוצים "לשמור על אדמות המדינה מפני הפלסטינים". לאחר הקמת החווה יתאפשרו הקמת כביש גישה והצבת חיילים ואמצעי ביטחון, כדי שאלה יבטיחו שהשטח ישמש עתודת הקרקע של ההתנחלות.

יש לציין כי לא מדובר באישור ראשון מסוגו השנה, לבנייה שנועדה להרחיב את גבולות גוש עציון. לפני תשעה חודשים, בעקבות הפיגוע באיתמר, אישרה הממשלה הקמה של 400 בתי קבע בהתנחלויות. 48 בתים מתוכם אושרו בכפר אלדד, הסמוך לתקוע ולנוקדים. מדובר במקבץ התנחלויות שמהוות חלק מהמועצה האזורית גוש עציון, אולם הן שוכנות בעומק ההתיישבות הפלסטינית, ממזרח לגדר ההפרדה. אז נטען כי אין מדובר בהרחבה של ההתנחלות, אלא בהחלפה של קרוואנים במבני קבע.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר כי "הממשלה הנוכחית מעזה ללכת רחוק יותר מכל ממשלה לפניה, ומכשירה מאחזים באופן שיטתי. גבעת הדגן היא סמל לפעילות בלתי חוקית שמטרתה להרחיב את גבולות ההתנחלות ללא אישור המדינה. המסר מההחלטה ברור - כל בנייה לא חוקית תוכשר, ובעלי הבית בשטחים הם ראשי המועצות ונערי הגבעות".

ראש מועצת אפרת, עודד רביבי ציין כי "אנחנו בירכנו את נתניהו, אבל הסברנו שכדי לפתור את מצוקת הדיור הקשה מאוד באפרת, על הממשלה לאשר את השיווק של כל 3,000 יחידות הדיור. לגבי גבעת העיטם, מדובר בחווה חקלאית שנמצאת על חלק מתוך 1,700 דונם של קרקעות השייכות למדינת ישראל ולקרן הקיימת לישראל. הקרקעות הללו מופיעות עוד מ-1983 כחלק מתוכנית המתאר העירונית של העיר אפרת.| אם פלסטינים יקבלו את זכות השימוש באדמות מדינה אלה לא ניתן יהיה בעתיד להוציא אותם משם, והמדינה תאבד אותן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ