נתניהו הביע תמיכה בחוק המסגדים

רה"מ הדהים את שרי הליכוד כשהביע תמיכה בהצעת החוק של ח"כ אנסטסיה מיכאלי. רק לחץ כבד מצד חלק מהשרים גרם לו להודיע על עיכוב הדיון בנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הדהים אתמול בבוקר רבים משרי הליכוד, כאשר בישיבת "שרינו" הביע תמיכה בחוק להשקטת המסגדים, שיזמה ח"כ אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו. נתניהו אף ניסה לשכנע את עמיתיו להצביע בעד החוק: "לא צריך להיות יותר ליברלים מאירופה", אמר ראש הממשלה לשרים. רק לחץ כבד של השרים לימור לבנת, דן מרידור ומיכאל איתן, שיצאו בתקיפות נגד החוק, גרם לנתניהו להודיע על עיכוב הדיון בעניין בוועדת השרים לחקיקה.

לפי הצעת החוק של ח"כ מיכאלי, ייאסר השימוש במערכות כריזה בבתי תפילה על מנת לקרוא למתפללים. מיכאלי טוענת כי הדבר מכוון לבתי כנסת, מסגדים וכנסיות כאחד, אולם רק במסגדים נעשה שימוש ברמקולים כדי לקרוא למתפללים לתפילה. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שגרתי ויום-יומי מרעש שנגרם כתוצאה מקריאות המואזין במסגדים. לטענת מיכאלי, מערכת הכריזה מטרידה את מנוחתם של אזרחים כמה פעמים ביום, כולל בשעות הבוקר המוקדמות: "חופש הדת לא צריך להוות גורם בפגיעה באיכות החיים".

חמישה שרים שהשתתפו בדיון סיפרו ל"הארץ" על הוויכוח בישיבה. נתניהו בא לדיון נחוש ודיבר בלהט על החוק, תוך שהוא מביא דוגמה לחוקים דומים מהעולם המערבי. "קיבלתי הרבה פניות מאנשים שהרעש מהמסגדים מציק להם", אמר נתניהו, "בכל מדינות אירופה יש את הבעיה הזו והם יודעים לטפל בזה. בבלגיה זה לגיטימי, בצרפת זה לגיטימי, למה אצלנו זה לא לגיטימי? אנחנו לא צריכים להיות יותר ליברלים מאירופה".

נתניהו. דחה את ההצבעה בלית ברירהצילום: פיטוסי אוליבייה

דבריו של נתניהו עוררו התנגדות עזה בקרב כמה מהשרים בחדר. השר מרידור טען שאין כל צורך בחוק מיוחד לעניין, והדגיש כי במצב הנוכחי במזרח התיכון חוק כזה רק ילהיט עוד יותר את הרוחות.

השר איתן הצטרף לדבריו של מרידור, וטען כי הרעש הוא רק אמתלה למי שרוצה לחוקק חוקים נגד מוסלמים. "אם רוצים להילחם נגד רעש אז צריך לחוקק חוק נגד רעש בכל מקום", אמר, "אבל היוזמת של החוק רוצה להילחם נגד דתות. פגשתי אותה והיא ניסתה למכור לי את זה כחוק לאיכות הסביבה. אמרתי לה: ‘תסתכלי לי בעיניים, לא מעניין אותך איכות הסביבה אלא האיסלאם'".

שרת התרבות לבנת הצטרפה לדברים וטענה כי מי שהרעש מפריע לו יכול להגיש תלונה במשטרה על בסיס חוק קיים: "יש את חוק הרעש שאמור לטפל גם בבעיית הרעש מהמסגדים, אם בכלל קיימת בעיה כזו, אבל לא אוכפים את החוק. אין צורך בחוק נוסף אלא באכיפה של החוק הקיים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

"איש מהשרים לא יצא להגנתו של נתניהו ולא תמך בעמדתו", סיפר אחד השרים שהשתתפו בישיבה. שר אחר הוסיף: "אף אחד לא הבין למה נתניהו היה כל כך חדור מוטיבציה להשיג תמיכה בחוק הזה. הוא היה מאוד נחוש".

שר שהשתתף בדיון סיפר שאחרי ההתנגדות החריפה שהשמיעו לבנת, מרידור ואיתן, החל נתניהו לסגת. ראש הממשלה פנה לשר המשפטים יעקב נאמן בניסיון להיחלץ מהמצב, ושאל אם חוק הרעש אכן מכסה גם את קריאות המואזין במסגדים. "נאמן התחיל להתפתל", סיפר אחד השרים, "הוא אמר לנתניהו שבאופן עקרוני החוק הקיים מכסה גם את המסגדים, אבל שהוא צריך עוד לבדוק כי אולי בכל זאת יש דברים שהחוק הקיים לא מכסה".

בסופו של דבר הבין נתניהו שאין לו רוב בקרב שרי הליכוד, והודיע כי הצעת החוק תוסר מסדר יומה של ועדת השרים לענייני חקיקה, שהתכנסה כמה שעות מאוחר יותר. נתניהו הוסיף כי הצעת החוק תעלה במועד מאוחר יותר.

בתגובה שנמסרה מלשכת ראש הממשלה לא הוכחשו הציטוטים שמיוחסים לנתניהו. "ראש הממשלה ביקש לבדוק אם אכיפת החוק הקיים תפתור את מטרדי הרעש שפוגעים באיכות החיים של אזרחים רבים בישראל", אמרו בלשכה, "ראש הממשלה מכוון את דבריו לכל מטרד רעש לא חוקי מכל מקור שהוא".

אחד המאבקים נגד הקריאה למתפללים למסגד מוכר לנתניהו מקרוב. בקיסריה מנסים כבר תקופה ארוכה לפעול נגד קריאות המואזין מהכפר הסמוך ג'סר א-זרקא. בשנים האחרונות הוקם צוות "שולחן עגול" שבו חברים תושבים משני היישובים, במטרה להגיע להסכמות בסוגיות שונות.

חבר ועד תושבים מג'סר א-זרקא אמר ל"הארץ" כי קריאת המואזין תמיד היתה סוגיה בולטת בשיחות: "היו תלונות שהקולות מפריעים לשכנים, בעיקר תלונות לגבי המסגד המרכזי. תלונות רבות הגיעו מתושבי השכונה שבה גר ראש הממשלה. היו כמה פגישות שבהן נציגי קיסריה ביקשו להנמיך את קולות המואזין, בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות. פעם אפילו היתה התערבות מצד מחלקת הדתות במשרד הפנים. אנשי המחלקה קיימו פגישות עם האימאמים והגיעו להסכמות, אבל תמיד יש תלונות. אנחנו מנסים לפתור את זה ברוח טובה, כי אנחנו מעוניינים ביחסי שכנות טובה עם אנשי קיסריה".

גם ראש המועצה המקומית ג'סר א-זרקא עז א-דין עמאש מודע לסוגיה: "זה נכון שהיו פניות. הפנייה האחרונה אפילו היתה באמצעות המשטרה, לפני כחמישה חודשים. זה היה בחודש הרמדאן: התלוננו על הרמקולים והשתדלנו להנמיך את הקולות".

לדברי עמאש, ראש הממשלה לא התערב בדיונים, ולמיטב ידיעתו מדובר בפנייה מצד ועד השכונה: "אין לנו שום כוונה להתעמת עם תושבי קיסריה, להפך. לכן הקמנו ועד משותף לדו שיח, ושם עולים נושאים רבים לצד קריאות המואזין. מעלים סוגיות הנוגעות לאיכות הסביבה, כמו שריפת פסולת או ניקיון החוף, ואנחנו תמיד מגיעים מעמדה של רצון טוב".

Read this article in English: Netanyahu backs law to ban loudspeakers at mosques

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ