הקואליציה החליטה לדחות את ההצבעה על חוק גרוניס

ההצבעה על החוק שעתיד לקבוע את זהות נשיא ביהמ"ש העליון נדחתה בשל חשש שלא יושג רוב עקב קשיים טכניים שהערימו חברי האופוזיציה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בניגוד למתוכנן, הקואליציה החליטה שלא להביא היום (שני) את חוק גרוניס להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה. הדחייה באה בשל החשש כי לא יושג הרוב הדרוש בשל הקשיים הטכניים שהאופוזיציה הייתה צפויה להערים.

אתמול התברר כי חברי האופוזיציה הגישו בשבועות האחרונים 5,000 הסתייגויות לחוק ולכן הדיון בחוק היה צפוי להיערך 27 שעות, במידה והאופוזיציה הייתה מתעקשת לדון בכל אחת מן הסתייגויות. החשש היה כי הפיליבסטר יסתיים בלא התרעה, ברגע בו האופוזיציה תחוש שיש לה רוב בהצבעה.

"חוק גרוניס", שיזם ח"כ יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי), אמור לסלול את דרכו של השופט אשר גרוניס לתפקיד הנשיא הבא של בית המשפט העליון. נוסח החוק מבטל את המגבלה המרכזית שמנעה את קידומו של גרוניס: הוא קובע כי לא תוטל כל מגבלת גיל על שופטי העליון כתנאי לבחירתם לתפקיד הנשיא. לגרוניס, שמתנגד לאקטיביזם השיפוטי שהנהיג נשיא העליון לשעבר אהרן ברק, נותרו פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות. החוק הקיים אוסר על שופטים עם יתרת כהונה של פחות משלוש שנים להתמנות לתפקיד הנשיא.

דוד רותם וזאב אלקין בוועדת החוקהצילום: סלמן אמיל

הסופרים עמוס עוז ויורם קניוק, יחד עם שורה ארוכה של משפטנים ואנשי רוח, פרסמו אתמול קול קורא שבו תבעו מראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול נגד חוק גרוניס ונגד חוקים אחרים לשינוי אופיו של בית המשפט העליון. "אסור לאפשר את הביזיון", נכתב בפנייה, "יש בעיה עם ‘חוק גרוניס', כיוון שהוא סותר את הכלל לפיו יש להימנע מחוקים פרסונליים אד-הוק. חמור מכך, דברי ההסתה החמורים של יוזם החוק, מנהיג האיחוד הלאומי יעקב כ"ץ, אליהם התייחסה הנשיאה - שהחוק יאפשר את סילוק ‘החבורה העלובה' מהעליון - מאיימים להביא לנשיא שייחשב כ'נשיא מטעם' של חבורת הקמים על הדמוקרטיה".

בתוך כך, צפויות קדימה, העבודה ומרצ לתמוך בחוק צהר של ישראל ביתנו, לפתיחת אזורי הרישום לנישואין. ההצעה עשויה לעלות להצבעה ביום רביעי. אתמול, בלחץ הסיעות החרדיות, החליטה ועדת השרים לחקיקה לדחות את הדיון בהצעת החוק.

כל עוד הממשלה לא מכריזה על תמיכה מפורשת בחוק, חברי הקואליציה נדרשים להתנגד לו. אלא שיו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, שוקל להתיר לסיעות השונות חופש הצבעה. אם החוק יעבור, הוא צפוי לחולל מהפכה בתחום הנישואין. בין היתר, הוא יפתור בדלת האחורית את המחלוקת סביב כשרות הגיורים בצה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ