גשר המוגרבים נסגר בשל ליקויי בטיחות

המעבר מהכותל להר הבית נחסם בעקבות צו הסגירה שהוציאה העירייה. בימין הביעו תרעומת על כך שהר הבית לא נגיש ליהודים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גשר המוגרבים, המחבר את רחבת הכותל המערבי עם הר הבית, נסגר אתמול (ראשון) למעבר, בשל ליקויי בטיחות, וסכנה להתלקחות ולהתמוטטות. לפני שבוע הודיעה עיריית ירושלים כי בכוונת מהנדס העירייה להוציא צו סגירה לגשר, ולקרן למורשת הכותל ניתנו שבעה ימים להגיש את הסתייגויותיה לצו, לפני שיבוצע.

גשר המוגרבים הוא שער הכניסה היחידי של לא-מוסלמים להר הבית ודרכו עולים, בשעות מוגדרות, תיירים מחו"ל ויהודים שמבקשים לבקר בהר. בימין הביעו הבוקר זעם על המהלך. "מדינת ישראל פוחדת לממש את הריבונות שלה", אמר יו"ר הקרן למורשת הר הבית והמקדש יהודה גליק. "מהנדס העיר צודק - לא צריך לסכן אנשים. אבל יש חופש פולחן במדינה, ולא יכול להיות שלא ימצאו לזה פיתרון".

גם ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) תקף את ההחלטה. "יש להרוס באופן מיידי את הגשר ולבנות חלופי במקומו. עם זאת בזמן העבודות לא יעלה על הדעת שיהודים יעוכבו מלעלות להר הבית אפילו דקה אחת, ואסור שהעבודות יהיו תירוץ לכך".

גשר המוגרביםצילום: פתאל מיכל

במכתב שהעבירה העירייה לפני שבוע לקרן למורשת הכותל, כתב מהנדס העיר שלמה אשכול: "בכוונתי להוציא צו לסגור מיד את המבנה, ולא להרשות בו כל שימוש". הפנייה הראשונה לקרן מורשת הכותל נעשתה לפני למעלה מחודש, אז דרש מהנדס העיר לפרק את המעלה הזמני בתוך 30 יום ולבנות אותו מחדש באופן שלא יסכן חיי אדם. על פי ההערכה משתמשים בגשר מאות בני אדם ביום, בהם תיירים, מתפללים וכוחות ביטחון.

בעירייה הדגישו את חומרת המפגע הבטיחותי, וכינו את המצב בין היתר "אסון הכרמל שתיים". אם תפרוץ אש במקום היא עשויה להתפשט להר הבית, נכתב בהודעת מהנדס העירייה. עוד נכתב כי המעבר יינתן רק לכוחות ביטחון מצומצמים וגם זה במקרים דחפים בלבד.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה לפני כשבועיים לעיריית ירושלים ולמשרד לביטחון פנים לדחות את הריסת הגשר. גשר המוגרבים הרעוע הפך למוקד מתיחות בין ישראל לפלסטינים ולירדן. בעתירה שהגישה השנה לאונסק"ו הדגישה ירדן כי היא "מודאגת מתוכניתה של ישראל ביחס לגשר המוגרבים, ותובעת כי אונסק"ו יורה לעצור את החפירות הארכיאולוגיות בעיר העתיקה".


Read this article in English: Jerusalem closes Mughrabi Bridge leading to Temple Mount

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ