ליברמן מסביר: "תוצאות הבחירות ברוסיה משקפות, גם אצלנו מתרחשות תקלות"

שר החוץ התייחס להתבטאויותיו בנוגע לבחירות ברוסיה, על רקע הטענות לזיופן. "גם כאן בכפרים דרוזיים וערבים היו תוצאות מוזרות בפריימריז של העבודה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן הסביר היום (שני) בתדרוך לכתבים במשרד החוץ בירושלים את . ליברמן אמר כי "תוצאות הבחירות משקפות את מצב הרוח ברוסיה", והוסיף כי אולי היו תקלות מסוימות בכמה אזורים ברוסיה", אך הן "לא שונות ממה שקורה אצלנו בכל מיני כפרים".

ליברמן ציין כי רוסיה המודרנית קיימת 20 שנה בלבד, אחרי מאות שנים של שלטון צארי וקומוניסטי. "רוסיה אינה דמוקרטיה מערבית אבל אי אפשר לקפוץ ארבע מדרגות במכה אחת", אמר. "בעשרים שנה הם עשו לא מעט. כשאתה במוסקבה אתה יכול לראות ביקורת על פוטין ומדוודב בטלוויזיה הרוסית. אפשר להשיג אישור להפגנה במוסקבה. מה ישראל עשתה עד 1968 מבחינת דמוקרטיה? איך היא תפקדה?".

שר החוץ ציין כי היו תקלות בבחירות אך לא כאלה ששינו באופן מהותי את התמונה. "באזורים כפריים זה לא התנהל כמו בזל או ציריך", אמר ליברמן. "אבל האם זה שונה בהרבה ממה שקורה אצלנו בכל מיני כפרים? זה לא היה מושלם אבל בסך הכל זה היה משקף. היו כל מיני תקלות וזה קורה גם במדינות מתקדמות יותר. אני מזכיר לכם את הבחירות בפלורידה בין בוש לאל גור".

המשטרה הרוסית עוצרת מפגין, הערב בסנט פטרסבורגצילום: אי-פי

ליברמן ציין כי יש לו חילוקי דעות עם הממשל האמריקאי לגבי הליך הבחירות ברוסיה, אך הדגיש כי גיבש את הערכותיו בנושא מקריאת חומרים ודו"חות בינלאומיים בעניין, מצפייה בטלוויזיה הרוסית, משיחה עם המשקיפים הישראלים ומפרישות שקיים עם חבריו באופוזיציה הרוסית. "אין לי כלים לשפוט מה היה בכל קלפי", אמר. "גם כאן בכפרים דרוזיים וערביים היו תוצאות מוזרות בפריימריז של מפלגת העבודה. אני לא זוכר שבברית המועצות היו אלפי משקיפים בבחירות והיום יש, הם עשו דרך ארוכה".

ליברמן הוסיף כי על ישראל לבחון גם מי האלטרנטיבה למפלגתו של פוטין. "אלה הקומוניסטים ולא הייתי רוצה לחזור אליהם״, אמר. "חלק מהמפגינים ברוסיה הם לא חברים שלנו". האופוזיציה הרוסית אמרה שבכל הערים השתתפו בהפגנות 200 אלף איש. האוכלוסיה ברוסיה היא 160 מיליון איש. יש שם גרעין קשה של אופוזיציה. 30 אחוז בתוך רוסיה. הקומוניסטים ועוד מפלגות שלא עברו אחוז חסימה.

בנוסף, אמר ליברמן במסיבת העיתונאים כי "חוק המסגדים", אותו הציעה ח"כ אנסטסיה מיכאלי ממפלגתו, הוא "חוק לגיטימי". .

"יש תקדימים דומים בעולם המערבי", אמר ליברמן. "אני לא רוצה להמציא את הגלגל. ראיתי איזה חוקים התקבלו בשוויץ לגבי המסגדים ובצרפת לגבי הרעלות. זה חוק לגיטימי".

ליברמן התייחס גם ליחסים עם הממשל האמריקאי והדגיש כי חרף הברית האסטרטגית, קיימים חילוקי דעות משמעותיים עם האמריקאים, במיוחד בנושא איראן. "יש לנו הרבה חילוקי דעות מהותיים, כמו בנושא איראן", אמר שר החוץ. "ביקשנו סנקציות על הבנק המרכזי של איראן ועל מגזר הנפט והאמריקאים לא מקבלים את זה. גם לגבי המצב באזור יש חילוקי דעות. בסופו של דבר ארה"ב היא המשענת הכי חשובה שלנו. אף פעם לא היתה הסכמה על כל הנושאים בין שתי המדינות. גם לא כששמעון פרס היה שר החוץ".

שר החוץ העריך כי משטרו של בשאר אל אסד בסוריה עומד ליפול בקרוב, אך הזהיר מהיום שאחרי. "צריך לדאוג מה האלטרנטיבה לאסד", אמר. "יש מקום לדאגה. לסוריה יש הרבה נשק וטילים וגם נשק לא קונבנציונלי. צריך לוודא מה יקרה בסוריה אחר כך ומה יהיה עם כל הנשק הזה".

ליברמן גם הביע תמיכה בהריסת גשר המוגרבים - המחבר בין רחבת הכותל להר הבית - חרף התנגדות ירדן. לדבריו, יש לקחת ברצינות את שקבע כי הגשר הנוכחי רעוע ומסוכן. "צריך להתנהל בזהירות ולגלות רגישות כלפי כל המקומות הקדושים ויחד עם זאת מדובר בריבונות ישראלית, אמר. "מהנדס העיר ירושלים, שאין לו דעה פוליטית, אמר שזו סכנת נפשות. המצב לא תקין. אני לא חושב שיש מישהו שסבור שלמחלקת ההנדסה של עיריית ירושלים יש מזימה פוליטית. צריך להבהיר שמדובר בחוות דעת הנדסית ושום דבר מעבר לזה".

Read this article in English: 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ