יעלון: חלק מהמזרח התיכון אינו בשל לדמוקרטיה

בתדרוך לכתבים זרים אמר עוד השר לנושאים אסטרטגיים, כי איראן תשיג גרעין תוך שנים בודדות ואף חודשים, וכי הוא לא צופה בקרוב התקדמות במו"מ לשלום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"המזרח התיכון לא צפוי להיות יציב בקרוב, ונהיה עדים לסכסוכים פנימיים במדינות סביבנו", כך אמר היום (שני) השר לנושאים אסטרטגיים, משה יעלון, בתדרוך שהציג לכתבים זרים. "אנו לא בטוחים שמה שאנו עדים לו עתה יביא לדמוקרטיה אמיתית".

"אנו חוששים מההתפתחויות בגלל הניסיון שלנו עם הפלסטינים" המשיך יעלון. "זה תהליך ארוך. אצל הפלסטינים, החמאס נבחר דמוקרטית ואז החל להרוג את יריביו ולהשליך אותם מהקומה ה-18 של בניין רב קומות. במזרח התיכון חלק מהמדינות אינו בשל לשלטון דמוקרטי. אי אפשר להשיג דמוקרטיה באמצעות בחירות, אלא בתהליך ארוך שמתחיל בחינוך לחופש, לסובלנות, זכויות, זכויות נשים וכו'. הלוואי ונזכה לראות דמוקרטיות, אך זה לא קורה בן לילה. כדי להתקדם לדמוקרטיזציה צריך להכין לכך את האוכלוסייה. באירופה לקח מאות שנים להגיע לכך".

בהתייחסו לסוגיה האיראנית, אמר השר כי איראן תוכל לבנות פצצה גרעינית תוך שנים ספורות ואפילו חודשים. "העולם צריך להטיל על איראן סנקציות נשכניות – מה שלא קורה עד עכשיו, וצריכה להיות על השולחן אופציה צבאית אמינה כמוצא אחרון, וכדי להימנע ממנה יש להדק את הסנקציות. עם זאת, על ישראל להיות מוכנה להגן על עצמה".

יעלון השמיע דברים דומים לדבריו של ברק אתמול בנוגע לסוריה: "שאלת הסתלקותו של אסד מהבמה היא שאלה של זמן והקזת דם. המצב הכלכלי של סוריה בהידרדרות וזה יכול להיות המפתח לכל התפתחות עתידית במדינה. שינוי משטר בסוריה יכול להיות סופו של ציר הרשע איראן-סוריה-חמאס-חיזבאללה, ואלו יהיו חדשות טובות".

על התערערות היחסים עם מצרים אמר יעלון: "יש לישראל יחסים אסטרטגיים עם הממשל המצרי. אנו מודאגים בנוגע למצב בסיני, אך יש לנו מגעים עם המשטר המצרי כדי להתמודד עם זה. אישרנו להם לפרוש יותר חיילים ממה שנחתם בנספח הצבאי של הסכם השלום, אבל עיקר הפעילות צריכה להיות מודיעינית - סיכולית".

יעלון גם אמר הוא לא צופה התפתחות משמעותית במו"מ עם הפלסטינים בעתיד הקרוב, ושהסכם הפיוס בין הפתח לחמאס הוא "יותר מצג שווא ממשהו מהותי". הוא טען שהקונפליקט לא נוגע להקמת מדינה פלסטינית, אלא הוא על עצם קיומה של מדינה יהודית.

"כל עוד הפלסטינים מחנכים את הדור הצעיר להרוג אותנו – אין סיכוי לשלום. כל עוד ישראל לא מופיעה בספרי הלימוד הפלסטיניים ודגל אש"ף מכסה את כל השטח מהנהר ועד הים – אין סיכוי לשלום. אצלנו לא מחנכים את הילדים להרוג פלסטינים או מתכחשים לקיומה של רשות פלסטינית במפות או בספרי הלימוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ