גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

מצב כלכלי רעוע, רצף של הפסדי עתק, עתיד לוט בערפל ומאבק קיומי מתמשך - אלה הם המוטיבים המלווים את ערוץ 10, מאז שעלה לאוויר בשנת 2002. לדברי בעלי המניות, סכום הפסדיו של הערוץ מסתכם ב-1.3 מיליארד שקלים. בשנת 2011 לבדה - בשל המשבר העמוק בשוק הפרסום - צפויים ההפסדים להיות, על פי הערכות, 40 מיליון שקלים.

לערוץ שלושה בעלי מניות, המרכזי שבהם הוא יוסי מימן, שבידיו 51% מהמניות. מימן נחשב לגב הכלכלי הבטוח של הערוץ במשך שנים. נוסף לערוץ, מצויה בשליטתו של מימן חברת אמפל, השותפה במיזם הגז המצרי. אולם לאחר המהפכה במצרים והפיצוצים בצינור הגז לאורך הגבול, נראה כי אמפל שרויה בחובות שאינם מאפשרים למימן להוסיף ולתפקד כפטרונו של הערוץ.

לצדו של מימן מחזיקים בערוץ גם רון לאודר וארנון מילצ'ן, כל אחד מהם אוחז בכרבע מהמניות. האחרון הכריז לפני כשלוש שנים כי הוא מושך את ידו ועוצר את הזרמת המזומנים לערוץ. לאחר מכן נותר לאודר כבעל המניות היחיד שהוסיף להזרים כספים לערוץ, ועשה זאת בפעם האחרונה לפני כארבעה חודשים. באחרונה התרבו הדיווחים על ניסיון להוסיף גורמים נוספים לבעלי המניות. בתחילה דובר על בעלי חברת הסלולר "אורנג'", אילן בן דב, ובאחרונה נראה כי איש העסקים חזי בצלאל מתקרב לחתימה על עסקה בערוץ.

עוד טרם עלייתו לאוויר של ערוץ 10, לווה הליך המכרז בהתנצחות משפטית בין הזוכה במכרז למפסידה. לאחר התהליך המשפטי נבחרו שתי זכייניות, במטרה לשחזר את מתכונת השידור בערוץ 2. אלא שאחת מהן לא עלתה לאוויר בסופו של דבר והשנייה, "ישראל 10", החלה לשדר לבדה, כשהיא מתקשה לייצר רייטינג תחרותי והרגלי צפייה חדשים.

ב-2003, בשל הפסדים כבדים, נכנס הערוץ להקפאת הליכים. האיום על קיומו הוסר רק ב-2004, כאשר בעלי מניות חדשים - רון לאודר ושלמה בן צבי - רכשו חלק גדול ממנו והרשות השנייה הפחיתה ממחוייבויות התוכן של הערוץ. אבל גם כאן לא הסתיימו התלאות: בשנים 2006-2004 צבר הערוץ חובות כבדים, ובשנת 2008 נמצא כי הוא חייב יותר מ-100 מיליון שקלים, אותם היה עליו להשיב לפני שזיכיונו יוארך. לאחר שהסדר בנושא נדחה, החלה הרשות השנייה בהיערכות לקראת מכרז חדש לערוץ.

בקיץ 2009 הודיע מימן כי הוא ובעלי המניות האחרים בערוץ לא יזרימו עוד כספים, ונראה היה כי עתיד הערוץ נחרץ. אלא שלאחר נמצא הסדר תשלום חובות מדורג, שאיפשר את הארכת זיכיון הערוץ בשנתיים, ומעבר לרישיון. הערוץ אמנם השיב את חובותיו לתוכן, אולם נותר חייב כ-60 מיליון שקלים תשלומי דמי זיכיון ודמי תמלוגים, העומדים כעת בפני המשך קיומו.

בעלי השליטה בערוץ - לחצו להגדלה

מקבוצת מרחב, בבעלותו של יוסי מימן, נמסר כי: "לאחר שבעלי המניות השקיעו 1.3 מיליארד שקלים בעשור על מנת לשמור על מקום עבודתם של 2,500 עובדים ישירים ועקיפים, הם מצפים שהממשלה תגלה גם היא אכפתיות. אף אחד לא מבקש ויתור על חובות, אלא דחייה בשנה. ענף הטלוויזיה הוא ענף אבסורדי: בעלי המניות קיבלו זיכיון מהמדינה להפסיד 1.3 מיליארד ובנוסף שילמו עוד 80 מיליון שקל מס הכנסה על הפסדים. במשך עשור היה ברור שהעסק לא מרוויח והם הוסיפו להזרים כסף, הם מצפים כעת שהממשלה תנהג באופן שיאפשר את המשך הקיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ