השלכות סגירת ערוץ 10 | שאלות ותשובות

האם ערוץ 2 יישאר לבד, מה יקרה להישרדות ומעושרות, מי ירוויח ואיך כל זה ישפיע על ההכנסות המידלדלות מפרסום

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

* האם יהיה קיים מעתה ערוץ 2 בלבד?

אם ערוץ 10 אכן יחשיך את המסך בתקופה הקרובה, ערוץ מסחרי אחד בלבד יפיץ את שידוריו (לצד ערוצים 1 ו-9). בהמשך ייתכן כי הדבר ישתנה, אם בשל כניסת מתחרים חדשים לתחום או בגלל מעבר של "רשת" ו"קשת" לרישיונות - צעד שיחייב אותן לעבור לערוצים נפרדים. קשת ורשת יצטרכו לעשות מהלך זה לכל המאוחר ב-2015. הדבר עלול להביא לצמצום משמעותי של מספר חברות החדשות בישראל.

* אילו שינויי חקיקה נוספים צפויים בקרוב בתחום?

החקיקה העיקרית שעל הפרק עוסקת בהרחבת מערך הדי.טי.טי (הממיר הדיגיטלי). במסגרת חקיקה זו, חבילת החינם שתוצע לאזרחים צפויה להתרחב מחמישה לכ-15 ערוצים בשנים הקרובות. תיקון חקיקה נוסף שהדיון עליו מתנהל בימים אלה עוסק בפיצול צפוי בין רשת לקשת ועתידה של חברת החדשות במקרה זה. לפי התיקון, שהגיש ח"כ רוברט אילטוב, קשת ורשת יורשו להחזיק יחד בחברה גם אם קשת תעבור לרישיון בעוד רשת תישאר בערוץ 2. המהלך יחזק מאוד את חדשות 2, שתשדר בשני ערוצים מדי ערב, ויסיר מעל קשת את הנטל הכלכלי בהקמת חברת חדשות נוספת. אולם יהיו אלה בשורות רעות לצופים: האינטרס הציבורי הוא ריבוי של חברות חדשות ולא צמצום במספרן.

* מה יקרה לתוכניות הערוץ?

5 תרחישים לעתיד ערוץ 10

סביר להניח כי תוכניות פופולריות, למשל חדשות הבידור עם גיא פינס, ימצאו אכסניה בערוץ אחר. ייתכן שגם מותגי תוכן נוספים של הערוץ, כמו "לילה כלכלי", "לונדון וקירשנבאום", "הישרדות" או "היפה והחנון" יזכו גם הם לבית חדש, וכך גם טאלנטים ועיתונאים מובילים, אך אין ודאות כזו.

* כיצד ישפיע המהלך על תחום התקשורת?

סגירה של ערוץ 10 תביא לפיטורי מאות עובדים באופן מיידי ולפגיעה בעבודתם של בעלי מקצועות רבים המתפרנסים משוק התוכן - מפיקים, שחקנים, תסריטאים, סוכנים, במאים, עורכים ועוד. מנגד, המהלך יביא לשיפור במצבו הכלכלי של ערוץ 2, שייהפך לאופציה הפרסומית היחידה כמעט בטלוויזיה (יחד עם ערוצים 9 ו-24). כתוצאה מכך עלולה לחול עלייה במחירי הפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ