עשרות פעילי ימין השחיתו בסיס ותקפו מח"ט; איש לא נעצר

הפעילים חדרו לחטמ"ר אפרים, השחיתו כלי רכב ויידו אבנים על מפקד החטיבה; אמש חצו את גדר גבול ירדן והתבצרו במבנה נטוש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עשרות פעילי ימין חדרו הלילה (שלישי) לבסיס החטיבה המרחבית אפרים, סמוך לקלקיליה, השחיתו כלי רכב צבאיים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים על מפקד החטיבה, אל"מ רן כהנא וסגנו, שדלת הג'יפ בהם נסעו נפתחה בכוח. סגן מפקד החטיבה נפצע קל לאחר שאחת האבנים פגעה בראשו. כוחות משטרה וצבא הדפו את המתפרעים, אך איש מהם לא נעצר. במקביל להתפרעות האלימה בבסיס, פעילי ימין ביצעו חסימות על כביש 55 ויידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטינים חולפים.

האירוע הלילה מהווה עליית מדרגה מבחינת פעולות הימין נגד צה"ל, הן מבחינת היקף המשתתפים בפעולה, והן משום שהמתפרעים עשו זאת בגלוי. האירוע התרחש, ככל הנראה, על רקע החשש של המתנחלים מפינוי מאחזים עד סוף מארס, כפי שהתחייבה המדינה.

דובר צה"ל, תת אלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר כי בשעות הלילה הגיעו לאזור כ-100 פעילי ימין והחלו ליידות אבנים לעבר פלסטינים וחיילי צה"ל שהיו באזור ולהצית צמיגים מחוץ לבסיס חטיבת אפרים. בהמשך השליכו המתנחלים אבנים לעבר מפקד הגדוד, מפקד החטיבה וסגנו שנכחו במקום. סגן מפקד החטיבה נפגע בראשו מאבן שהושלכה לעברו ונפצע באורח קל. תת אלוף מרדכי אמר גם כי על צה"ל להפיק לקחים ולברר מדוע לא נעצרו אנשים באירוע. לדבריו הרמטכ"ל שינה את סדר יומו כדי לדון בנושא.

בהמשך חדרו לבסיס כ-50 פעילי ימין, יידו אבנים לעבר הרכבים הצה"ליים שהיו במקום, והשליכו עליהם מיכלי צבע. בנוסף לכך, פיזרו המתנחלים מסמרים בדרכי הגישה לבסיס ובתוכו.

"מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל כפוף להוראות ולהנחיות הדרג המדיני, ימשיך לאכוף את החוק במרחב יהודה ושומרון בשיתוף מחוז שומרון ויהודה של משטרת ישראל והמנהל האזרחי, ולא יירתע מכל אלימות שתופנה כלפי חייליו. צה"ל רואה בחומרה רבה מעשים אלו אשר מכוונים כנגדו וכנגד חייליו, ומסיתים אותו מעיסוק במשימתו העיקרית - הגנה על אזרחי ותושבי המדינה. בצה"ל מצפים שהרבנים וראשי מועצת יש"ע יגנו בכל תוקף את ההתנהגות החמורה הזו", נאמר בתגובת צה"ל.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, טלפן הבוקר למפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא, ותקף בחריפות את הפגיעה בו וברכבו וההתפרעות בבסיס החטיבה. ״כמי שעומד בראש מועצת יש״ע אך לא פחות מכך כתושב הגזרה עליה אתה מפקד, אני יודע היטב איזו עבודה מסורה אתה והמפקדים והחיילים של חטיבתך עושים יום יום ולילה לילה למען ביטחוננו. מה שאירע אמש הוא מעשה שלא ייעשה, מביש וכפוי טובה. על המבצעים להסגיר עצמם ואם לא, יש לעצרם ולהביאם לדין״.

פעיל בנוער הגבעות אמר ל"הארץ" כי האחריות על החדירה לבסיס צה"ל והשחתת כלי הרכב של הצבא הם על הכתפיים של ברק, לדבריו. "במקום להרגיע את השטח ולהבטיח שיטפלו במאחזים כמו שהם מטפלים בבנייה הבדואית. הם יוצרים אפליה נגד המתיישבים ותחושת תסכול".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב החדשות והעדכונים מהארץ ישירות לפייסבוק שלכם

ההתפרעות בבסיס צה"ל התרחשה לאחר שמוקדם יותר הלילה עצרה המשטרה 17 פעילי ימין שהתבצרו אמש במבנה נטוש, כמה מאות מטרים מערבית לגבול ירדן, בין העצורים 3 קטינים. הצעירים, פעילי נוער הגבעות, ערכו בשנתיים האחרונות שורת פרובוקציות בגדה בקריאה לחזור לערים פלסטיניות. הם הסתננו ליריחו, שכם וחברון, ופונו פעם אחר פעם.

סמוך לשעה 18:00 כשהם מלווים במצלמות טלוויזיה, הגיעו הצעירים לאזור קאסר אל יהוד ששופץ ונוקה לאחרונה ממוקשים, כדי לאפשר פתיחתו למבקרים. אתר הטבילה של ישו נמצא כקילומטר ממזרח לגדר המערכת, ולמעשה זהו הגבול ביןישראל וירדן.

ב-9 בספטמבר התרחש אירוע דומה כשפעילי ימין חדרו למפקדת חטיבת בנימין וחיבלו ב-13 כלי רכב צבאיים. על כמה קירות בבסיס אף רוססו סיסמאות בגנות צה"ל בעקבות הריסת הבתים במאחז מגרון שהתרחש באותו שבוע. לאחר אירוע זה הגדירו גורמים בצה"ל את האירוע כחמור ביותר וחסר תקדים.

במהלך הלילה נכנסו חמישה חסידי ברסלב לקבר יוסף שבשכם. כניסתם נעשתה בלא נכנסו תיאום ובלא אישור. ככל הנראה, נורתה לעברם אש מכוחות הביטחון הפלסטינים.איש מהחסידים לא נפגע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ