נתניהו לצד ישראל ביתנו: הורה לש"ס לתמוך בחוק צהר

גורם פוליטי בכיר: פתרנו את אחד המשברים הקואליציוניים הקשים שהיו עלולים לסכן את ממשלת נתניהו; חברי ש"ס יפעלו לשכנע את הרב יוסף לתמוך בחוק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תומך בחוק צהר של ישראל ביתנו בעקבות דיל פוליטי שהושג ובמסגרתו התחייבה הממשלה לתמוך בחוק ותפעל לקידומו. על פי ההצעה, ועדת השרים לחקיקה תצביע כבר ביום ראשון הקרוב על הצעת החוק שיזמה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) וככל הנראה תאשר אותה. זאת במקום להעלות את החוק לקריאה טרומית.

המפלגה תכננה להעלות את החוק להצבעה מחר אף שלא קיבלה את תמיכת הממשלה, ולהעביר את החוק בקריאה טרומית ברוב שיושג בעזרת מפלגות האופוזיציה. אולם עד היום ועדת השרים לחקיקה נמנעה מלהצביע על החוק בלחץ הסיעות החרדיות. אתמול גיבש יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, דיל עם ש"ס וישראל ביתנו ולפיו חברי ש"ס ייפעלו לשכנע את הרב עובדיה יוסף לתמוך בחוק. בין אם תושג הסכמת הרב ובין אם לא, ההצעה תעלה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה וצפוי לה רוב. גם אם ההצבעה תידחה מסיבה כלשהי, או שלא יושג רוב, הצעת החוק תובא להצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי הבא, תוך מתן חופש הצבעה לחברי הקואליציה - מהלך הצפוי להבטיח לה רוב בכנסת. 

בעקבות הסיכום, התקיימה אתמול פגישה בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין שר הפנים, אלי ישי, במהלכה ביקש נתניהו מישי לפעול כדי להשיג את הסכמתו של הרב לחוק עד ליום ראשון הקרוב. מש"ס נמסר אתמול בתגובה כי :לש"ס אין התנגדות לחוק הזה, אלא לעובדה שחוקים מגיעים להצבעה ללא הסכמה מוקדמת איתנו".

גורם פוליטי בכיר שהיה מעורב במשא ומתן בין המפלגות, אמר אתמול כי "זה עלול היה להיות אחד המשברים הקואליציוניים של הממשלה הנוכחית. אם ישראל ביתנו היתה מובילה הצבעה מחר בניגוד לעמדת ש"ס, אין ספק שהדבר היה נגמר בפיצוץ".

קירשנבאום אמרה אתמול ל"הארץ" כי "המטרה שלי היא לנצח ולחוקק את החוק הזה. החוק הזה מאוד חשוב לי ולליברליות של מדינת ישראל. יכולתי להעביר את החוק בתמיכת האופוזיציה, אבל לא הייתי מקבלת את תמיכת הממשלה בהמשך כדי להשלים את חקיקתו. אני רוצה רוח גבית של הממשלה כדי לחוקק את החוק הזה עד הסוף, עד הקיץ הקרוב".

האיום שהשמיעה ישראל ביתנו בשבוע שעבר, ופורסם לראשונה ב"הארץ", ולפיו תביא מחר להצבעה את החוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואין, הכניס את המערכת הפוליטית לטלטלה. בנסיון למנוע משבר, ובעקבות בקשת ועדת השרים לחקיקה, התכנס אתמול במזנון הח"כים בכנסת שולחן עגול כדי להגיע לפשרה. סביב השולחן ישבו אלקין, קירשנבאום, שר הדתות יעקב מרגי, ח"כ אברהם מיכאלי מש"ס וח"כ עתניאל שנלר מקדימה, שיזם הצעת חוק זהה שכבר עברה בקריאה ראשונה בכנסת אך נתקעה בדיונים לקידומה בועדת הפנים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נציגי ש"ס ביקשו ארכה כדי לשכנע את הרב יוסף לתמוך בחוק. ש"ס הצביעה בעבר בעד החוק של שנלר ובתקופה האחרונה פעלה בנסיון לגבש הבנות שיאפשרו את קידומו. עובדיה יוסף נחשב לתומך בחוק של שנלר, בשל התיאום שהיה עד לאחרונה בין שנלר לרב שלמה עמאר בקידומו של הנוסח שהציע. על פי ההערכות, השינויים שהוכנסו על דעת הרבנים בהצעה של שנלר, הותירו כח רב יותר בידי הרבנות הראשית לטרפוד החלטות שנויות במחלוקת שקיבלו רבנויות בישובים השונים. ההצעה של קירשנבאום מעניקה לרבנויות הקטנות אוטונומיה מלאה בהחלטה על רישום הזוגות לנישואין. אלא שההצעה של שנלר נתקעה, בסופו של דבר, ולא מצליחה לגבש סביבה תמיכה מספקת להמשך קידומה. מרגי העריך אתמול בשולחן העגול שניתן יהיה לשכנע את עמאר ועובדיה יוסף לתמוך גם בהצעה של קירשנבאום.

אלקין, בעצמו אחד מיוזמי חוק קירשנבאום, אמר אתמול בעקבות השגת ההבנות, "אני שמח שעלינו על מסלול שיאפשר לנו להביא לפתרון הבעיה ולאפשר לפרוייקט החשוב של צהר לפעול במסגרת החוק ובלי התנכלויות, ובמקביל לפתור גם בעיה לציבור רחב מאוד שיוכל להתחתן אצל רב שבו נפשם חפצה. המהלך הזה הוכיח שהידברות בנושאי דת ומדינה ודיאלוג נכון יכוליםי להביא לפתרון בעיות יותר מאשר התלהמות. אני משבח את ישראל ביתנו וש"ס שהסכימו לגשת לנושא בדיאלוג ולא בכוחנות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ