תקיפת המח"ט

נתניהו זימן דיון חירום; שר הביטחון: טרור מתוצרת עצמית

לבני: אלימות המתנחלים "בהסכמה ובשתיקה של הממשלה". רה"מ: זה אירוע שראוי לכל גינוי; ח"כ כ"ץ: מי שפגע בצה"ל - פרובוקטור של השב"כ

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

במערכת הפוליטית הגיבו היום (שלישי) בחריפות לאירועי הלילה, בהם חדרו כחמישים פעילי ימין לבסיס החטיבה המרחבית אפרים, תקפו את מפקד החטיבה, פצעו את סגנו והשחיתו כלי רכב צה"ליים.

ראש הממשלה בנמין נתניהו  זימן דיון חירום על אירועי הלילה עם שר הביטחון, השר לביטחון פנים, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, אלוף פיקוד מרכז וגורמי ביטחון נוספים. "המצב בלתי נסבל", אמר נתניהו בפתח הדיון. "צריך לטפל בפורעים אלה ביד קשה יותר. מדובר בהתפרעות מקומית. לא נשלים עם מצב שבו פוגעים במפקדי וחיילי צה"ל ומפריעים להגן על אזרחי ישראל". הוא הנחה את מערכת הביטחון לפעול בתקיפות נגד פעילי הימין שתקפו הלילה חיילים וקצינים בחטיבת אפרים. "זה אירוע שראוי לכל גינוי", אמר נתניהו. "כוחות הביטחון צריכים להיות מרוכזים בהגנה על אזרחי המדינה ולא בהפרות חוק מקוממות שכאלה.", אמר ראש הממשלה.

מלשכת שר הביטחון אהוד ברק נמסר כי הוא "רואה בחומרה רבה את סדרת הפעולות האלימות שבוצעו הלילה על ידי קבוצות עבריניות של קיצוניים באיו"ש, פעולות הנושאות אופי של טרור מתוצרת עצמית שאין לקבלו". השר הוסיף כי הנחה את צה"ל לפעול בכל האמצעים על מנת לבלום את התופעות הללו. לדבריו, הוא "נחוש לפעול לעקירת התופעות הללו וקורא להנהגת ההתיישבות באיו"ש ולחברה כולה, להוקיע מעשים נפשעים אלה שאין להם מקום בחברה מתוקנת וחפצת חיים".

פלסטיני שרכבו נרגם אמש מגיש תלונה בחטמ"ר בנימיןצילום: דניאל בר און

  נשיא המדינה אמר הבוקר כי "על מקרים כאלו נאמר- מהרסיך ומחריביך ממך יצאו. זה אחד האירועים החמורים שידענו. הוא מהווה חציית כל הקווים האדומים. זה עלבון שזרקו אבנים על חיילי צה״ל שמגנים עליהם יום ולילה ופצעו קצין צה״ל. אסור שאירועים כאלה יחזרו בארץ הזו ויש למצות איתם את מלוא חומרת הדין. לא ניתן שמתפרעים ישתוללו, יכתיבו את סדר היום, ימיטו בושה על מדינת ישראל ויפגעו ביחסינו עם הפלשתינאים, הירדנים ושכנינו האחרים. ״ הנשיא הדגיש כי: ״מאיתנו, ממדינת ישראל, יוצאים אנשים שמביאים כבוד, הישגים אולימפיים ופרסי נובל ומיעוט קיצוני מביא בושה ומסב נזק רב למדינה. לא ניתן להם להכתיב את הטון", אמר פרס.

  גם המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, הגדיר את האירועים הלילה כ"טרור". לדבריו,  "ההשתוללויות האלימות הלילה ברחבי יהודה ושומרון הם מעשי טרור מסוכנים שמערערים את שלטון החוק בישראל, ומחובתנו להילחם בכך בכל האמצעים ובאפס סובלנות. מדובר בפורעים אלימים אשר פוגעים גם בשמה הטוב של מדינת ישראל ובדת היהודית, ומקומם מאחורי סורג ובריח. על כוחות הביטחון להביא את הפורעים לדין בהקדם. ברצוני לחזק את ידי מפקד החטיבה המרחבית, סגנו ושאר חיילי צה"ל בשליחותם".

  יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין אמר כי "מעשה זה מחבל במטרתם של מתיישבי ארץ ישראל ההולכים לפני המחנה. אין סכנה גדולה יותר למפעל ההתיישבות ולזכותנו להיאחז בארץ מאשר אותם פורעי חוק".

  יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) גינה גם הוא את האירועים ואמר כי "כל מי שפוגע בצה"ל, בחייליו ובקציניו, אינו קשור עם ההתיישבות אלא דווקא מבקש להרע לה" אולם בניגוד לרובם המוחלט של הדוברים טען כי "כמו בעבר, בימי אבישי רביב וארגון "אייל", מי שפגע בצה"ל הוא פרובוקטור שתול של השב"כ הנשלט על ידי השמאל הראדיקלי. מטרתו להשחיר את פני ההתיישבות כדי להכשיר הריסת יישובים כתוכניתו ומאווייו במשך שנים רבות של אהוד ברק".

  ראש האופוזיציה ציפי לבני הגיבה אף היא לאירועים ואמרה כי "אלימות המתנחלים במחנה צה״ל היא עוד שלב בהקצנה שעוברת על ישראל בהסכמה, בשתיקה ובקריצה של ממשלת נתניהו במישרין או בעקיפין. הסכמה עם הצעות חוק קיצוניות, שתיקה מול רבנים קיצונים וקריצה לשותפים קואליציוניים הם הקרקע לגידולי הפרא. יש לפעול בנחרצות לאכיפת החוק ולא לתת לקבוצה קיצונית לקבוע את גורלנו", אמרה לבני.

  יו"ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת שאול מופז, קרא "לשב״כ ולמערכות הביטחון להגיע לכל אחד ואחת מהמעורבים ולהביא אותם למשפט באשמת פגיעה בביטחון המדינה. יש להפעיל יד קשה כנגד אלו הפועלים כנגד כוחות צה״ל ללא פשרות. זו התנהגות שערורייתית שיש לשים לה סוף. בלי אבל, בלי לגמגם ובלי לעצום עיניים. מי שמרים ידו על חייל, תהיה דרגתו אשר תהא, צריך לשלם מחיר כבד מאוד. המציאות שבה קבוצות הקיצוניים ביהודה ושומרון עושים ככל העולה על רוחם צריכה להסתיים היום", אמר מופז. ועדת החוץ והביטחון תדון בנושא זה בימים הקרובים.

  השר מתן וילנאי הגיב לחדירת פעילי הימין לבסיס צה"ל ואמר בראיון לגלי צה"ל כי "מדובר במחבלים יהודים" הוא הוסיף כי הוא מחכה לשמוע האם רבני יש"ע יגנו את המעשים הנפשעים הללו.

  עשו לנו לייק וקבלו את כל העדכונים היישר לפייסבוק

  יו"ר הבית היהודי, שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, אמר כי "הלילה נחצה קו אדום. עלינו להקיא מתוכנו את גידולי הפרא, שבשם קדושת האדמה מוכנים לחלל שם שמיים ולנקוט בפעולות טרור נגד חיילי צה"ל". ח"כ מיכאל בן ארי קרא לראש הממשלה לצנן את רוחות ההסתה נגד המתיישבים. "צריך להוציא את צה"ל מחוץ למגרש ולא להשתמש בחיילים לפינוי יהודים", אמר בן ארי.

  יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, טלפן הבוקר למפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא, ותקף בחריפות את הפגיעה בו וברכבו וההתפרעות בבסיס החטיבה. ״כמי שעומד בראש מועצת יש״ע אך לא פחות מכך כתושב הגזרה עליה אתה מפקד, אני יודע היטב איזו עבודה מסורה אתה והמפקדים והחיילים של חטיבתך עושים יום יום ולילה לילה למען ביטחוננו. מה שאירע אמש הוא מעשה שלא ייעשה, מביש וכפוי טובה. על המבצעים להסגיר עצמם ואם לא, יש לעצרם ולהביאם לדין״.

  פעיל בנוער הגבעות אמר ל"הארץ" כי האחריות על החדירה לבסיס צה"ל והשחתת כלי הרכב של הצבא הם על הכתפיים של ברק, לדבריו. "במקום להרגיע את השטח ולהבטיח שיטפלו במאחזים כמו שהם מטפלים בבנייה הבדואית. הם יוצרים אפליה נגד המתיישבים ותחושת תסכול".

  גם חלק מרבני הציונות הדתית הגיבו לאירועי הלילה. הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, העומד בראש ישיבת איתמר, אמר כי אם המציאות הזו תימשך הוא ישקול לעזוב את מקומו. הרב חיים דרוקמן אמר כי הרב חיים דרוקמן יש למצות עם האחראים את הדין. "התורה אוסרת את זה ושאף אחד לא יתעטף בשום אצטלה. זה מעשה שטן", אמר מי שנחשב לאחד הרבנים המשמעותיים בציונות הדתית.

  בהכנת הכתבה השתתפו חיים לוינסון יהונתן ליס ואופיר בר זהר

  Read this article in English: Netanyahu calls urgent meeting after rightists attack IDF base

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ