תקיפת החיילים |

אזלת ידם של המשטרה ובתי המשפט

הצבא לא מוסמך לעצור אזרחים. רשויות החוק מתרפסות בפני הימין הקיצוני ובמערכת הביטחון חוששים מהיום בו אזרח ישראלי יפתח באש על חייל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

כפי שהדברים עומדים כעת בין צה"ל לשוליים המתרחבים של קיצוני המתנחלים, ה"קו האדום" היחיד שטרם נחצה הוא שאזרח ישראלי יפתח באש חיה על חייל צה"ל ויש מי שחושש במערכת הביטחון שהיום בו זה יקרה כבר לא רחוק.

לפני שמזדרזים לקרוא לתקיפה לפנות בוקר של מפקד חטיבת אפרים, אלוף משנה רן כהנא, וסגנו, "הסלמה" ביחסי הצבא והמתנחלים בגדה, חשוב להדגיש שלא מדובר במצב חדש. כבר כמה חודשים ששוררת אלימות גלויה בין קבוצות "תג מחיר" המתרכזות סביב המאחזים הבלתי-חוקיים לבין כוחות צה"ל המופקדים באופן רשמי על ביטחונם. אבנים ואפילו בקבוקי תבערה על רכבי סיור של צה"ל ומג"ב, מצידם של מתנחלים כבר אינם אירוע נדיר ועימותים פיזיים המגיעים לכדי מכות גם הם כבר הפכו כמעט לשגרתיים. פגיעה בבסיס של חטיבה מרחבית כפי שקרה אמש כבר היה לנו לפני כמעט שלושה חודשים, גם הכאת חיילים על ידי תושבי המאחזים בגוש שילה אירעה לפני יותר מחודשיים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והחדשות אליכם לפייסבוק

אחד ממפקדי החטיבות המרחביות אמר לא מזמן ש"אני משקיע יותר זמן בשיחות עם רכזי השב"כ של המחלקה היהודית ממה שאני עושה עם הרכזים הממונים על סיכול טרור פלסטיני". מרבית עמיתיו מעידים על עצמם שבשנתיים האחרונות, עם ירידת כמות הפיגועים ושיפור התיאום הביטחוני עם מנגנוני הביטחון הפלסטיני, ובמקביל, עליית הרף המתמדת בפיגועי "תג מחיר", הפכה את ההתמודדות עם הטרור היהודי לעיסוק מרכזי ששואב את מירב המשאבים והזמן העומדים לרשותם. אם עד לפני כחצי שנה, כוחות הביטחון פעלו למנוע את הפגיעות באזרחים פלסטינים ורכושם, כעת הם נדרשים גם להגן על עצמם מפני זעם המתנחלים.

מכיוון שחיילי וקציני צה"ל אינם מוסמכים לבצע מעצרים של אזרחי ישראל, המשך ההשתוללות מעידה מעל לכל על אזלת ידו של מחוז ש"י במשטרת ישראל ורפיסות כמעט לא-מובנת של בית המשפט בבואם להאריך מעצרים ולגזור דין על מתנחלים מתפרעים. כך נוצר המצב האבסורדי אמש שצה"ל הדף חמישים מתפרעים יהודים מבסיס חטיבת אפרים אבל לא היה שם מי שיעצור אותם ויוביל אותם לחקירה, מכיוון שהמשטרה לא הגיעה.

במצב העניינים הנוכחי, הנשק העיקרי של סיורי צה"ל בארץ המאחזים הפך להיות מצלמת הווידאו, מתוך תקווה שלפחות עדות מצולמת תוביל לפתיחת חקירה ומעצרים. בינתיים אומר מפקד פלוגה המשרת בגדה, "אני חייב להסביר לחיילים שלי מדוע הם צריכים להמשיך ולשמור על מי שמכים אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ