חיים לוינסון

ראש ישיבת איתמר והרב הצבאי הראשי לשעבר, תת אלוף במיל' אביחי רונצקי, קורא לכינוס מיידי של כל ראשי המתנחלים כדי לדון באירועי הלילה, בהם תקפו פעילי ימין את מח"ט אפרים, אל"מ רן כהנא, חדרו לבסיס צה"ל שם התפרעו והשחיתו כלי רכב צבאיים. רונצקי אף אמר לערוץ 7 כי אם המצב יימשך הוא ישקול לעזוב את יישובי גב ההר. "הייתי בצבא בשכם מול ערבים מתפרעים והתיאורים היו דומים למה שקרה הלילה, צריכים לעצור את הדבר הזה באחת, אי אפשר להמשיך כרגיל. אני קורא לאנשי חינוך ביו"ש וביישובי גב ההר להתכנס ולראות מה עושים, זה בלתי אפשרי להמשיך ככה. אומר לך משהו מהבטן. אם המציאות הזאת תהיה שלטת כאן, אין לי מקום יותר כאן, לא אשאר במקום הזה".

רונצקי אמר בראיון כי "אין לי כמעט מילים על מה שקרה. האינפורמציה שלי מתבססת על שיחות שקיימתי עם המח"ט שהוא חבר אישי שלי, ועם ראש המועצה המקומית ששניהם אנשים אמינים בעיניי, והם נתנו לי תיאורים של מציאות שלא הייתה מעולם".

הרב אביחי רונצקי. זה לא רק חציית קו אדום, זה משהו חמור הרבה יותרצילום: מילרוד מוטי

הרב רונצקי סיפר כי התיאורים שהגיעו לאוזניו קשים. "רעולי פנים השתלטו על הציר הראשי וסיננו מכוניות תוך השלכת אבנים גדולות. המח"ט תיאר לי מקרה מזעזע - שהם פתחו את הדלת של הג'יפ וזרקו בלוק שעבר בינו לבין הנהג, זה היה יכול להרוג אותו. רעולי פנים שנוהגים כך זה משהו שלא היה בעבר מה עוד שהיה מדובר באלימות קשה ובמספר משתתפים גדול. גם הפריצה למחנה אפרים תוך עקירת שער וחבלה בג'יפים שנועדו לשמור עלינו זה מזעזע", אמר.

לדברי רונצקי, "זה לא רק חציית קו אדום, זה משהו חמור הרבה יותר. אם חפצי חיים אנחנו כחברה שגרה ביו"ש וכחברה ישראלית צריכים להתכנס כל ראשי ההתיישבות והחינוך ולטקס עצה איך ממשיכים הלאה, מה עושים עם התופעה הזאת שהולכת וגדלה ואין פוצה פה ומצפצף כלפי קבוצה גדולה כל כך של אנשים, אי אפשר להמשיך ככה".

הרב חיים דרוקמן התראיין בצהריים לרשת ב' והגיב גם הוא על אירועי הלילה. "אין מילים בפי כדי לגנות את מה שנעשה. קשה להאמין שיהודים עשו את זה. זה מעשה מחבלים. מה קורה כאן? צה"ל הוא האויב שלנו? עד לאן הידרדרנו? צריך למצות עם האחראים את הדין. התורה אוסרת את זה ושאף אחד לא יתעטף בשום אצטלה. זה מעשה שטן", אמר מי שנחשב לאחד הרבנים המשמעותיים בציונות הדתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ