תקיפת המח"ט |

היום כולם נזעקים, מחר הם ישכחו

גם הפעם לא ימוצה הדין וכשיחלוף גל הגינויים הכל יהיה כמקודם. חוסר האונים מסוכן במיוחד כי נדמה שהפעם מדובר במהלך מאורגן ומחושב

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משעות הבוקר מוצפות תיבות המייל. מכשירי הפקס בעיתונים כמעט קורסים תחת מבול ההודעות: נשיא המדינה מזועזע מחציית הקווים האדומים, השר בוגי יעלון מזהיר מ"מעשי טרור מסוכנים" של פורעים יהודים, ראש הממשלה הנחה את כוחות הביטחון להפעיל יד קשה, שר הביטחון יכנס דיון דחוף, ראש מועצת יש"ע טלפן לגנות. אפילו ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), "אב לשבעה קצינים ביחידות מובחרות", כפי שמקפיד לציין דוברו, אומר כי "כל מי שפוגע בצה"ל אינו קשור להתיישבות", אבל ממהר להזכיר באותה נשימה את תקדים אבישי רביב, ולהזהיר מפני "השב"כ, הנשלט על-ידי השמאל הרדיקאליסטי".

ובכל זאת, הנה ניחוש זהיר: בעוד יומיים, כשיחלוף גל הגינויים, הכל יהיה בדיוק כפי שהיה קודם. רשויות החוק בשטחים ימשיכו להפגין יחס סלחני כלפי הימין הקיצוני, ראשי המתנחלים (שחלקם נטלו חלק פעיל בקמפיין המכוער נגד המפקד הקודם של איו"ש, תת-אלוף ניצן אלון) יוסיפו לסגור עסקאות עם לשכת ראש הממשלה, ואילו קציני צה"ל ימשיכו להלך על קצות האצבעות כשמדובר באלימות מתנחלים.

פלסטיני שרכבו נרגם אמש מגיש תלונה בחטמ"ר בנימיןצילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נכון, אחת לכמה זמן מעז קצין בכיר, לרוב בטקס הפרידה שלו, להזהיר מפני "טרור יהודי" בשטחים. אבל בסופו של דבר, מדובר ברגעים חטופים של הרמת מסך, שבסופם העניינים חוזרים לתיקונם. כי עוד לא נולד התת-אלוף שלא רוצה להיות אלוף, או סגן-הניצב במשטרה שלא חולם להיות ניצב-משנה - ושניהם מודעים לכוחו הגדול של האגף הקיצוני בקרב המתנחלים, ובוודאי של הלובי הצעקני המייצג אותו בכנסת הנוכחית.

בפועל, היחס הזה משתקף גם באירועי הבוקר. אף שמדובר בהשתוללות גדולה בהיקפה, נעצר בהתקפה על חטיבת אפרים רק אדם אחד, ועוכבו לחקירה עוד שניים. מי שמאמין שדווקא הפעם ימוצה הדין עם המתפרעים, מוזמן להתעדכן מה התחדש בחקירת הצתות המסגדים בשומרון או לברר אם הוגש כבר כתב אישום בפרשת הצתת המסגד בכפר הבדואי טובא זנגרייה בצפון, הפעם הקודמת שבה ניעורו קברניטי המדינה מתרדמתם והנפיקו את הזעזוע המתבקש. האמת העגומה היא שמערכת האכיפה בשטחים חסרת אונים מול ההתקפות, שגורמי החקירה (החטיבה היהודית בשב"כ ומחוז ש"י במשטרה) מתקשים לאסוף ראיות שיעמדו במבחן בתי המשפט - ושהשופטים עצמם נוטים לגלות יחס סלחני כלפי חשודים יהודים שפעלו על רקע אידיאולוגי, ביתר שאת כשמדובר בעברייני ימין.

אירועי הבוקר צריכים להדליק (עוד) נורה אדומה, לא רק בשל היקפם - בצה"ל מדברים על מאות צעירים שנטלו חלק בהשלכת אבנים על מכוניות פלסטיניות ליד רמת גלעד - אלא גם משום שיש הפעם סימנים רבים למהלך מאורגן מאחוריהם. ממבט ראשון, נראה לכאורה כי מטה אחד מכוון את ההתפרעות ברמת גלעד, את הפריצה לחטיבת אפרים, את ההסתננות לאתר הטבילה בנהר הירדן ואת הכניסה לקבר יוסף. כל זה נעשה בעיקר כדי לבסס הרתעה, לקראת פינוי שלושת המאחזים בגדה בתוך שלושה שבועות, שעליו הודיעה המדינה לבג"ץ.
לפני כמה חודשים השקיעו כוחות הביטחון מאמץ עצום בהכנות להתלקחות אפשרית בגדה בספטמבר, על רקע הפנייה הפלסטינית לאו"ם. ההסלמה, כידוע, לא הגיעה ותהליך ההכנות המפורט "זרעי קיץ", בקושי הוצא אל הפועל. היום, לפחות, נראה שהסכנה הגדולה ביותר לשקט היחסי השורר עדיין בשטחים נשקפת לא מהצד הפלסטיני, אלא מפרובוקציות חסרות אחריות בקצה הקנאי, המטורף, של מחנה הימין הישראלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ