סער: מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון תהיה סכנה לישראל, יש לחשוב על חלופות

שר החינוך אמר כי הקמה של מדינה פלסטינית לא תסיים את הסכסוך אלא רק תהווה "שיפור עמדות" לקראת המשכו

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שר החינוך גדעון סער אמר אחר הצהריים (שלישי) בסיור בשומרון כי מדינה פלסטינית לא תוביל לסיום הסכסוך, ותהווה סכנה למדינת ישראל. לדבריו, "התחזקות האיסלאם הרדיקלי באזור וההתפתחויות בשומרון, לרבות ההתנהלות החד צדדית של הפלסטינים בזירה הבינלאומית, מחייבת את ישראל להציב סימני שאלה באשר לנכונות להקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון. הקמת מדינה פלסטינית תהיה מהלך רב סכנות לישראל ותהיה מדינה אירדנטית, ומקפצה להמשך הסכסוך מעמדות משופרות לערבים".

שר החינוך המשיך ואמר כי "ישראל היום קרובה למצב שהיא מוקפת בבסיסי טרור. בעקבות הנסיגה מלבנון, בעקבות הנסיגה מעזה, וגם במרחב סיני שפונה בהסכמים עם מצרים מתחזקים גורמי הטרור. אסור להגיע למצב שגוש דן יהיה מאוים על ידי שומרון, יהודה ובנימין. לא נסכן את ביטחון ישראל על בסיס תפיסות מופשטות, אשליות ומשאלות לב לא מציאותיות". סער אמר את הדברים בטקס חנוכת בניין חדש למעונות סטודנטים במרכז האקדמי אריאל, אותו כינה כ"עוגן חשוב לחיים יהודיים בלב השומרון".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והחדשות אליכם לפייסבוק

סער התייחס בדבריו גם לנסיגה מרצועת עזה. לדבריו, "הגיע הזמן להתנתק מהתפיסה ששלום קשור לגירוש ועקירת יהודים מבתיהם. רק לפני שש שנים נסוגנו מעזה וצפון השומרון, עקרנו מחנות צבאיים, ונהננו בעקבות זאת מתדמית בקרב מדינות המערב באשר להיותנו מדינה שוחרת שלום - למשך כשבוע. לדבריו, ישראל צריכה לחשוב על חלופות לעיצוב מערכת היחסים בינה לבין שכניה. "צריך ללמוד לקחים לגבי שיקול דעתנו בדברים שקשורים לעתידנו ולאינטרסים שלנו", אמר.

גדעון סער באתר שילה הקדומה בשומרון

מוקדם יותר, בסיור בתל שילה הקדומה שבשומרון, הכריז סער על הוספת שילה לרשימת האתרים בהם מבקרים תלמידי בתי הספר, זאת לאחר שבעבר כבר הוסיף למפת הסיורים הלימודיים את מערת המכפלה. סער כי הוא "שמח שכבר היום מגיעות לכאן קבוצות של תלמידים, אך בעזרת השם יגיעו יותר. טוב להגיע להתיישבות. טוב שההתיישבות פורחת. אני מדגיש - כפי שהדגשתי בנוגע לקרית ארבע - תמיד יהיו יהודים בשילה. אסור להשלות את הערבים כאילו יום אחד לא יהיו כאן יהודים. יהודים תמיד יחיו כאן וכל אשליה אחרת תהווה מכשול בדרך לשלום. אני מכיר התנגדויות לחפירות, והן מעידות על אי רצון לחשוף את השורשים שמגלים את האמת".

לדבריו, המהלך הוא "המשך הקו שלנו להנגשת הדור הצעיר לשורשינו ההיסטוריים ותקומתנו הלאומית. האתר הזה יהיה על מפת הסיור הלימודית במערכת החינוך. נקדם את הנושא הזה כפי שעשינו במערת המכפלה ובעיר דוד".

Read this article in English: Israel Education Minister: Palestinian state in West Bank 'dangerous move'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ