נתניהו: "התקיפה של חיילים וקצינים על ידי אזרחי ישראל - שבירת כלים"

הרמטכ"ל: "זהו אבסורד בלתי נתפס שצה"ל מתגונן מפני עמו". לבני תקפה את נתניהו מוקדם יותר: "הוא מתכחש לכך שמדובר באידיאולוגיה"

אופיר בר-זהר, יאיר אטינגר והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר, יאיר אטינגר והארץ

ראש הממשלה נתניהו גינה הערב (שלישי) את התנפלות פעילי הימין על חיילים וקצינים בשומרון "שבירת כלים". לדבריו, "אני מתכוון להלחם בכל העוצמה העומדת לרשותי כראש ממשלת ישראל. אנחנו נרחיק מהשטח פורעים, נמגר את הפגע הרע הזה.

בכנס של המכללה לביטחון לאומי בבנייני האומה בירושלים אמר נתניהו: "היום קיימתי ישיבה עם ראש השב"כ, המפכ"ל והרמטכ"ל וביקשתי משר הביטחון להגיש עוד השבוע תכנית לטיפול ביד קשה נגד הפורענות הזו. אני מאמין שצריך לעצור דברים רעים שהם קטנים".

הרמטכ"ל בני גנץ התייחס גם הוא לדברים בכנס. "צה"ל המגן על עמו מצא עצמו מתגונן מפניו. זהו אבסורד בלתי נתפס, זוהי מציאות בלתי סבירה ומסוכנת. אני מקווה כל ימוצה הדין עם העבריינים ואני משוכנע כי הנהגת המדינה והגופים האחראים לכך יעשו כל שנדרש למיצויו של דין זה".

מוקדם יותר הערב תקפה יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני בחריפות את נתניהו על רקע התפרעות פעילי הימין בבסיס צה"ל הלילה. "כאשר ראש הממשלה אומר בעקבות האירועים שמדובר בעניין של אכיפת חוק ולא באידיאולוגיה - הוא עושה זאת כי לא נוח לו להתמודד עם שותפיו הטבעיים", כך לבני בהודעה שפורסמה מטעמה.

"יש היום גל, שהממשלה שותפה לו, שבא לידי ביטוי בחקיקה בכנסת ובויכוח על מקור הסמכות בישראל וצריך לעצור אותו. האמירות שמדובר בתג מחיר או אירוע בודד הן טעות - זה מאבק על הציונות ועל פניה של ישראל ומי שנוהג באלימות ומכה קצינים וחיילים עושה זאת גם על רקע אווירה מסוימת בכנסת. עלינו להילחם בקבוצה הקיצונית שמנסה להשתלט בכוח על כולנו", דברי לבני.

מוקדם יותר הערב, במהלך דיון מליאה מיוחד לציון 50 שנה למשפט אייכמן, אמרה לבני כי
"ישיבה זו של הכנסת לא נועדה לעסוק באדולף אייכמן...הישיבה הזו התכנסה כדי לעסוק בהיסטוריה וכדי להפיק לקחים לעתיד. אי אפשר לדבר על העתיד בלי לדבר על מה שקרה היום. היום נפגעו מח"ט וסמח"ט בצה"ל כשהסמח"ט קיבל אבן בראש מיהודי ישראלי שקרא לו נאצי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

לדברי לבני, "היום התברר שהגל האידיאולוגי הקיצוני ששוטף את ישראל מבקש לפגוע ופוגע גם בחיילי וקציני צה"ל...לא כל המתנחלים שותפים לאידיאולוגיה הזו, רובם לא. אבל אלו שכן רוצים לכפות עלינו הרוב הציוני את האידיאולוגיה שלהם בדרכים אלימות - גם בפגיעה בדבר החשוב לנו ביותר בחברה הישראלית – צה"ל".

גם ח"כ ניצן הורוביץ תקף את נתניהו: "במשך שנים מתנחלים מתפרעים והממשלה מעודדת אותם בעצימת עין, כי זה היה מכוון בעיקר נגד פלסטינים ורכושם. עכשיו הם נושכים את היד שמפרנסת ומגנה עליהם ותוקפים את צה"ל. נתניהו וליברמן וחבורת הקיצונים שמקיפה אותם אחראים להפקרות הזו. הם זרעו רוח ועכשיו כולנו קוצרים את הסופה".

איגוד ישיבות ההסדר גינה היום את מה שכינה "המעשים הנפשעים" שנעשו בשומרון. במכתב שעליו חתומים חברי הנהלת האיגוד, בראשם הרב חיים דרוקמן מאור עציון, נכתב כי "כל התעמתות פיסית או מילולית עם צה"ל, מפקדיו וחייליו, היא חמורה ביותר וראויה לכל גינוי מי שעשו מעשים אלו פגעו בבסיס החיים המשותפים של עם ישראל בארצו".

יו״ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, שוחח היום עם מח"ט אפרים אלוף משנה רני כהנא, והביע בפניו את מה שהגדיר "תחושת הבושה" שהוא וחבריו חשים אל מול ההתנהגות של "נערים פורעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ