משבר גשר המוגרבים

השרים בחרו לשפץ ולא להרוס, בעירייה זועמים: "הממשלה הפגינה אזלת יד"

שרי השמינייה החליטו להימנע מהרס הגשר עליו עולים יהודים ותיירים זרים להר הבית בשל הרגישות המדינית, עיריית י-ם הגיבה בביקורת חסרת תקדים

ברק רביד
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ניר חסון

פורום שרי השמינייה החליט הערב (שלישי) לעכב עד הודעה חדשה את הריסת גשר מעלה המוגרבים שמחבר בין רחבת הכותל להר הבית. לדברי פקיד ישראלי בכיר, שרי השמינייה החליטו לבצע שורה של פעולות שיגבירו את רמת הבטיחות של הגשר, בצורה שתאפשר את פתיחתו מחדש ליהודים ותיירים זרים עוד השבוע.

בדיון השמינייה הוחלט כי לאור הרגישות הרבה של הנושא והחשש להגברת המתיחות מול הפלסטינים, ירדן והעולם הערבי בכלל, לא ייהרס הגשר בשלב זה. לחילופין יטופלו חלק מהמפגעים בגשר עליהם התריע מהנדס עיריית ירושלים.

המפגע העיקרי שיטופל יהיה הבטיחות של גשר העץ מפני שריפה. בסיוע מומחים יעבור הגשר הכשרה שתקטין את הסיכון להתלקחות אש ויוצב בקרבת מקום רכב כיבוי בכוננות. במקביל, יבוצעו עבודות לחיזוק הגשר וייצובו והפיכתו למבנה קבוע. לדברי פקיד ישראלי בכיר, כל העבודות שיבוצעו במקום יתואמו בצורה הדוקה עם ממשלת ירדן. גשר המוגרבים הוא שער הכניסה היחידי של לא-מוסלמים להר הבית ודרכו עולים, בשעות מוגדרות, תיירים מחו"ל ויהודים שמבקשים לבקר בהר.

גשר המוגרביםצילום: פתאל מיכל

עיריית ירושלים הביעה תמיכה בפיתרון שחשף היום אמנון אברמוביץ בערוץ 2, לפיו הגשר הקיים יתוקן ולא יוחלף, אך תקפה את הממשלה על התנהלותה בפרשה. "החלטת הממשלה לחזק את הגשר ולתקן את ליקויי הבטיחות בו בהתאם להנחיות מהנדס העיר ממלאת את דרישתה הראשונית של העירייה להבטיח את שלומם של המשתמשים בגשר וברחבת הכותל ולמנוע סכנת התמוטטות או דליקה.לכשיוגשו התוכניות לשיקום הגשר הן תיבחנה ע"י מהנדס העיר שיקבע את ההנחיות הסופיות לביצוע", נכתב בהודעה שפרסמה העירייה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והחדשות אליכם לפייסבוק

עם זאת הביעה העירייה ספק רב שהתכנית תיושם בזמן, ותקפה את הממשלה. "יש להצטער על אזלת היד שהפגינה ממשלת ישראל בטיפול במפגע המכוער והרעוע בלב רחבת הכותל ובכניסה להר הבית . בהליך נכון של קבלת החלטות למימוש הקמת הגשר בהתאם לתכנית המאושרת ניתן להגיע לפתרון הנכון והראוי של הצבת גשר קבוע ובטוח, בדיוק במקום בו עמד הגשר הישן שנים ארוכות. ראש העיר הביע חשש כבד שבהתנהלות הנוכחית של הממשלה הגשר לא יושלם בעתיד הנראה לעין ושהסטטוס קוו שהופר ברחבת הכותל לא יחזור למצבו הקודם".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ