מסתערבים חטפו תושב רפיח כדי להשיג מידע על שליט

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בספטמבר 2007 חטף כוח מסתערבים ישראלי את מהאווש נעימאת אל קאדי, תושב רפיח שהועמד למשפט בישראל על מעורבות עקיפה בחטיפת גלעד שליט. כך הותר אתמול לפרסום. מיד לאחר חטיפת אל קאדי החליף החמאס את מקום המסתור שבו הוחזק שליט. החמאס גם השקיע מאמץ גדול לחשוף קבוצת משתפי פעולה שסייעו, לטענתו, בלכידת אל קאדי ושכמה מהם נמלטו מהרצועה ומהמשפט הצבאי הצפוי להם.

בעקבות עסקת טיעון חזר בו אל קאדי מכפירתו בהאשמות, והמדינה הגישה נגדו כתב אישום מתוקן שעולה ממנו שלא היה מעורב ישירות בחטיפת שליט ולא ידע היכן הוא נמצא. לפי כתב האישום, בספטמבר 2005 הורו גדודי עז א-דין אל קסאם לאל קאדי לאתר ולרכוש חלקת אדמה מתאימה לחפירת מנהרה שתגיע לעמדת צה"ל ליד הגבול. דרך מנהרה זו יצאו חוטפי שליט. אל קאדי שוחרר בעסקה לשחרור שליט, באוקטובר השנה.

באפריל 2011 ביקש "הארץ" מבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בהרכב שגזר את דינו של אל קאדי, להתיר את פרסום המידע. המדינה הציעה תחילה לפרסם רק את כתב האישום המתוקן ואת גזר הדין. אבל "הארץ", באמצעות עורכי הדין נתנאל חי וטל ליבליך ממשרד ליבליך-מוזר, סירב להסתפק בפרסום פרטים אלו. אתמול כאמור, לפני הדיון בבית המשפט, הודיעה המדינה שהיא מסירה את צו איסור הפרסום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נעימאת אל קאדי

הצו הוצא לאחר מעצר אל קאדי, אף שפרטי חטיפתו לא היו סוד ברצועת עזה. התקשורת הפלסטינית וארגוני זכויות אדם דיווחו עליה בהרחבה והסתמכו על דברי עדי ראייה, בהם אשתו וילדיו. גם בתקשורת בעברית אוזכרה מדי פעם העובדה שנעצר חשוד במעורבות בחטיפת שליט. עם שחרורו, רואיין אל קאדי, המוגדר "מפקד בגדודי עז א-דין אל קסאם" באמצעי תקשורת ערביים רבים. בראיונות תיאר בפרוטרוט את חטיפתו.

ביוני 2010 ביקש "הארץ" לעקוב אחר טיפול משרד המשפטים בתלונה של "הוועד הציבורי בישראל נגד עינויים", על עינויים קשים שעבר אל קאדי בחקירתו. בשל הצו, הפרסום לא התאפשר.

מהדיווחים לאחר חטיפתו, מדבריו לעורכי הדין ומהראיונות שנתן כששוחרר, עולה שאל קאדי נחטף על ידי שישה מסתערבים, לפחות, חמושים ולבושים במדי הכוח הביצועי - הכוח המשטרתי שהקים החמאס עוד טרם הגיע לשלטון.

ב-7 בספטמבר 2007 שבו אל קאדי, אשתו וכמה מילדיו מחלקת אדמה שהם מעבדים לביתם בשכונת אל סלאם במזרח רפיח. אל קאדי הבחין בזקן שהחזיק במקל ובסל ירקות שמעד ונפל ליד מכוניתו הנוסעת. אל קאדי בלם, יצא מהמכונית, ואז הופיעו ששת החמושים, הקיפו אותו, הכו אותו ושיתקו אותו בשוקר חשמלי. בה בעת הוצאו בני המשפחה מהמכונית. אל קאדי, אזוק ובעיניים מכוסות בפלנלית, הועלה אליה וחוטפיו הסיעו אותו לשדה התעופה ההרוס של רפיח. שם הבחין בכלי רכב צבאיים רבים. הוא הועבר לאחד מהם והוסע למתקן חקירה של השב"כ במקום לא ידוע. שם, במשך כעשר שעות, ניסו חמישה חוקרי שב"כ לחלץ ממנו תשובה לשאלה יחידה אחת - איפה נמצא שליט. בכל פעם שענה שאינו יודע, הוא הוכה. החקירה נמשכה עוד כשבועיים במתקן השב"כ בכלא אשקלון (שקמה) וכללה שיטות שבג"ץ אסר עליהן.

Read this article in English: Israel publicizes 2007 arrest of alleged Shalit kidnapping accomplice

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ