הישגים קלושים לצוות המשטרתי למאבק בתג מחיר

למרות חקירה עיקשת נגד פעילי ימין קיצוני, לא מצליח הצוות לספק תוצאות. הכשל העיקרי: דיבוב נערי הגבעות ששומרים על זכות השתיקה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שוטר 255, מהיחידה הסמויה של המשטרה, היה עסוק בחודשיים האחרונים במעקב אחרי ח', נערה בת 17 המתגוררת בגבעות יהודה ושומרון. חוקרי היחידה קיוו שח' תוביל אותם למעורבים בשורה של הצתות מסגדים בגדה ובגליל בשנתיים האחרונות, אך לשווא. בסופו של דבר, הניב המעקב סעיף בודד בכתב האישום שהוגש נגדה בגין ניסיון לעקור לוחית זיהוי של ניידת משטרה בירושלים.

המקרה של ח' אינו יוצא דופן. לא פחות מ-30 שוטרים מיחידות העילית של המשטרה מנהלים בשלושת החודשים האחרונים חקירה עיקשת נגד פעילי ימין קיצוני, האחראים לשורה של מקרי אלימות וונדליזם כלפי פלסטינים וכוחות צה"ל בגדה. הצוות המיוחד הוקם בהוראת מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, בעקבות השחתת כלי רכב צבאיים בבסיס חטמ"ר בנימין בספטמבר האחרון. היחידה המרכזית של מחוז ש"י, שטיפלה עד כה בחקירה ללא הצלחה רבה, זזה הצדה. חוקרי השב"כ, שכשלו גם הם במעצרים שביצעו, לקחו צעד אחורה וכעת הם מתמקדים במישור המודיעיני.

מאז החל הצוות לפעול, מגלים חבריו פעלתנות רבה. כל תיקי החקירה הישנים הקשורים בימין הקיצוני, גם אם בעבירות קלושות, נסרקים מחדש.

החוקרים והבלשים מנסים לאתר ראיות חדשות, בין היתר באמצעות מעקבים והאזנות סתר. החומר הרב המצוי במצלמות הצבא נסרק, בניסיון לאתר קצה חוט שיוביל למשהו. כל קצה חוט הופך מיד לצו מעצר. עד כה נעצרו 18 חשודים, מתוכם שלושה שנעצרו פעמיים.

עוד שלושה חיילים החשודים במעורבות במעשים נעצרו על ידי מצ"ח. ואולם, בינתיים השורה התחתונה דלה: החשודים בהצתות המסגדים הלכו הביתה וכתבי האישום שהוגשו הם על עבירות איזוטריות. כל בקשות המעצר עד תום ההליכים נדחו - איתות לתוצאה הצפויה כנראה בהליכים המשפטיים.

ראשון בעצורים היה אלכס אוסטרובסקי, שנחשד בהשחתת רכבי צה"ל בבסיס חטמ"ר בנימין בספטמבר ושוחרר מחוסר ראיות. אחריו נעצרו ישראל כץ, אלקנה פיקאר, צעיר נוסף וקטין בחשד להצתת המסגד בבית פאג'ר באוקטובר 2010, אך גם הם שוחררו. גם ירון כלאב ושני קטינים שנעצרו בנובמבר שוחררו מבלי שהוגש נגדם כתב אישום. ב-6 בנובמבר נעצרו הלל ליבוביץ', ישראל כץ וקטין נוסף בחשד לקשירת קשר להצתה. נגד השלושה הוגשו כתבי אישום עם בקשה למעצר עד תום ההליכים, אך השלושה שוחררו כשהשופטים מאותתים לפרקליטות שאין מספיק ראיות בתיק.

בשבוע שעבר נעצרו יסכה וייס ושש קטינות נוספות, בחשד שהתפרעו באוהל צבאי באזור שילה שבשומרון. ארבע מהן הועמדו לדין בגין התפרעות; קטינה אחת הועמדה לדין גם משום שאמרה לחוקר משטרה "אתה איש מסריח, אני יודעת איפה אתה גר". המדינה ביקשה להשאיר אותה במעצר בית עד תום ההליכים, אך בית המשפט שחרר אותה תוך הרחקתה מהכפר. וייס עומדת לדין בימים אלה בעקבות ההתפרעות. היא נחשדה במעורבות בתקרית בחטמ"ר בנימין, אך המשטרה מתקשה להשיג ראיות במקרה זה. בנוסף, היא עומדת לדין בגין תקיפת שוטר במהלך פינוי מאחז בחודש שעבר. המדינה ביקשה להאריך את מעצרה עד תום ההליכים - אך בקשה זו טרם הוכרעה. קטין אחר שנעצר בגין מעורבות בתקרית כבר שוחרר לביתו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

עו"ד אריאל עטרי, שייצג חלק מהעצורים מטעם עמותת "חננו", אמר ל"הארץ" כי "חוקרי היאחב"ל הם אנשים טובים שאת מרב כישוריהם נאלצים להפנות למשחקי תופסת ומחבואים עם ילדים, במקום מיגור הפשע האמיתי במדינה. חבל שכך מבוזבזים משאבי הציבור".

מניתוח התנהלות היחידה עולה כי הצוות כשל היכן שכשלו קודמיו: לדובב חשודים בחקירה. בשנים האחרונות מתחנכים נערי הגבעות לשמור על זכות השתיקה בחקירה. הם מסרבים לדבר עם החוקרים, למסור את שמם, להשיב לשאלותיהם או אפילו להישיר אליהם מבט. גם חוקרי השב"כ, המתורגלים בהפעלת לחץ אינטנסיבי על נחקרים, כשלו בנקודה זו.

טעות נוספת קשורה ככל הנראה למעצרי שווא הנובעים מהתבססות על מידע קלוש. אחד החשודים אמר ל"הארץ" כי בתחילה חששו בימין מהיאחב"ל, אולם חשוד שמשתחרר מפחית מכוח ההרתעה של המשטרה. התפוקה הדלה של הצוות מובילה גם לחיכוכים פנימיים במשטרה. בימ"ר ש"י טוענים כי היאחב"ל שורפת מידע מודיעיני על מעצרי שווא. ביחידה אומרים כי היאחב"ל לא מכירה את השטח ונשענת על תקציבים אדירים. כעת, בשיחות פנימיות, מגבשים בצוות תפישת הפעלה חדשה. אחת האפשרויות היא שיפעלו כפי שפעלו נגד משפחות הפשע: יחפשו את נערי הגבעות על עבירות קטנות ויעצרו אותם כפי שעצרו בעבר ראשי ארגוני פשיעה בגין עבירות מס.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "בשלושת החודשים האחרונים הוגשו ארבעה כתבי אישום חמורים, הכוללים 14 מעורבים ב'פשיעה לאומנית'. מרבית החשודים בפשיעה לאומנית הם קטינים הנהנים, על פי חוק, מדרכי טיפול המקלות על החשוד, הן בניהול החקירה ולא פעם גם בהחלטות שיפוטיות. בכוונת משטרת ישראל להמשיך ולהכביד את ידה על תופעת הפשיעה הלאומנית בכל דרך חוקית העומדת לרשותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ