היום יחל ביצוע השלב השני בעסקת שליט

הערב תפורסם רשימת 550 האסירים הביטחונים שישוחררו לגדה ולרצועה. ככל הנראה, העסקה תתבצע ביום ראשון אחרי הצהריים

ברק רביד
אבי יששכרוף ועמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
אבי יששכרוף ועמוס הראל

השלב השני של חילופי האסירים בין ישראל לחמאס, במסגרת העסקה לשחרור גלעד שליט, יוצא היום לדרך. היום בערב תפורסם לעיון הציבור, באתר שירות בתי הסוהר, רשימת 550 אסירים ביטחוניים פלסטינים שישוחררו בשלב הזה. עד יום ראשון יוכלו מתנגדי העסקה להגיש לבג"ץ עתירות נגד השחרור. אם אלה יידחו, יועברו האסירים לגדה המערבית ולרצועת עזה דרך מעברי הגבול, כנראה ביום ראשון אחרי הצהריים.

פקיד ישראלי בכיר אמר שלפי מתווה עסקת שליט, ישראל היא שקבעה את זהות האסירים, בתיאום עם ממשלת מצרים. כל האסירים שישוחררו ביצעו עבירות ביטחוניות, אך איש מהם לא רצח ישראלים. איש מהמחבלים שישוחררו אינו שייך לחמאס או לג'יהאד האיסלאמי, אלא הם חברי פתח, החזית העממית והחזית הדמוקרטית. ישוחררו גם כמה נשים וקטינים.

בעסקת שליט נקבע כי חודשיים לאחר העברתו שליט לישראל ושחרור המחבלים שדרש חמאס, יבוצע שלב שני, שבו ישוחררו 550 אסירים נוספים שתבחר ישראל. בשבועות האחרונים קיימו ישראל ומצרים מגעים על השלב השני של העסקה. בשבוע שעבר ובימים האחרונים הואצו המגעים בין נציגים ישראלים לראשי המודיעין המצרי בקהיר. בכירים ישראלים ביקרו בקהיר כדי להשלים את הפרטים האחרונים של העסקה. גורמים מצריים אישרו ל"הארץ" שמצרים מנהלת את השיחות בעניין זה. התקיימו גם דיונים פנימיים במערכת הביטחון לקבוע את הקריטריונים לשחרור האסירים הפלסטינים.

גלעד שליט עם ראש עיריית רומא במצפה הילה, שלשוםצילום: ירון קמינסקי

בשלב הראשון של עסקת שליט שוחררו 477 אסירים, 27 מהם נשים. בסך הכל ישוחררו בכל העסקה 1,027 אסירים תמורת לגלעד שליט, ששוחררו משבי חמאס לפני חדשיים.

פקיד ישראלי בכיר אמר ששחרור האסירים בשלב השני תואם רק עם מצרים ולא עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן). עבאס דרש בשבועות האחרונים שממשלת נתניהו תממש הבטחה שקיבל מראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ותשחרר מאות אסירים כמחווה לרשות, כדי לאזן בינו לחמאס. ישראל סירבה.

"אבו מאזן לא עשה שום דבר שבגללו מגיע לו שנתאם אתו את השחרור או ניתן לו הישג", אמר פקיד ישראלי בכיר. "הוא עושה נגדנו מהלכים חד-צדדיים באו"ם, אין סיבה שנעשה לו מחוות כלשהן".

לקראת השלב השני של עסקת שליט התנהלו מגעים אינטנסיביים בין ארמון האליזה בצרפת ללשכת ראש הממשלה בירושלים. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שהתאכזב שלא קיבל קרדיט על שחרור שליט, שהוא גם אזרח צרפתי, ביקש מבנימין נתניהו שבשלב השני של העסקה ישוחרר אסיר פלסטיני בעל אזרחות צרפתית.

סרקוזי ביקש את שחרורו של סלאח חמורי, צעיר פלסטיני שהיה חבר בחוליית החזית העממית שתכננה להתנקש בחיי מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. חמורי כלוא בישראל מאז 2005 וישראל סירבה בעקביות לבקשות צרפת לשחררו.

נתניהו הביע לפני נשיא צרפת נכונות לשחרר את חמורי, אך הבהיר לסרקוזי כי יש להשיג את הסכמתו של הרב עובדיה יוסף. בשבוע שעבר שיגר נשיא צרפת איגרת רשמית לרב יוסף ובה ביקש את הסכמתו לשחרורו המחבל שניסה להתנקש בחייו. שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, נועד בעניין זה עם יו"ר ש"ס אלי ישי, ובתחילת השבוע עם הרב יוסף עצמו, וקיבל את הסכמתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ