פשעי השנאה נמשכים |

אלמונים הציתו מסגד היסטורי בירושלים

מסגד ברחוב שטראוס בבירה הוצת ועל קירותיו רוססו הכתובות: "מוחמד חזיר" ו-"תג מחיר רמת גלעד". ראש העיר ברקת גינה בחריפות את האירוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלמונים הציתו והשחיתו הלילה (רביעי) מסגד היסטורי ברחוב שטראוס בירושלים. על קירות המסגד ועל מסגד סמוך רוססו כתובות נאצה כגון "מוחמד חזיר" וכן "תג מחיר". עיריית ירושלים סגרה את הכניסה למסגד, והמשטרה והשב"כ פתחו בחקירת האירוע.

סמוך לשעה שלוש התקבלה קריאה במוקד מכבי האש על עשן שעולה מהמסגד. שלושה צוותי כיבוי הוזעקו למקום והשתלטו על הדליקה בצדו המערבי של המבנה. כמו כן, התגלו כתובות הנאצה על קירותיו.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, גינה בחריפות את האירוע ואמר כי "עלינו לגלות אפס סובלנות כלפי אלימות מכל סוג שהוא, ולהמשיך לשמור על הדו-קיום בעיר".

כתובות על המסגד בירושלים, הבוקרצילום: סלמן אמיל

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

המסגד שהוצת נקרא "א-נבי עכאשה" והוקם כנראה בתקופה האיובית, בסוף המאה ה- 12. המבנה שופץ בתקופה הממלוכית, החל מהמאה ה- 13. המסגד הוקם כנראה כדי לציין את מקום קבורתם של מספר לוחמים מצבאו של צלאח א-דין. מסורת קדומה יותר מייחסת את המקום למקום קבורתו של עכאשה שהיה אחד מחבריו של הנביא מוחמד ומראשוני הלוחמים למען האיסלאם.

מיקומו של המסגד חריג מאוד, במערב ירושלים, בלב השכונות החרדיות של מרכז העיר. המבנה ננטש במהלך מלחמת השחרור ובשנים האחרונות, לאחר שהמתחם סביבו שופץ והפך למגרש משחקים לילדים, הוא הפך למחסן בשימוש העירייה.

המסגד שהוצת בירושלים, הבוקר צילום: סלמן אמיל

למקום האירוע הגיעו בצהריים חברי כנסת ממפלגת רע"מ-תע"ל. יו"ר המפלגה השייח איברהים צרצור אמר כי "מצב נכסי הווקף בתחומי ישראל קטסטרופלי. על ממשלת ישראל להוכיח שהיא שומרת גם על דת האיסלאם". חה"כ טאלב-א-סנעא אמר: "לא שמעתי על מוסלמים ששורפים כנסיות או בתי כנסת, ואם דבר כזה יעשה – נגנה אותו בכל תוקף". הוא הוסיף כי "ההתנחלויות הפכו לחממה לגידול פושעים כאלה", וכי "שתיקת הממשלה נותנת לפורעים אור ירוק".

נציגי מוסד "אל אקצה אל ווקף", לשימור האתרים המוסלמים בישראל הגיעו גם הם למקום. עאבד אל מג'יד אג'בריה מהארגון אמר: "זו פגיעה ברגשות שלנו, פגיעה בדת שלנו. נכון שאין פגיעה במבנה אבל הדבר חמור מאוד". לדבריו, לפני 10 שנים הם ביקשו לחדש את המקום ולשמר אותו, אולם בתוך יומיים העירייה הוציאה צו ביטול לשיפוץ. פעיל נוסף בארגון, מוחמד אבו עטא, אמר "יש עליה ברורה בחילול מקומות קדושים, בתי קברות, מסגדים. זה לא מעשה יחיד".

יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה בתגובה כי "הצתת המסגד הלילה היא פשע שנאה הקרוי 'תג מחיר' והיא חלק מאותו גל של אלימות פרועה שפגע אתמול בקציני צה"ל.זה לא קומץ, זו קבוצה ישראלית קיצונית הולכת וגדלה שמנסה בכוח להפוך את ישראל למדינה אחרת- מדינה בדמותם הקיצונית הלאומנית והאלימה שאין בה חוק ובתי משפט אלא עיוות קיצוני של היהדות. הם מנסים למתוח את הגבולות ולכפות עלינו את האידיאולוגיה שלהם ועלינו הרוב הציוני לקחת את המדינה בחזרה ולהוכיח להם שאת הגבולות שלנו אי אפשר לחצות. גינויים לא יספיקו.הממשלה צריכה לעצור עוד היום את כל המעורבים באירועים של היממה האחרונה ולנקוט נגדם עונשים קשים ולהפסיק מיד כל קריצה והסכמה בשתיקה עם מסרים קיצונים המועברים בחוקים בכנסת ובהתלהמות של רבנים ולהמשיך בפינוי מאחזים לא חוקיים, על מנת להראות שישראל אוכפת את חוקיה וערכיה".

מקואליציית הארגונים החברתיים "'שותפות-שראקה" נמסר כי "הצתת המסגד בירושלים, שנוספת לפעולות נוספות של 'תג מחיר' נגד ערבים ונגד פעילים לשלום ושוויון, מחייבת את משטרת ישראל להכריז על שעת חירום כדי לעצור את הסחף הטרוריסטי מצד יהודים. לא יעלה על הדעת שכמעט מדי בוקר נקום אל השתוללות מסוכנת ומשולחת רסן נוספת של פעילי ימין קיצוני, שמסכנים את שלומם וחייהם של ערבים ופעילי שלום ושוויון בישראל. אנו חוששים, ומקווים כי משטרת ישראל שותפה לחשש, כי כתובות 'מוות לערבים' והצתות מסגדים, לא יסתיימו בכך, אלא עלולים חלילה להגיע לידי פגיעה ממשית בנפש. לא יעלה על הדעת שניאלץ להתעורר יום אחרי רצח שחלילה יקרה". עוד מוסיפים בארגונים כי "האווירה הציבורית שמייצרת 'תגי מחיר' סדרתיים קשורה קשר עבות ליוזמות חקיקה מסוכנות בכנסת, כדוגמת החוק להשתקת המסגדים".

יושבת ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי "השחתת המסגד בירושלים וניסיון ההצתה בו מצטרפים למתקפה על המדינה ולהתפרעות הכללית, של גורמים קיצוניים אשר אינם מכירים בצה"ל, במשטרה ובריבונותה של מדינת ישראל. הצתת מסגד בירושלים עלולה להתלקח לכדי תבערה אזורית מסוכנת, ועל המשטרה וכוחות הביטחון להשקיע מאמצים חריגים וממוקדים כדי ללכוד את המתפרעים ולהביאם לדין".

מעמותת "עיר עמים", הפועלת למען יציבות ושוויון בירושלים, נמסר כי "במידה ולא תהיה תגובה הולמת ומיידית מצד המדינה שתרתיע פורעים אחרים אנו עשויים להיכנס לסחרור שסופו אסון. אלימות זו זוכה לגיבוי שקט מצד השלטונות ואל לנו להיות מופתעים כאשר מוצת מסגד באותו השבוע בו ראש הממשלה מקדם חוק נגד קריאות המואזין"

ביום חמישי שעבר הוצת מסגד בכפר ברוקין שבשומרון, הסמוך לסלפית. צמיג בוער הושלך אל תוך המסגד מבעד לחלון, אולם רק דלת המסגד נשרפה. כתובות נאצה בעברית רוססו על קירותיו החיצוניים של המסגד, ושני כלי רכב שחנו בסמוך הוצתו גם הם.

באוקטובר הוצת מסגד בכפר הבדואי טובא זנגריה שבגליל העליון ונגרם נזק רב לחלקו הפנימי של המבנה, וכן ספרי קודש רבים עלו באש. בעקבות ההצתה נרשמו עימותים אלימים בין עשרות מתפרעים באזור היישוב ובין כוחות משטרה שהגיעו למקום. מקרה ההצתה זכה לשורה של גינויים ברחבי הארץ.

בתחילת ספטמבר נזרקו צמיגים בוערים לעבר מסגד בכפר קוסרא הסמוך לשכם, וחלונותיו נופצו, ככל הנראה כנקמה על הריסת בתים במאחז מגרון באותו לילה.

Read this article in English: Jerusalem mosque set alight in suspected 'price tag' attack


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ