הלילה בשומרון: הצתות כלי רכב ויידויי אבנים

תנועת כלים הנדסיים של צה"ל עוררה חשש מפינוי והביאה לגל מעשי אלימות. שוב נעצרו 15 הנערים החשודים בחציית הגדר סמוך לגבול עם ירדן

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

עוד לילה של אלימות בשומרון: בכפר דומא, במחוז שכם, הוצתו שתי משאיות ורכב פרטי, ורוססו כתובות "ערבות הדדית מצפה יצהר". בכפר יאסוף שבשומרון, הוצתה מכונית ונרשם עליה "נקמה". גם בכפר חארס, הסמוך לאריאל, הוצת כלי רכב שנשרף כליל. על קיר הסמוך למקום ההצתה נכתב "תג מחיר". בסך הכל הוצתו חמישה כלי רכב.

הלילה אלמונים גם הציתו והשחיתו מסגד היסטורי ברחוב שטראוס בירושלים. הנזק העיקרי שנגרם הוא סימני פיח וכתובות: על קירות המסגד ועל מסגד סמוך רוססו כתובות נאצה כגון "מוחמד חזיר" וכן "תג מחיר". עיריית ירושלים סגרה את הכניסה למסגד, והמשטרה והשב"כ פתחו בחקירת האירוע.

בצומת תפוח ובצומת רחלים נזרקו אבנים לעבר כלי רכב ערביים שחלפו במקום. בהמשך, נעצרה צעירה יהודיה בסמוך לצומת תפוח בחשד כי היא קשורה לזריקות האבנים במקום.

נראה כי הרקע לפעולות הלילה היה תנועה חריגה של כלי רכב כבדים של חיל הנדסה, המלווים בכוחות משטרה רבים, תנועה שעוררה חשש מפינוי מתקרב. סמוך לשעה 23:00, אמש, יצאה שיירה של רכבים הכוללת שני דחפורים, שני אוטובוסים כשבתוכם שוטרי מג"ב ומספר ג'יפים ממחסום חיזמא, עצרה בעפרה, המשיכה לצומת תפוח, ולאחר חניה במקום, נסעה לכיוון מחסום אורנית ועזבה את הגדה.

בשל תנועת השיירה החלה היערכות במצפה יצהר, המיועד להריסה עד סוף השנה. בסופו של דבר, המאחז לא נהרס.

בתוך כך נעצרו שוב 15 נערי הגבעות החשודים בחציית הגדר סמוך לירדן ובהתבצרות בשטח צבאי סגור. ה-15, שמונה בגירים בראשות מאיר ברטלר ושבעה קטינים, חדרו ביום שני בלילה את הגדר סמוך ליריחו למחות על מעורבותה של ירדן בענייני הר הבית. הם נעצרו והובאו אתמול לבית המשפט השלום להארכת מעצר.

השופט עודד שחם החליט לשחרר את החשודים, ואמר כי המעשים חמורים, אך החקירה לא מחייבת מעצר. המשטרה ערערה, ושופט המחוזי רומנוב החליט לקבוע דיון דחוף בשעת לילה מאוחרת, לקראת חצות. בסופו של דבר, רומנוב קיבל את הערעור, והאריך את מעצרם בשלושה ימים, אפילו שבקשת המשטרה הייתה רק ליומיים. המשטרה הצהירה כי תגיש כתבי אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים.

חברם של העצורים שהיה בבית המשפט אמר כי "השופט רומנוב התנהג אתמול כאילו מישהו מהשלטון תדרך אותו והורה לו איך לפסוק... אתמול פורסם כי נאמן ישוחח עם ביניש ויבקש להחמיר בענישה, אתמול זה נראה כאילו נאמן גם שוחח עם השופט רומנוב".

עו"ד נפתלי ורצברגר המייצג את העצורים מטעם עמותת "חננו" אמר בתגובה להחלטה כי "אנחנו שוקלים פניה לבית המשפט העליון. במקום שבית המשפט ישמור על הדמוקרטיה וחופש הביטוי, בית המשפט חבר לכוחות שמנסים להצר את הדמוקרטיה ולפגוע באופן בלתי ראוי בחופש הביטוי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ